Po ostravském výprasku, doma bojovné Kladno, s jedinou nutností uhrát tři body, a do zápasu jít bez klíčového útočníka Lafaty, to byl před týmem velký úkol.

Jarolím dodal hře myšlenku

A hned v úvodu musím napsat, že si Komňackého hoši s tímto úkolem poradili, byť se u toho trošku potrápili vlivem tradičně slabé koncovky. Příchod Jarolíma do sestavy zvýšil fotbalovost, byť kraj zálohy není místo, kde by Marek mohl excelovat. Přesto byl spolu s Pavlíkem od prvních chvil motorem mužstva a nakonec po Kovaříkově průniku to byl právě Jarolím, kdo jediným gólem zápas rozhodl. Komňacký musel postrádat Lafatu i Haurdiče, udělal ještě i dost nečekanou změnu, když na stopera místo Hubera poslal Zábojníka.

Šancí měl Jablonec na šest gólů

První šanci měli hosté, když domácí stopeři nechali hlavičkovat kladenské kladivo Šilhana. Ale potom to přišlo, šance se rodily jedna za druhou. Vošahlík, několikrát Pekhart, výtečný Jablonský břevno, Pavlík, ten výsledek měl být jako s Bohemkou už do poločasu, ale nebyl. Jablonečtí hráči v tomto zápase „udělali“ dalšího gólmana, mladého kladenského náhradníka Tesaře, ale aniž bych chtěl jeho výkon snižovat, tak ve většině jeho zákroků mají spíše prsty jablonečtí ofenzivní hráči, kteří místo klidného řešení jasných a pěkně vypracovaných koncových situací ho snad míčem chtěli knokautovat. A tak se nakonec mistr Tesař utnul jenom jednou, když právě ten klid a přehled uplatnil Marek Jarolím.

Každý neúspěch znamená pokles

Co dál? Teplice vyhrály odložený zápas s Plzní a jsou na hrotu, Sparta zázračně otočila zápas v Mladé Boleslavi a tlačí se na hrot také, tři kladenské body posunuly Komňackého tým na bronz, ale pozor, Baník přivezl bod z Brna, je tam ještě i Plzeň, zatímco nešťastná Slavie ztratila hráče i dva body doma s Teplicemi. Pokud chce Jablonec myslet na špici, potom musí bodovat v Příbrami, a to jednoduché určitě nebude. A pak tady bude hned Sparta. Ale Jablonec musí bodovat s jakýmkoli soupeřem, protože prakticky jediné zakolísání znamená pohyb v tabulce směrem dolů.

Útok je třeba podpořit ze středu

Taktika musí být jasná: odvážná, nikoli vzadu na nulu a sem tam nějaký nákop. Mladíci na hrotu proti Kladnu pohybem určitě naplnili předpoklady a až se počtem odehraných zápasů zklidní, potom přijdou i ty góly. Nemohu si pomoci, ale volnější ale fotbalově zdatný Jarolím ve dvojce s výtečně hrajícím bojovníkem Pavlíkem by mělo být něco, o co by se měl Jablonec co nejdříve opřít. Jarolímovo cestování sestavou mnoho dobrého nepřináší a pokud chce Jablonec mít svoje ambice nahoru, musí dát trenér přednost nikoli jistotě, ale i zdatnosti hrát dopředu. Lafata, Pekhart, Vošahlík, to je velká síla, a pokud ti kluci dostanou podporu ze středu pole, určitě se to projeví. A praktici říkají, když nestačí osm šancí na tři góly, tak jich musí tým připravit patnáct. A to jde jenom ofenzivní odvahou.

Předvedený výkon lepší výsledku

Po zápase s Bohemkou jsem napsal, že výsledek byl lepší než předvedený fotbal. Po Kladnu musím napsat opak: výkon byl lepší, než nakonec dosažený výsledek.
Diváci v Čechách na fotbal moc nechodí, ale ČMFS je jako ze starých dob, kdy tady byla snaha poručit větru a dešti. Fotbal se má hrát intenzivně v měsících pro fotbal nejvhodnějších, a tím únor a březen určitě nejsou a dovolím si tvrdit, že v Čechách nikdy nebudou. A kdyby se někdo oháněl poháry, tak mu hned řekněte, ať si dá na hlavu obklad. V dohledné době pohárový podzim nemůže v Evropě přežít žádný český klub a úspěchem bude, když nebude ostuda. Tak si nenalhávej český fotbale do kapsy.