„Fotbal mě baví. Navíc trénuju s jabloneckou juniorkou, častěji s ní než s áčkem Mšena, za které v divizi hraju. S nimi chodím na předzápasový trénink nebo až přímo na zápas. Máme takovou dohodu a zatím to funguje. Dokud mě bude fotbal bavit, chci hrát a taky, dokud zdraví dovolí.

Většinou, když se objevíte na hřišti, dáváte góly
Někdy se zadaří. V několika zápasech se mi podařilo kluky ze Mšena motivovat, hrou i slovně. Pak hráli všichni dobře. Ale kdyby mi oni ty přihrávky nedávali, tak já zase nedám góly. Chce to vybudit, namotivovat, vyhecovat. Většinou se zatím chytli.

Jak vidíte současný fotbal a jeho další budoucnost?
Mladí kluci jsou po fotbalu málo hladoví, aspoň podle mne je to málo a je to strašně znát. Mladí mají většinou přednost, to je v pořádku. Ale musí dokázat, že jsou draví. To tomu někdy chybí. Fotbal jde dopředu, vyvíjí se. Za chvíli to bude zase jinak. Neviděl bych v tom problém, když by hráli mladí staří, jako do bylo vždycky.

Jak hodnotíte jablonecký provoligový fotbal?
Jsem tam skoro denně, s kluky i s trenérem komunikuju. Není to nejlepší, ale ani nejhorší. Jsme v horních patrech tabulky, to je pozitivní. Věřím, že to kluci zase nastartují a dostanou se ještě vejš.

A co jste říkal poslednímu domácímu ápasu s Brnem?
Tipoval jsem, že vyhrajeme 2:0. A vyhráli jsme, i když ne podle mého tipu.

Fotbalem hýbe kauza napadení rozhodčího hráčem. Jaký na to máte názor?
Určitě by to být takhle nemělo. Hráč by se měl ovládnout, udržet.

Měl jste sám takový okamžik, kdy vám bouchly nervy?
Určitě. Ale dokázal a dokážu se dodnes ovládat. Spíš si mluvím pro sebe nebo to vyřeším slovně. Spoluhráčům, těm vynadám, ale vůči protihráčům se udržím a vůči rozhodčím se taky snažím být klidnější.

Na postech rozhodčích dnes nechybějí ženy, co vy na to?
To se těžko hodnotí. V jednom ze zápasů, který jsem hrál za Mšeno, pískala dobře. Bral jsem ji jako rozhodčí a to, že je žena jsem nevnímal. Určitě může žena pískat fotbal dobře, tak jako ho špatně může pískat muž.

A má přítomnost ženy nějaký vliv na chování hráčů?
Určitě to nějaký vliv mít může, člověk se víc vůči ženě přece jen ovládne a chová se trochu jinak.

Blíží se poslední domácí zápas divize, nastoupíte?
Měl jsem trochu podvrknutý kotník, ještě není úplně stoprocentní jestli v sobotu nastoupím. Zatím nevím. Rozhodnu se až v sobotu ráno.

Pak vás bude se Mšenem čekat poslední zápas venku. Jak si, jako tým, v divizi vedete?
Věřím, že vyhrajeme teď i za týden. Nerad tipuju výsledky. Já jdu prostě každý zápas vyhrát. A stejně tak jdou to toho i kluci, aspoň si to myslím.

Takže s podzimem v divizní soutěži jste spokojený?
Není to nejhorší, ale ani nejlepší. A vždycky to může být ještě lepší.

Tomáš Čížek, bývalý profesionální český fotbalový záložník hrál také v AC Sparta, odkud se vydal do Ruska. Nejprve působil v FK Rubin Kazaň a dále hájil barvy FK Moskva. Pak ještě zamířil na jih Ruska do Alanija Vladikavkaz. V Alanii se už ale nedohodl na prodloužení smlouvy a vrátil se zpět do Jablonce. V letech 2010–2012 měl ještě angažmá v ruském FK Sibir Novosibirsk, ale poté opět hájil barvy jabloneckého týmu.

Nyní působí po boku trenéra Džimise Bekakise jako asistent a vedoucí mužstva i kustod juniorky FK. Novou výzvu přivítal. „Všechno to bude pro mě nové. Zatím jsem na to všechno koukal z druhé strany jako fotbalista. Neřešil jsem všechny ty věci okolo. Chci se co nejrychleji zaškolit, abych začal fungovat. Chtěl bych být týmu platný a klukům pomoct i jinak než na hřišti,“ řekl před nástupem na nový post Tomáš Čížek. Pro juniory FK byl jeho příchod hod přínosem díky jeho velkým zkušenostem, jak doma tak v zahraničí.

Áčko Mšena hraje poslední domácí, divizní utkání v sobotu 11. listopadu od 10,15 hodin na hřišti v Břízkách.