Gólman Jablonce Michal Špit, který se blíží hranici stovky odchytaných nul, říká, že to nebude jednoduchý zápas. Duel je na programu v sobotu v 19 hodin v Chance Areně v Jablonci.

Teď vás čeká zápas s Mladou Boleslaví, která hodně potrápila i Spartu. Co se dá od sobotního zápasu čekat?

Nás určitě čeká obtížný zápas, protože na domácí půdě se nám až tak moc nedaří, jak bychom si představovali. Proti Boleslavi to právě nebude jednoduché i v tom, že hraje hodně důrazně a agresivně. Myslím si, že přijede taky s defenzivní taktikou. Určitě nás tak nečeká nic lehkého a bude to těžký zápas.

Mluvíte o boleslavském důrazu a tvrdosti. Dá se nějak předejít těm střetům, aby nebylo několik hráčů s narušeným zdravým jako ve Spartě?

Samozřejmě se tomu trošku předejít dá tím, že bude běhat rychle balon a hráči soupeře se k tobě nemůžou dostat. Ale samozřejmě tak jako tak k nějakým kontaktům dojde, potom je to na posouzení rozhodčího, jak to vyhodnotí. Pokud jim dá kartu za nějaký zákrok už na začátku, tak by měl ten dotyčný hráč hrát trochu obezřetně. Ale především bude záležet samozřejmě na nás, jak se s tím vyrovnáme.

I přes to všechno jste ale jasným favoritem v utkání právě vy. Svědčí o tom poslední výsledky a zejména postavení v tabulce. To by vám mělo hrát do karet, že?

Myslím si, že roli favorita musíme přijmout. Vzhledem k tomu postavení v tabulce nám role favorita přísluší. Kéž by se nám to povedlo jako teď v Ústí. Zápas se nám vyvíjel od začátku v náš prospěch, takže za podobný průběh jako teď v Ústí bychom byli určitě spokojení. To by byl asi nadstandard.

S nadsázkou se dá říct, že by se mohl zopakovat i výsledek 7:1. To by byl ale opravdu velký nadstandard. Nicméně Olomouc dokázala vyhrát 6:1, čímž vás přeskočila v tabulce.

To by byl nadstandard pro ligu obecně. Jenže každý zápas je jiný, u nás hrála Příbram fakt dobře a skončilo to 2:2. Dá se říct, že to byl vyrovnaný zápas. V Olomouci se de facto sesypala a Olomouc tu svoji převahu vyjádřila šesti góly, což je na ligu hodně, to si musíme přiznat.

Když se podíváme přímo na vás, tak co se vám vybaví, když se řekne číslo 97?

To se mi vybaví, že by to mohla být třeba moje váha za pět let (smích).

Každopádně je to počet vašich čistých kont. Teď se nabízí, že do konce podzimu zbývají tři kola, takže by se to dalo teoreticky dotáhnout na tu vysněnou stovku. Přemýšlíte nad tím, jestli by to mohlo vyjít?

Pokud by to vyšlo a k tomu ještě nějaké body, třeba sedm bodů a k tomu tři nuly, tak to by bylo úplně super. Ale zase si nestavím nějaké vzdušné zámky, vím, že máme kvalitní soupeře. Hrajeme s Boleslaví, máme především Olomouc a doma Hradec. Ale pokud bych ještě nějakou nulu získal teď na podzim, tak bych byl samozřejmě rád. Kdo ví, jaká pak bude situace na jaře. Teď momentálně si užívám každý ligový start, takže pokud by se mi to podařilo, tak bych byl moc a moc rád.

Dá se vlastně říct, že Jablonec má v kádru dva výkonnostně vyrovnané brankáře. Tím se moc týmů asi pochlubit nemůže.

Asi to tak je. Roman teď potvrdil svoji kvalitu, jak začal chytat, tak měl velice dobrou sérii zápasů. Pak bohužel pro něj přišlo zranění, dostal jsem se do branky já a trenér mě tam nechal. Samozřejmě jsem rád, že chytám, ale pro Jablonec je určitě dobře, že mu roste takový brankář. Je to mladý kluk a má to všechno před sebou, takže ještě nějaké zkušenosti nasbírá a může ještě zlepšit.

Jak teď vnímáte slabší návštěvnost na domácí zápasy? Přeci jen na Slavii přišlo jen o něco málo více lidí než na pohár v Ústí, kde se hrálo v pracovní den od 14 hodin. Myslíte, že by mohlo teď lidí přijít víc? Nemělo by sněžit, ani být tak velká zima. Sice je zápas v televizi, ale hrajete o první místo, tak co by podle vás jablonecký divák měl víc chtít?

To je taková ošemetná otázka. Abych byl úplně upřímný, tak na zápas se Slavií bych nešel ani já sám. Opravdu byla veliká zima, bylo větrno, i ten čas byl takový nepřející fotbalu, takže to diváka do ochozů nepřilákalo. Na vině je fakt asi to počasí, protože tady na severu je to krušné. Nicméně nevěřím tomu, že teď přijde nějaká výrazná návštěva, je to dlouhodobý problém Jablonce. Co vím, tak i vedení se to snaží řešit a všichni si s tím lámou hlavu, proč jablonecký divák nechodí na fotbal. Tady pamatuji sezony, kdy jsme hráli do posledního kola prakticky o titul a přišlo třeba dva a půl tisíce lidí na poslední zápas. Já nevím, čím to je, jestli tady lidi na fotbal zanevřeli, ale jablonecký fotbal je tady v regionu momentálně to nejvyšší, co může fanoušek vidět. Samozřejmě v Liberci hokej a fotbal. Ale dá se říct, že nic jiného. Trošku mě to mrzí, protože jsem tady zažil Střelnici párkrát vyprodanou a vím, jaká dokáže být atmosféra. Potom je to člověku líto, když přijede do Plzně nebo na Slovácko a stadion je plný, lidi svůj tým povzbuzují a tomu hráči to na hřišti pomůže. Ale zase musím říct, že lidi, co sem přijdou, se snaží fandit a snaží se povzbuzovat. Jablonecký fanda, který přijde, si myslím, že je věrný.