„Zúčastnili jsme se turnaje pro naše krajany v Praze. A potom přišla otázka, pro neudělat takový také v Jablonci," jasně odpověděl na otázku, proč právě vietnamský fotbalový turnaj, jeho hlavní organizátor Antonín Tran Van.

KAŽDÝ NĚČÍM PŘISPĚL

Týmy se sešly na umělé trávě v jabloneckých Břízkách, aby si poměřily síly v prvním ročníku JBC CUPu 2016. Organizační zajištění na sebe vzali vietnamští obyvatelé Jablonce s cílem podporovat integraci místních vietnamských občanů i těch žijících v okolí města.

„Prvního ročníku soutěže se zúčastnila mužstva z Jablonce, Liberce a České Lípy. U slavnostního výkopu asistoval také náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele. K organizaci akce pomohla každá rodina, přispěla nebo věnovala sponzorský dar," informoval Antonín Tran Van. Po slavnostním zahájení už nedočkaví hráči čekali na úvodní hvizd rozhodčího, aby se pustili do soupeření. V systému turnaje si měřil síly každý s každým.

V úvodním klání narazil Jablonec na Českou Lípu, a ačkoliv byli domácí v úvodu lepším týmem, jejich největší šance po trestném kopu Nguyen Van Sina skončila jen na břevně českolipské branky. Jablonečtí navíc dohrávali o deseti, bez vyloučeného To Tuan Anha. Převaha jednoho muže v poli se nakonec projevila až v poslední minutě zápasu, po střele kapitána Tan Thanha se radovala Česká Lípa z vítězství 1:0.

RIVALITU NEZAPŘELI

V druhém duelu měřily síly týmy Liberce a České Lípy. Českolipští šli i v tomto utkání rychle do vedení, během chvíle si vypracovali hned dvoubrankový náskok, přičemž především druhý gól hlavou potěšil přítomné fanoušky. Liberec se po změně stran zlepšil, povedlo se mu snížit a daleko nebyl ani od vyrovnání, jenže zkušený kanonýr Chien svou tutovku zahodil. I proto se v druhém zápase radovali z vítězství hráči České Lípy, kteří zároveň slavili i prvenství na turnaji.

V závěrečném duelu se rozhodovalo o umístění na 2. a 3. místě mezi Jabloncem a Libercem. Rivalita mezi oběma městy byla znát i v tomto zápase. Jablonečtí začali aktivně, jenže ze své převahy branku v prvním poločase nevytěžili. Až po změně stran Nhat Tan sprintem do šestnáctky připravil úvodní branku pro Ha Anha.

PŘIŠLI ZÁSTUPCI LIGY

Domácí mohli definitivně rozhodnout pět minut poté, ale liberečtí obránci stačili hasit hrozící nebezpeční na brankové čáře. Domácí se přesto radovali v „derby" z vítězství 1:0 nad Libercem, skončili tak na druhém místě.

Fotbalisty jistě potěšilo i to, že jubilejní turnajové klání sledovali představitelé prvoligového FK Jablonec. Kromě tiskového mluvčího Štěpána Hanuše rozdával podpisy jablonecký útočník a klubový odchovanec Ondřej Mihálik.

„Jsem rád, že se do turnaje týmy přihlásily a že akce dopadla dobře. Už teď ale plánujeme další. Chceme hned na začátku příštího roku uspořádat zase fotbalovou soutěž. Nejen proto, abychom si zasportovali, ale hlavně, abychom se více přiblížili kultuře českých lidí," potvrdil Antonín Tran Van další záměry aktivních vietnamských spoluobčanů.

TEĎ BUDE NĚCO PRO DĚTI

On sám žije v Jablonci a pomáhá rodičům v obchodě U Tondy a ještě studuje také Technickou univerzitu v Liberci. „Připravujeme na neděli 18. září od sedmnácti hodin i první zábavní odpoledne pro děti. Pomalu získáváme zkušenosti v organizaci takových akcí, bude v Eurocentru," uvedl Tonda.