Tak konečně! Šilhavého tým doma v Synot lize poprvé vyhrál, a tak snad sice pozdě, ale přece spadne ta neuvěřitelně dlouho trvající deka.

Olomouc nedala

Zjištění, že tak jednoduché to zase nebylo. První tutovku domácí Doležalem zahodili, když míč skončil jenom na břevně. Ale pak přišel únik Mingazova, přísná červená pro Hálu a světe div se: šance si pak dělala hlavně Olomouc! Ale i pro Sigmu dát gól je v těchto dnech zřejmě podobné sci-fi jako pro tápající Jablonec. Takže to nejhorší domácí přežili a naopak, sami udeřili. Jablonecký Martin Pospíšil dostal pozvánku od trenéra Vrby k dalšímu dvojzápasu české reprezentace a oslavil to náležitě.

První tři domácí góly připravil a čtvrtý dal sám! Skvělá práce. Na hřišti mu svým výkonem sekundoval jeho velký kamarád Jan Navrátil. Byla radost tohoto borce sledovat. Ale zatímco Martin se veselil, Honza zůstal smutný. A hodně. Hosté se rozzuřili po červené pro Hálu, nakoplo je to k velkému výkonu, ale ten vydrželi jen do půle. Pernicův gól v nastaveném čase první půle je poslal definitivně do kolen.

Co zápas přinesl?

Bylo vidět, že útočné pojetí je v Jablonci v plenkách, ale přece jen tam určitá progrese je. Teď jenom, aby to dostalo čas. Tecl měl hrát druhého útočníka, ale až příliš se angažoval na pravém křídle místo, aby byl nablízku Doležala, v těch prostorech má v moderním fotbalu hrát pravý bek a Romera to přece umí! Mnozí fandové, hlavně na domácím hřišti volají po dvojici Doležal-Wagner, zvláště když chce tým využívat dlouhé centry do vápna. Wagner rozhodně není žádný Messi, ale zatím těch gólů z útočné vozby dal za Jablonec nejvíc! Ten jejich závěrečný šturm proti Dukle, to byla atraktivita!

Prostě, když se díváte třeba na anglickou ligu, tak tam do soubojů před bránou soupeře nechodí jeden či dva, ale čtyři až pět hráčů. A po velkých sprintech nahoru a zase zpět. To se momentálně v Čechách příliš nenosí. Tady se raději hraje v přehuštěných středech šmrdlaná a ofenzívu trenéři pojímají spíše jako melouch než pracovní náplň. Ale snad do času, nevidět to snad nemohou věčně.

Může za to reklama

Komentátoři si zase rýpli do jablonecké návštěvy. Ale jaksi zapomínají, že to má své mimojablonecké příčiny. FAČR platí České televizi pěkné peníze za reklamní čas. A když tam jednu reklamu vidím, kdy tatík s malým synkem kráčí na fotbal se slovy "dříve jsem chodil na fotbal občas, ale dnes s tebou nevynechám žádný zápas", tak si jenom představuji, že ten tatík je z Jablonce a svého malého synka vleče na fotbal v listopadu v osm večer…

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale hrát pro tisíc fandů nejvyšší soutěž, to už musí mít FAČR silný žaludek. Argument financí neobstojí, ty jdou především na platy hráčů a když ti hrají pro prázdné ochozy …

Výplata podle fandů

Svého času hrál v Ostravě Bayern Mnichov a byla to slavná generace kolem Franze Beckenbauera. Když se novináři ptali střeleckého fenoména Gerda Müllera před zápasem, jaké myšlenky ho napadají, když přichází do zápasu z kabiny na hřiště, vůbec se nerozmýšlel a povídá: „Můj pohled patří do ochozů, podle jejich zaplněnosti vím, kolik budu brát …"

To snad ani není nutné komentovat. A hlavně to vystihuje to, co by mělo platit i po těch mnoha letech taky u nás: světovost hledat v počtu těch, které svojí produkcí přilákám a pro které se ten fotbal vůbec hraje.

Režisér byl Martin

K pátečnímu čtyřgólovému představení by pásla snad už jen „martinská husa", když všechno režíroval Martin Pospíšil a střelecky se prosadil také Martin Doležal.

Co je ještě čeká?

Po reprepauze budeme věřit, že žlutomodré Teplice náš tým na svých Stinadlech nesetnou. A pak přijde skutečné vyvrcholení podzimu: na Střelnici se představí Plzeň! Snad se zase nebude hrát večer … Poslední prvoligové utkání by si určitě zasloužilo když ne plné ochozy, tak alespoň slušnou návštěvnost.