Fotbalové fanoušky čeká definitivní loučení s ročníkem 2010 - 2011. O víkendu mají na programu své poslední kolo nižší soutěže od ČFL po třetí třídy (výjimkou je okres Jablonec, který má ještě dvě kola). Následující text přináší rekapitulaci postupových a sestupových variant, týkajících se mužstev z Libereckého kraje.

ČFL: Vše jasné

V třetí nejvyšší soutěži, České fotbalové lize, je již rozhodnuto o postupu střížkovských Bohemians Praha do 2. ligy a o sestupu B-mužstev Žižkova, Slavie Praha a Jablonce do divize. Liberecké béčko se díky vzepětí v polovině jarní části zachránilo, Hlavice a Česká Lípa hrály od začátku do konce v klidném středu tabulky.

Divize: Roli hrají i koeficienty

Z divizních tří českých skupin mají jistý postup do ČFL Domažlice, Jirny a Letohrad. Jirny, za které střílí góly někdejší liberecký útočník Marek Kincl, se však pravděpodobně postupu vzdají, takže místo v třetí lize bude nabídnuto Roudnici nad Labem. A ta po něm ráda skočí.

Pokud jde o trojici z Libereckého kraje, tak Semily s jistotou sestupují, zatímco Pěnčín-Turnov se určitě a Český Dub skoro určitě udrží. Ze tří českých divizí sestupují vždy celky od 14. do 16. místa a pokud spadne z druhé ligy nějaký český tým, což je v letošním případě Kladno, postihuje sešup do krajského přeboru ještě jedno divizní mužstvo z 13. místa, které má nejméně bodů, případně horší skóre při bodové rovnosti.

Letos je ale situace komplikovanější, jelikož ze skupiny C se odhlásil celek AS Pardubice, jehož zápasy byly anulovány. Takže mužstva z této skupiny odehrají o dva zápasy méně. Tím pádem bude o tom, který tým spadne z 13. místa, rozhodovat koeficient - podíl získaných bodů dělený počtem zápasů. V této chvíli je jisté, že Pěnčín-Turnov již ze skupiny C nesestoupí, i kdyby svůj dnešní poslední zápas v Trutnově prohrál. Má totiž 35 bodů, což znamená koeficient 35:28=1,25. Zatímco i kdyby ve skupině A měl tým na 13. místě také 35 bodů (víc jich už nemůže získat), jeho koeficient by byl 35:30=1,166666.

Velmi dobrou zprávou pro Český Dub, bojující o udržení ve skupině B, byla prohra béčka Vlašimi ve středeční předehrávce skupiny A 4:5 s Motorletem Praha. Znamená to, že Vlašim B již nenavýší svůj zisk 34 bodů, a Český Dub, i kdyby prohrál dnes s Roudnicí, zůstane na 35 bodech. Tím pádem by i při poklesu na 13. místo (pokud by Čelákovice uspěly s teplickým béčkem) měl víc než vlašimské béčko.

Fantasmagorická varianta

Je tu ovšem jedna teoretická, v podstatě fantasmagorická možnost, že by Dub ještě mohl sestoupit.
Kdyby dnes prohrál, Čelákovice ho předstihly ve skupině B, a ve skupině A Doubravka neprohrála a Litol vyhrála, klesla by vlašimská rezerva až na 14. místo, takže týmem z třináctého fleku, jenž by se měřil s Dubem, by byla Litol se stejným počtem 35 bodů.
Naštěstí pro Český Dub hraje skóre, které má Dub o 21 gólů lepší než Litol. Tento klub z předměstí Lysé nad Labem by tedy musel porazit Strakonice řekněme 20:0 a Český Dub prohrát o dva góly s Roudnicí. Nebo naopak: Český Dub - Roudnice 0:20, Litol - Strakonice 2:0. Zkrátka aby byl rozdíl prohry Dubu a výhry Litole přes 21 gólů.
Takovýto scénář v minulé sezoně předvedla některá mužstva na Balkáně, ale u nás, doufejme, ještě fotbal tak hluboko neklesnul…

Krajský přebor: padají Hejnice a Cvikov

Předpokládejme tedy, že fantasmagorie nenastane a z divizí sestoupí z Libereckého kraje pouze Semily. V tom případě je situace v krajském přeboru vyřešena. Do divize postupuje Mšeno, do I. A třídy sestupují Hejnice a Cvikov.

I. A třída: nejzamotanější soutěž

V I. A třídě, jsou jasné tyto věci: do krajského přeboru postupují dvě mužstva, přičemž postup Doks je již jistý. Do I. B třídy sestupují také dvě mužstva. O druhé postupové místo si to na dálku rozdají Košťálov, Velké Hamry a Bozkov.

Vzájemné zápasy uchazečů o postup: Košťálov - Velké Hamry 2:0, 0:1, Košťálov - Bozkov 2:0, 0:0, Velké Hamry - Bozkov 1:0, 4:1.
Všechno má tedy ve svých rukou Košťálov. Stráž by se ale v souboji s ním neměla jen tak vzdát, protože bojuje o záchranu. Je zatím dvanáctá, což je v této chvíli nesestupové místo. Konec tabulky: 10. Doubí 31 bodů, 11. Lomnice 31, 12. Stráž n. N. 30, 13. Jablonné 28, 14. Nová Ves u Chrastavy 28.
Doubí, i kdyby prohrálo s Jilemnicí, už nemůže sestoupit. Má čtyři výhry s oběma 28bodovými týmy, Novou Vsí a Jablonným. Sestupové starosti se tedy týkají zbývajících čtyř mužstev. Lomnice se v případě prohry na hřišti Nové Vsi může ještě klepat. Kdyby totiž zároveň vyhrály Stráž i Jablonné, měla by Lomnice v minitabulce s Jablonným a Novou Vsí jen 4 body a skončila by nejvýš na 13. místě.
V nezáviděníhodné situaci je také Stráž nad Nisou, která hraje s Košťálovem, jenž se cpe do krajského přeboru, Tento zápas stojí za zhlédnutí!

I. B třída: v obou skupinách jde o druhého sestupujícího

V I. B třídě je jasno o obou postupujících. Ze skupiny Západ jde do I. A třídy Krásná Studánka, ze skupiny Východ Mírová pod Kozákovem. Pokud jde o sestup, ze Západu padají do libereckého okresního přeboru Habartice a do českolipského Dubá nebo Stráž pod Ralskem. Ve východní skupině je jistý sestup Nové Vsi nad Popelkou a o druhém padajícím se rozhodne mezi Rovenskem, Jeníšovicemi a Harrachovem. Pořadí: 11. Jeníšovice 27 bodů, 12. Harrachov 25, 13. Rovensko 24, 14. Nová Ves n. Pop. 15.

Okresní přebory

V libereckém okresním přeboru budou do III. třídy padat Nové Město a Český Dub B. V čele tabulky je Bílá, která má náskok jednoho bodu před Dětřichovem a lepší vzájemné zápasy. Bílá už ale dohrála, své utkání má předehrané. Dětřichov hraje dnes od 15 hodin s Jindřichovicemi.

Na Českolipsku se vítěz okresního přeboru, Dolní Libchava, postupu do I. B třídy kvůli finančním problémům vzdal, takže nahoru jde Horní Police, z druhého místa
Z Jablonecka postupuje Železný Brod B a na Semilsku je již jistým vítězem Rokytnice nad Jizerou.