„Tak určitě jsme tam chtěli bodovat, minimálně udělat alespoň remízu. Zápas to byl dobrý, musel se líbit. Bohužel pro nás ty góly napadaly do špatné brány. Myslím si, že v prvním poločase jsme byli lepší my, ve druhém jsme pak trochu vyklidili hřiště a umožnili Plzni dostat se zpátky do zápasu. Ještě jsme tam mohli srovnat na 3:3, ale ten čtvrtý gól, to už jsme hráli vabank, to už bych ani nepočítal,“ vylíčil své dojmy z utkání David Lafata, jedenáctigólový střelec letošního ročníku ligy.

Hodně se mluvilo o penaltě, kterou rozhodčí Jílek odpískal kolem 65. minuty po zákroku Jana Kopice. Nelze spekulovat o tom, jestli to faul byl nebo ne, ale na druhé straně bylo několik momentů, zejména v prvním poločase, které se daly posoudit stejně. Každopádně tato situace jablonecké hráče ovlivnila do zbytku zápasu.

„Ne že by nás Plzeň tlačila, ale měla víc ze hry, měla nějaké šance. Ale až ta penalta je posadila na koně,“ míní David Lafata.

Naopak jablonecké posadila penalta „na zadek“, protože na hráčích bylo vidět, že cítí křivdu. Ale ani protesty po odpískání nebyly nic platné a Pavel Horváth svým gólem vyrovnal na 2:2. „Tak určitě, pak z toho byl tak trochu guláš, každý pak viděl všechno odpískané jinak. Myslím si, že je škoda, že rozhodčí do toho vstoupil. Myslím si, že to penalta byla, ale v tom případě byly minimálně dvě v první půli pro nás,“ vysvětluje Lafata.

Právě tento duel mezi Jabloncem a Plzní měl veřejnosti ukázat, jak to bude s rozhodčími v lize, když na „trůn“ komise rozhodčích usedla Dagmar Damková, bývalá prvoligová rozhodčí, která z Plzně pochází. Výkon sudího Jílka nahrává spekulacím, že nějaká procenta od rozhodčích bude dostávat právě úřadující mistr z Plzně. Jak je uvedeno výše, nikdo neříká, že zákrok Jana Kopice penaltový nebyl, nicméně na druhé straně zůstaly situace prakticky totožné nepotrestány. Jablonecký klub se navíc v minulém týdnu připojil k dalším klubům, kteří protestovali proti tomu, jakým způsobem výkonný výbor Fotbalové asociace ČR odvolal na začátku září komisi rozhodčích. Jestli byl sudí Jílek pomstou za protest, tak o tom si musí udělat obrázek každý sám. Ještě stojí za zmínku, že v utkání bylo několik ofsajdových situací, které asistenti odmávali v neprospěch Jablonce.

David Lafata v zápase dokázal navázat na úspěšnou střeleckou formu a pro své nedělní třicáté narozeniny si dal dárek v podobě branky do sítě Plzně, která je už jeho jedenáctá v tomto ligovém ročníku. „Samozřejmě to potěší. Přiznám se, že bych to vyměnil alespoň za bod a nejlíp za tři. Bohužel, musíme to odčinit příště,“ říká.

Jablonec měl v závěru zápasu možnost srovnat na 3:3, když Lafata našel na malém vápně Třešňáka, ten však nemířil přesně a branku nedal. „Lukáš to chtěl dát … o tom je fotbal. Plzeň taky měla velkou šanci na začátku, když šel Ďuriš sám na bránu, tak kdyby dal na 2:0, mohlo to být ve 20. minutě hotový. Je to fotbal, někdy to tam padne a někdy ne…,“ konstatoval Lafata.

Ve středu jede Jablonec do Kunic, kde bude dohrávat své utkání v Ondrášovka cupu. Cíl je jednoznačný, soupeře vyřadit a postoupit do dalších pohárových bojů. „Určitě chceme postoupit, abychom se dostali do dalšího kola, protože chceme v poháru postoupit co nejdál,“ věří v úspěch Lafata.