Konečně body z hřiště soupeře

Jablonec po dlouhé době vyhrál na hřišti soupeře přesně v duchu svého postavení v tabulce: zodpovědným výkonem je nyní nutné v každém utkání prostě ty body nějak ukopat. Za poctivý přístup k zápasu byl tým odměněn, opíral se především o dobrou hru obrany, která domácí dlouhány stihla uskákat a co neuskákali beci pochytal výborný Špit. Současný Jablonec – a není v lize sám - za dané situace hodně spoléhá na standardky, však na to má ve Fukalovi a Homolovi zdatné bijce a tentokrát to skutečně vyšlo. Homolův koníček hlavou již v počátku zápasu zajistil body v ceně zlata na půdě Zlína. Tedy soupeře, který výborně soutěž začal, trenér Hoftych je Komňackého učněm, ale poslední dny zvláště po debaklu na Slavii to zlínským hochům tak trochu fotbalově koktá. A odhodlaný Jablonec toho využil.

Sestava odpovídá fotbalové logice

Nové koště v podobě Františka Komňackého tedy už přimetlo do klubové pokladnice čtyři body a v tabulce se to odrazilo. Ačkoli je trenér v Jablonci jenom pár dnů, přesto dokázal vyhmátnout ze stávajícího kádru odpovídající sestavu, odpovídající fotbalové logice. Hráči se tedy mohou daleko více věnovat své hře než tomu, aby se adaptovali na hru v místech, kde jim to zrovna nesedí, což byl snad nejviditelnější problém Kozlových sestav. Pochopitelně čtyři body ještě neznamenají “vítězství pracujícího lidu,“ ale určitě vnesly do kabiny tolik potřebné zklidnění a věřme, že výraznou změnu tréninkového rytmu i práce hráči k prospěchu svému a svého týmu zvládnou.

Přesilovku Zlín naštěstí nevyužil

Tak trochu vybočením byly dvě žluté Míry Baranka, protože tak zkušený hráč by měl vědět, co si po žluté může či nemůže dovolit. Tentokrát toho Zlínští nevyužili, ale pokud by Jablonec v oslabení inkasoval, asi by se o tom mluvilo i v tvrdších souvislostech, byť musím kvitovat, že po delší době je v Jablonci trenér, který se nebojí po utkání bez příkras vyjádřit to, co se skutečně stalo. A to i v Barankově případě.

Derby bude mít zvláštní náboj

Nyní čeká na hochy ze Střelnice derby s Libercem. Zatímco v Jablonci kropí živou vodou zkušený Komňacký, v Liberci se daří totéž (rovněž čtyři body ze dvou zápasů) neméně zkušenému bonmotáři Škorpilovi. Bude zajímavé v pondělí sledovat, kdo z těchto matadorů vymyslí na toho druhého větší fotbalovou kulišárnu. Toto derby bude mít náboj snad jako nikdy předtím: poražený se totiž může při shodě určitých náhod ocitnout klidně až na dně ligové tabulky. Zcela určitě to bude zápas kola.