Co bývalý obránce a rodák ze severočeského Kokonína říká na evropské vystoupení Jablonce, kde nakoukl do ligového fotbalu?

„Premiérovou účast Jablonce ve skupině Evropské ligy sleduji bedlivě. Jde vidět, že nováčkovská daň je draze zaplacena,“ říká Fukal.

Přestože jsou Severočeši ve skupině poslední, bývalý reprezentant věří, že čtvrteční duel s Rennes zvládnou a ještě se porvou o postup.

„Chybí zkušenosti. Na druhou stranu předvádí sympatický projev. Věřím, že porazí doma Rennes a v posledním utkání budou hrát o postup.“

Jablonec má po čtyřech zápasech jen dva body, ale mohlo jich být víc. Čemu to přičítáte?
Je to smůla, ale hlavně je to nezkušenost. Když začnete s Kyjevem a po čtvrt hodině prohráváte 0:2, tak se těžko vracíte do zápasu. Naštěstí to tím elánem zvrátili, ale byl to jen bod. V Rennes zase dostali gól v závěru z penalty, nevím, jestli je to smůla… Jablonec draze platí nováčkovskou daň. Dva body jsou málo. Body musí dělat doma, protože venku jsou soupeři o třídu lepší.

Teď přijde klíčový zápas s Rennes. Věříte, že se hráči už otrkali a konečně zvítězí?
Rennes na mě působí jako kvalitní evropský tým, ale venku je určitě porazitelný. Myslím si, že Jablonec to může dokázat. Pak budou mít všechno ve svých rukou. Kyjev jsou schopní udělat i venku. Všechno závisí na utkání s Rennes.

Jablonec nehraje ustrašeně, evropským týmům se vyrovná. Překvapilo vás, jak statečně si počíná?
Mě to vůbec nepřekvapuje. Je vidět rukopis trenéra Rady, kterého považuji za jednoho z nejlepších v Česku. To dokázal i předtím. Můj názor je jasný – kdyby mu dali ve Spartě víc času, tak pod jeho vedením se prezentuje jiným fotbalem.

V čem je kouzlo kouče Rady?
V dnešním fotbale je hlavní být dobrý psycholog. Hráči v Jablonci za ním jdou. Je to vidět třeba u Doležala, který už má něco odkopáno, a myslím, že on sám přestával věřit, že by to mohlo být lepší. A najednou je v reprezentaci a dává góly. Je to jenom o tom pochopit, že když trenér po mně něco chce, tak to má smysl. V Jablonci pro to dělají všechno a teď se jim to vrací.

Jablonečtí stoupají ligovou tabulkou. Mohly by jim zkušenosti z Evropy pomoct na jaře v boji třeba i o titul?
Každý zápas v rámci Evropy ne že by vydal za pět ligových zápasů, ale je to obrovská zkušenost. Ať už před zápasem, během něj i po něm. Je to i mediálně víc sledované. Řekl bych, že se jim to už vrací. Věřím tomu, že jsou schopní v posledních dvou zápasech vyhrát a postoupit. Přestože to s tou ztrátou vypadá dost složitě. Ale ty možnosti tam jsou. U hráčů, jako je Holeš, který je poctivý kluk, ale ta kvalita tam není taková, tak u nich je vidět, že získal zkušenost. Pokud šlapete jako tým, tak na jaře je možné všechno.