Mladý útočník popravil bývalé spoluhráče svým pátým a šestým gólem v sezoně. Slavia zvítězila v posledním utkání 6. kola fotbalové ligy 2:0.
„Je to super, že mi to vyšlo,“ smál se Necid po pondělním úspěšném utkání do kamer České televize.

Necid úřadoval nohou i hlavou. Nejprve se prezentoval rychlým uvolněním a nečekanou střelou, na kterou jablonecký gólman Špit nestačil zareagovat, poté míč zblízka trknul hlavou do sítě.

„Věděli jsme, že je Tomáš nebezpečný. Ale nepokryli jsme ho, a to se nám vymstilo,“ huboval jablonecký trenér František Komňacký.
Díky Necidovi přeskočili úřadující šampioni Liberec a vrátili se na druhé místo tabulky. Tři body ztrácejí na vedoucí Spartu.

„Jsem rád, že jsme potvrdili body z Ostravy. S výsledkem jsem spokojený,“ radoval se trenér Slavie Karel Jarolím. „I když ve druhém poločase už to nebylo z naší strany ideální,“ přiznal.

Klenot Pražanů Necid měl v pondělí zaděláno na hattrick, jenže ho o něj připravili sudí. Ti nesprávně zastavili gólovou akci Necida ze 20. vteřiny utkání pro ofsajd. Chybu asistenta odhalil opakovaný záznam.

„Chtěl jsem dát tři góly, protože jsem v lize hattrick ještě nedal. Ale důležité je, že máme tři body,“ svěřil se Necid, který zařídil tři body už během prvního poločasu.

Po přestávce domácí hráči upustili od atraktivního fotbalu a iniciativu přenechali Severočechům. Ti však nedokázali vyzrát na tradičně vynikajícího gólmana Martina Vaniak. I díky tomu, že jim taky nebyl uznán regulérní gól.

„Je to spravedlivý výsledek. Slavie byla lepší a přesnější. K solidnímu utkání jsme přispěli i my, ale na Slavii to nestačilo. Neděláme z toho však tragédii,“ ujistil Komňacký.

Ve stínu hvězdy utkání prožil jímavý příběh uzdravený Vladimír Šmicer. Střídající verneřický rodák se objevil na ligovém trávníku po 121 dnech. „Bylo to dlouhé a těžké čekání. Ještě to není takové, jak by to mělo být, ale jsem rád za každou minutu. Věřím, že si ještě nějaký zápas zahraju,“ uvedl šťastný Šmicer.


Kritika neexistuje, Necida každý chválí

Gólman, kterého dvakrát překonal, o něm řekl, že roste pro národní tým. A jeho bývalý kouč, jehož mužstvo nyní porazil, prohlásil:
„Samozřejmě nejsem rád, že jsme prohráli. Ale když člověk vidí, že chlapec, kterého před nedávnem vedl, dělá takové pokroky…“

O kom Michal Špit a František Komňacký mluvili? O novém fotbalovém fenoménu v Česku: devatenáctiletém slávistovi Tomáši Necidovi. Který vloni na jaře v „jejich“ Jablonci hostoval. A jenž ono mužstvo v pondělí zostudil jedinými dvěma zásahy ligového duelu v Edenu.

„Právě angažmá v Jablonci mě nakoplo. A pak přišlo mistrovství Evropy do devatenácti let, kde jsem získal sebevědomí,“ glosoval sám Necid svůj vlastní vývoj.

„A roste zápas od zápasu, na tréninku pracuje mnohem lépe, než v minulosti,“ chválil kouč Karel Jarolím svého svěřence.

„Nebezpečný v šestnáctce byl i před půl rokem. A v čem se zlepšil? Hlavně v mezihře, dokáže se zapojit do kombinace, sklepnout míč pro spoluhráče a tak dále,“ doplnil Komňacký.

V šesti letošních ligových zápasech se Necid trefil šestkrát, včera poprvé dvakrát v jednom zápase, vede tabulku střelců.

Králem střelců se ale přes to všechno v letošní sezoně patrně nestane. Nebo ano, ale jen v případě, že by za podzimní půlsezonu vstřelil více branek, než ostatní za celý ročník.

V zimní přestávce totiž Necid opustí českou ligu, uskuteční se již domluvený přestup do CSKA Moskva. „Jestli budu mít formu, jako mám dosud, budu dávat góly i tam,“ vyhlásil sebevědomě devatenáctiletý kanonýr.

„Ano, je sebevědomý a taky hodně pracovitý. Věřím, že se v Rusku prosadí,“ přidal se Špit.

A nad otázkou, jestli by ho doporučil reprezentačnímu kouči Radovi, moc dlouho nepřemýšlel.
„Proč ne? Je to útočník bez větší slabiny a má skvělou formu.“

Prodá ji ve zbytku podzimní sezony a následně v Moskvě?