A zápas to nebude jednoduchý, protože Ukrajina bude jedním z týmů v základní skupině B Mistrovství Evropy 2011 v Dánsku, kde je také český tým. Navíc je právě Ukrajina stříbrný tým z mistrovství Evropy v roce 2006.

„Nepůjdeme do zápasu s tím, že je to přátelák. Chceme vyhrát každý zápas a uděláme pro to maximum. Kdyby se prohrálo, tak by to nebylo dobře,“ říká mladý reprezentant Jan Vošahlík.

Zápas by mohl hodně napovědět o vzájemném měření sil na finálovém turnaji. Výběr trenéra Dovalila totiž začne svou pouť v Dánsku právě proti Ukrajině. „Podle mě nebude ani jeden tým chtít ukázat svou největší sílu, takže se asi nebude příliš taktizovat. To se nechá až na samotné euro, aby soupeř nevěděl, s čím půjdeme na turnaj do Dánska,“ domnívá se Vošahlík.

Los základních skupin nebyl příliš milosrdný ke Lvíčatům. Ve skupině B na ně totiž čeká kromě Ukrajiny také Anglie a Španělsko. Český tým má ale cíl jasný – dostat se co nejdál.

„Rozhodně budeme chtít postoupit ze skupiny a dostat se co nejdál, a taky na olympiádu. Tak jako tak, kdybychom postoupili z lehčí skupiny třeba do semifinále, tak bychom třeba dostali Španěly právě tam. Takže je to jedno, jestli s nimi hrajeme ve skupině nebo až někde dál. Na tyhle týmy si věříme, protože jsme je už všechny porazili. Takže my se nemáme čeho bát,“ věří v úspěch Vošahlík.

A jak se na těžký los tvářil trenér Jakub Dovalil? „Když přidali do skupiny Anglii, tak to tady trochu zašumělo, protože bylo jasné, že se rýsují dvě diametrálně odlišné skupiny… Ta naše je hodně těžká, ale obdobně jsme na tom byli i na jiných turnajích, třeba na domácím ME devatenáctek, kde jsme měli Anglii, Řecko a Itálii,“ komentoval skupinu bezprostředně po losování v Aalborgu Jakub Dovalil pro server fotbal.cz. „Asi bychom byli radši, kdyby byl pořad zápasů obrácený, tedy začínat s Anglií a končit s Ukrajinou, ale musíme se prostě připravit tak, abychom to zvládli,“ dodal kouč.

To, že by se český tým rád dostal na Olympijské hry 2012 v Londýně, není žádným tajemstvím. Ovšem nebude to jednoduché, protože pro Evropu jsou v Londýně čtyři volná místa na fotbalovém turnaji a jedno z nich má jisté pořádající Anglie. O zbylé tři se rozhodne až na evropském šampionátu.
„Nejlepší by bylo postoupit do semifinále s Anglií, byla by to nejlepší varianta pro nás,“ uvědomuje si situaci Vošahlík.

Znamená to, že pokud Anglie postoupí do semifinále, na olympiádu pojedou všichni tři zbývající semifinalisté, pokud ale Anglie v semifinále nebude, sehrají poražení semifinalisté 25. června zápas o třetí místo, které určí posledního účastníka olympiády.

Přátelský zápas s Ukrajinou začíná ve středu 17. listopadu v 15 hodin na stadionu v Uherském Hradišti.