Klucký zastavil strašnou sérii, ale…

Jaroslav Hrabák

Jablonec n. N. – Doufejme, že vítězství v Příbrami dá zapomenout na ostudnou jarní remízu na domácí Střelnici s tímto soupeřem. To zaprvé. A teď k fotbalu: jak avizoval, tak udělal. Zastupující trenér Zdeněk Klucký viděl největší problém v obraně. V Příbrami hrály zadní řady naprosto přesypané. Místo zraněného Vlasty Hrubého šel do brány Roman Valeš, muž, se kterým šel Frťala do podzimu jako s jedničkou. Do čtveřice se nevešel Martin Kouřil, na krajích Masopust s Hanouskem a post stoperů byl svěřen Hübschmanovi a Hybšovi. Turistika sestavou skončila Vojtovi Kubistovi na postu, jenž je mu zřejmě nejvlastnější – na defenzivním halvu. Do pole se opět neprosadil Martin Pospíšil, a pokud bude tandem Trávník-Jiráček opakovat výkony z Příbrami, bude se v přípravě muset ještě hodně potit, aby se do sestavy dostal. Hrot obstaral bojovník Martin Doležal a podporovat ho měli hlavně krajní útočníci Tecl s Mihálikem. Co k té sestavě říct? Měla logiku, momentálně asi to optimum, co lze složit.
Čekalo se, že příbramský trenér Petr Rada svůj tonoucí tým doslova vyblázní. Ale to se stalo pouze v některých fázích druhé půle. Kluckého svěřenci byli lepší, zvláště technicky a vyšel z toho opět skvělý vstup do zápasu. První gól padl po rychlé akci a pohotovém centru Tecla, s nímž si s nebývalou chutí hrající Petr Jiráček poradil a když velezkušený domácí exreprezentant a zvláště ve Skotsku „oblíbený" Rezek vyzkoušel to typicky české hraní hlavně dozadu, tak pěkně namazal na sólo Doležalovi a ten zavěsil.
2:0 v první půli, to čekal opravdu málokdo. Po změně stran sice domácí po kiksu Valeše snížili, nicméně Trávník je v Jablonci na standardky nejlepší, posadil míč do prostoru, kam viděl nabíhat Kubistu a ten hlavou zápas prakticky rozhodl. Ale ouvej, stačil jeden dlouhý nákop do středu jablonecké obrany a tam dvojice Hybš-Hübschman asi nejvíce rozhodila trenéra Kluckého, když myslel už na další zápas se Slávií…První míč podběhl, druhý prohrál souboj, a to bylo s nějakým Kacafírkem, co až přijede „Škoďák?". Zoufalý nápor domácích korunovala situace, co asi bude dlouho obíhat internetem. Doležal se uprostřed vlastní poloviny dostal do sóla, nejblíže jemu byl Španěl Casado a ten předvedl parádní stínování unikajícího Doležala. Casado se vracel pomalu a ještě jakoby s porouchaným gyroskopem… Ještě, že nebyl líný na krok Tecl, svému kolegovi naběhl do ideální pozice a „Doli" tak nemusel řešit, co s gólmanem. Ale dal to Standovi před prázdnou bránu. Tak teprve v prodloužení si mohl Klucký a celá lavička s hrstkou jabloneckých fandů oddechnout – 4:2.
Vítězství v pravý čas muselo každého fandu potěšit, hráčům nalít to absentující sebevědomí. Do závěru soutěže bude potřeba a pokud by se uzdravil alespoň Pernica, nemuselo by to končit tak, jak se zatím ukazuje. Z jablonecké obrany jde totiž nadále strach, ta je schopná doslova všeho. O tom, že hrál výborně Hanousek, to je jenom vzkaz Frťalovi, proč tohoto bojovníčka ve svých sestavách naprosto ignoroval. V Příbrami se dařila místy i pěkná kombinace a kdyby „Pišta" s „Dolim" měli v koncovce více štěstí či umu, pak by to pro Příbram mohlo skončit doslova tragicky. Správně to uzavřel po utkání Zdeněk Klucký: „co stačilo v Příbrami, nemusí stačit na Slávii." Pravda, sešívaní jedou, útočí na špici, což je nejlepší pozvánka pro diváky, aby zase prošlapali málem zarostlou stezku na Střelnici.
Někdy se to stává, ale z trenérských laviček tentokrát žák předčil svého učitele a kdo ví, šušká se a spekuluje o tom, že by se tato dvojka v Jablonci mohla sejít. Ta Petrova létající bunda by určitě náladu v jabloneckých ochozech oživila rovněž.