„Pan Pelta škodí českému fotbalu a tohle je jen další krok, kterým to dokazuje. Místo, aby se zbavil podezření z korupce a z manipulací zápasů a snažil se, aby lidé chodili za fotbalem jako za zážitkem a ne za divadlem, kde to režíruje někdo z pozadí, tak sestavuje tým z lidí, kteří stáli za tím, že se ve fotbale výsledky kupovaly," prohlásil poslanec Jan Farský, který ostře vystupuje proti korupci.

Kritizují právem?

Já nebudu a nechci dělat advokáta ani Mirkovi Peltovi, ani Ivanu Horníkovi, ale těch odsudků, zdá se mi, je už trochu nadmíru. Pan exstarosta a nyní poslanec Parlamentu ČR Farský je mladý muž nato, aby znal historii. Vyjadřuje se k tomu, kdo českému fotbalu škodí, ale nevím, jak ve funkci starosti pan Farský například pomohl tomu svému semilskému, aby na tom nebyl tak jak je. Aby si vzal na krk tu každodenní dřinu při zajišťování činnosti klubu.

Dalším z mnoha kritiků je Láďa Vízek, jehož slova z Kozlovny ve Sportu také čtu a zaznamenávám, že averze k Peltovi je u Ládi patrná poté, co Pelta odvolal od nároďáku jeho zeťáka Láďu Šmicra coby vedoucího mužstva. To se stalo po skandálním chování a producírování se na veřejnosti jeho svěřenců v roztrhaných šatech po vítězství v Makedonii. Ono se kope dobře, to nic nestojí, žádná námaha. Horší je to s tím fotbalem něco opravdu udělat. Korupčně čistý Ivan Hašek to onehdy složil po pádu Sazky, když přišel o prebendy především někdejší předseda. Dobrý. Pamatuji si, jak nás svého času v kapříkových dobách na Spartě řezal pan sudí Brabec. Háša se tenkrát vrátil z ciziny, pranic mu neuskutečně jednostranný výkon pana Brabce na hřišti nevadil,. Dal tři góly a jásal jako komsomolec. Ale Ivan má alespoň tu čest a svědomí, že se do těch hrátek kolem českého fotbalu nezapojuje.

Těch pár rádoby odborníků, kteří permanentně do fotbalu kopou, jaksi asi nemohou unést, že se tomu vesničanovi z Jablonce ve funkci předsedy až neuvěřitelně daří. Fotbal má peníze a sehnal si je hlavně sám a není odkázán na příděly ze státu. Fotbal momentálně nemá generaci Kollerů a Nedvědů a přesto je na EURU. Fotbal má skvělého reprezentanta v Evropě, a to plzeňskou Viktorku. Po dvaceti letech bude mít český fotbal svého sudího na Euru, Pavla Královce.

Ale my budeme plivat, plivat a plivat. Láďa Vízek určitě pamatuje doby, kdy komisi sudích nevedla Damková, ale Macela. V roli delegáta tam byl chvíli i Láďa Vízek, to byly ty kapříkové doby. A nepamatuji se, že by byl Láďa tak moudrý a zásadový jako dnes. A ani jsem nic o tom, co se v tom kapříkovém fotbale „děje", od něho nečetl. Ač jsem nesmiřitelným kritikem současných fotbalových systémů, kdy docela nedávno nekoukatelnou paličkiádu dusí fotbal hra na jednoho útočníka, přesto musím objektivně napsat, že v konkurenci fotbalového světa je na tom ten český pod vedením Mirka Pelty neskutečně dobře. A ten, kdo do něho zasévá tu permanentní nedůvěru, to jsou především někteří zamindrákovaní jedinci, ať už ze sportovních redakcí, případně z řad zhrzených sudích či bafíků. Typicky české. Typické pro českou mentalitu, která veškeré hříchy světa nevidí v sobě, ale v jiných. My jsme všichni přece skvělí! To oni jsou ti lumpové. A v takové atmosféře se má divák na fotbal těšit a z fotbalu se radovat a proudit pravidelně do ochozů?

První bude tady

Tuhle mi volal kámoš a povídá: „Hele, Paskov budou zavírat a první horník je už v Jablonci. Ivan ! No, dobrý, tak už i vtipy. Když jsem se já pohyboval v jabloneckém fotbale, tak nějaký Ivan Horník začínal funkcionařit v Brandýse. Ten dostal z divize až do druhé ligy a jestli si někdo myslí, že tehdejší funkcionáři od rána do večera cinkali či slibovali kapříky, tak to ani náhodou.

Ten kapříkový systém tu ve větší tu v menší míře ve fotbale fungoval dávno. To není výmysl Horníka. Však třeba už nesmrtelný funkcionář Olda Polák vyprávěl, jak kufr ze zabijačky si sudí spletl a věnoval omylem svoji přízeň Boleslavi Mladé, ačkoli ten kufr tam přistál z Boleslavi Staré. Nečestné? Ano. Nesportovní? Ano. Odsouzeníhodné? Ano. Ale kdo ve fotbale na toho tygra jednou nasedl, to se to dnes různým chytrákům plácá o morálce. A pak přišla doba odposlechů, kdy se na paškál dostala hrstka funkcionářů a sudích, které bys na prstech jedné ruky spočítal. Ačkoli v tom systému „jeli" všichni. Jsem dodneška přesvědčený o tom, že když do toho muži zákona křápli, tak to ve fotbale bylo přijato s ulehčením. Fotbal sám, přes řadu schůzí s předsedy klubů či zasedání politickovýchovných komisí, které musel každý klub mít, s tím neporadil. Zásah zpoza hřiště ano.

Odnesl to jen jediný

Buďme za to vděční. Jeden jediný to odnesl. Ivan Horník. Vzít mu fotbal, tak to bylo asi těžší, než ten katr. Nedostal doživotí, trest si odpykal. Nevím, kdo má to svědomí, aby se po shlédnutí svého já v zrcadle pustil do odsouzení jiného a místo soudu či disciplinárky mu připnul doživotí. Ivan Horník se toho cejchu nezbaví, musí s ním žít. Chce dělat to, co umí. Fotbal. O tom, že by se rád vrátil do doby kapříků, tak tomu se musím smát. Tu nikdo nechce. Ani Horník, ani Pelta a světe div se, určitě ne ani ten „zloduch", který je za vším, Berbr.

Nechtějme vracet dobu, kdy o tom, co kdo může dělat, rozhodovali kádrováci všemocné strany. Některým, pozoruji, se po té době stýská. A ruku na srdce, nevšiml jsem si, ač jsem pravidelný čtenář všeho, že by někdo z těch dnes slavných bojovníků za morálku vystoupil v dobách, kdy šlo skutečně o hubu. Ať na stránkách celostátního tisku, tak i u mikrofonu v televizi. Jsou lepší než to cinklé jaro? Nejsou. Tak snad jim to dojde. A budou dále bdít nad tím, aby se v tom fotbale nic nečestného nedělo a přestanou otravovat fotbalové ovzduší moralitami, které, bohužel, zní falešně. A začali psát konečně o fotbale. To pak lidi do ochozů přiláká.

Jablonecký prezident Mirek Pelta prozřel. Konečně. Najal si Ivana Horníka a hodlá mu svěřit jablonecký fotbal. Pro tuto rekonstrukci u nás těžko najdeš lepšího odborníka.

Takže Ivánku, kamaráde, vítej u nás v Jablonci a při té rekonstrukci šťastnou ruku. Jablonecký fotbal to potřebuje jako prase drbání a nejen v lize, ale hlavně v mládeži. Vím, že mi toto povídání moc příznivců nepřinese, ale když může hodnotit i ten, který o fotbale ví takové nic jako pan poslanec Farský, tak to mě fakt vyprovokovalo. Laskavý čtenář promine (nebo nepromine).

Tak přeji všem příjemné vánoční svátky a úspěšný jablonecký, a nejen jablonecký, fotbal v Novém roce 2016.