NA STÍNADLECH PŘIŠLO SETNUTÍ, ZASLOUŽENĚ

Jaroslav Hrabák

Po derby se Slovanem zavládla na Střelnici i mezi fanoušky velká euforie. Právem, Kluckého tým vyhrál, ale vyhrál v dramatickém zápase a po výborném a bojovném výkonu. A jelo se do Teplic! Klucký řešil dilema jak nahradit svoji do té doby úspěšnou pravou stranu Masopust-Tecl, protože první se vykartoval a druhý zranil a na tréninku se objevil až v pátek. Dát ho do základu a střídat, nebo ho použít jako žolíka a la Mešanovič ve Slávii? Rozhodl se pro to druhé, ale byť tam byl Standa cítit, nepomohlo to.
V Teplicích to nebývají pohledné zápasy, domácí to umí patřičně přitvrdit, a tak to bývají spíše gladiátorské hry, než fotbal. Nevím, jak se hráči před utkáním motivovali, každopádně do zápasu vstoupili vlažně, hráli hodně do obrany, dopředu se moc nehnali. Pravá „náhradní" strana Nový-Bazal si vedla slušně a byl to nakonec Bazal, který měl v první půli jedinou velkou šanci na gól, trefil však jen boční síť. Mně to tak přišlo, jakoby Kluckého tým se už dopředu smířil s tím, že to v Teplicích ukope na plichtu. Ani několik dramatických situací před Hrubým je z určité herní letargie nevyvedlo a stále si hráli tu svou, jedinou, rozuměj pomalou a svým způsobem línou hru.

Po zápase hodnotil trenér Klucký tento zápas jako spíše remízový. Má pravdu, ale ukažte mi obranu, kerá neudělá minelu. Zvláště ta jablonecká. A tak zatímco obrovskou šanci Mihálika domácí Grigar reflexivně zlikvidoval, tak Hrubý míč za svá záda jednou pustil. A jak bývá tradicí, příspěvek jablonecké defenzívy k tomuto gólu byl rozhodující. Jiráček zbytečně vedl balon, který si dal na dlouhou nohu, jeden souboj ustál, do druhého už přišel pozdě a fauloval. A teď přišlo to hlavní: první starost musí mít bránící tým o míč, prostě aby soupeř výhodu faulu nemohl rychle využít. Co udělali jablonečtí hráči? Obrátili se k míči zády! Co na tom, že pravidla hovoří jasně o tom, že míč se má zahrávat z místa přestupku, co na tom, že na toto se sudí Orel vykašlal a nechal pohotového Filla rozehrát hodně metrů od tohoto místa do naprosto rozhozené obrany. A co na tom, že Kubista šel do Kučerovy rány nešikovně a tečoval střelu, kterou by Hrubý určitě měl. Ale to jsou reflexy, Hrubý se v bráně posadil na zadek a jenom sledoval, jak tečovaný míč skončil v jeho síti.

Do konce zápasu v té chvíli scházelo více než 20 minut, ale jablonecký, do té doby očividně „dozadu" nastavený tým se na nic nezmohl. Naopak, Vlasta Hrubý musel dvakrát předvést, proč je v Jablonci jedničkou.
Pod Kluckým nejhorší výkon, jednoznačně. Důvod? Oproti Liberci nebyli hráči ochotni (nebo schopni) zařadit vyšší rychlost než dvojku. Oproti derby téměř žádné náběhy, téměř žádné přesnější přihrávky v ofenzívě, v čemž jim domácí „konkurovali" skutečně zdatně. Teplice byly k poražení, góly nedávají, „buzarem" vyhráli na Bohemce, „buzarem" porazili Jablonec. Klikaři? Ano, ale šestibodoví!
Diváků chodí v Teplicích jako v Jablonci, ale když si tak ten zápas v hlavě přeberu, tak se zákonitě musím ptát, když hráči obou týmů chtějí předvádět takovou pomalou, línou a nepřesnou nudu, proč by na ten fotbal vůbec chodili. Tentokrát to nebylo o marodce, tentokrát to spíš bylo o tom, aby hráč, který přijde na hřiště do zaměstnání, odvedl pořádnou práci a ne předstíranou, že ho fotbal baví a hlavně živí. A aby se mančaft prezentoval jako tým.
No nic, mnozí, včetně mě, ten teplický zápas očekávali a tušili, co se tam odehraje. Není potřeba hráčům na videu rozebrat tu chybu, která rozhodla, ale je jim potřeba rozebrat, proč podali celkově tak srabský výkon. Jako za Frťaly, což volalo do nebe. Ještě je šance užít si Vánoce ve fotbalovém klidu, ale to musí být v pátek 2. listopadu večer proti Hradci Králové jiná jízda než na Stínadlech, kde se tým nechal setnout vlastní vinou, vlastním přístupem k zápasu a chutí se porvat o víc, než o blbej bod.