Jablonečtí fotbalisté po ostudě s Příbramí nejeli na Slávii v roli favoritů, spíš outsiderů. Klucký měl kádr doslova v dezolátním stavu, Hanousek mimo hru pro zranění. Doležal a Mehanovič stop za karty, řada hráčů se proti Příbrami prezentovala skutečně zoufalým výkonem…

Slávia slavila převzetí stadionu, hraje o ligový titul a při procházce kolem stadionu před zápasem nebyl nikdo, kdo by pochyboval, že Jablonec tentokrát dostane kotel… Nakonec se historie opakovala, když Slávie nově postavený Eden otevírala, byl u toho Jablonec a skončilo to 2:2. Tentokrát zase sláva, přebírání téhož stadionu do vlastnictví, chodník slávy, slavnostní výkop – a Slávie na hřišti to oslavila málem porážkou. Jenom skvělý výkon Pavlenky, či neklid v jasných koncovkách Kubisty či Diviše, a vše bylo jasné.

Slavia Praha - FK Jablonec 1:1

Klucký přes trable tu sestavu sestrojil úspěšně, jeho tým šlapal a sehrál zřejmě nejlepší partii jara. Roli v záloze svěřil Kubistovi a byl to Vojta, kdo tvrdil muziku a byl na hřišti hodně cítit. Ale na jablonecké poměry se až nevídaně dařila kombinace, hráči hráli s chutí a Slávie se nestačila divit. Nemůžu nenavázat na můj hovor s trenérem Šilhavým tady v Jablonci, proč hraje na jednoho čistokrevného útočníka, když jich tu má kvalitních víc. Jeho odpověď mě tenkrát až vyděsila: „Protože by mi ten hráč chyběl vzadu." A přesně v tomto duchu postavil sestavu na Jablonec. Hlavně opatrně. Tak jo, Slávie hrála tak opatrně, až to bojovně naladěné hosty postavilo na nohy. Ve druhé půli, když si Slávie dala po Jankovičově centru vlastní gól, tam Šilhavý poslal nejen Mešanoviče, ale i Mingazova a právě tito exjablonečtí hráči rozhodli o dělbě bodů.

Ilustrační foto.
Albrechtice si body zvenku nepřivezly

Snad jediné větší taktické zaváhání jablonecké obrany i nedůsledné krytí Mingazova umožnilo Ruslanovi poslat do sóla Murise – a ten se obvykle v takových situacích nemýlí. Jsem si naprosto jistý, kdyby Šilhavý popustil uzdu své opatrnosti k věšímu riziku a hlavně k ofenzívě, neměl by Jablonec šanci.

Díky Jardo ! Já už oproti všem názorům tvrdím, že největším soupeřem k zisku titulu je pro Slávii její opatrný trenér. O titul a doma se hraje jinak. Tím nechci snižovat výkon Kluckého svěřenců, byl výborný, nechci chválit jedince, tým se představil především jako kolektiv, aktivita ve hře byla příkladná a to je prostě Jablonec, jaký by fandové určitě chtěli vidět každý týden, ne tu otrávenou zájezdovou jedenáctku ze zápasu s Příbramí.

FOTBAL - ilustrační foto.
Lučany předvedly fotbal krajské úrovně, ale nevyhrály

Pelta obrazně Tvrdíka asi pěkně naštval, o to větší grády bude mít Peltův souboj s Paclíkem za dva týdny na Střelnici, kdy tu o body bude bojovat Plzeň. Jablonec jak vidno hraje velkou roli jak v boji o dno tabulky, tak i o mistra. Tak už žádné příbramské překvapení a sezona může nakonec skončit důstojně. Na to jak pod Frťalou začala, tak pod Kluckým to šlape poměrně slušně. Nebude nakonec Pelta hledat na léto nějakého ambiciozního Itala jako Sparta?

Český fotbal skutečně nemá logiku, protože proti vší logice odjíždí Jablonec z Edenu velmi nespokojen, že nevyhrál. Rozhodně na to měl, stačil jenom větší klid v koncovce a slabší Pavlenka ve slávistické bráně. A to je přece obrovské – a milé – překvapení!

Jaroslav Hrabák