Jak ho znám, tak hlavním bodem oslav svého životního jubilea kromě rodiny, byly vzpomínky na fotbal. Zřejmě na svůj oblíbený Leverkusen, neboť v nedalekém Kolíně nad Rýnem Václav Halama již dlouhá léta žije.

Pětasedmdesát let je určitě příležitostí k ohlédnutí s otázkou, jaká ta cesta byla? Báječná Vašku, báječná. Již jako rychnovský odchovanec jsi se začal prosazovat na Střelnici v mládežnickém dresu a také jsi byl pevným článkem dorostu trenéra Šíra, co si v šedesátých letech poprvé kopl jablonecký fotbal dorosteneckou ligu.

Hrál doma i venku

Vojákoval jsi v Dukle Tábor, nahrával na góly klokanovi Píšovi a škádlil se v záloze s Jardou Dočkalem. Dukla Tábor vychovávala hráče převážně pro ligu, a tak není divu, že souputník Jarda Dočkal si to zamířil do Sparty a ty do Vítkovic. Ale jakmile postoupil Jablonec z krajského přeboru do druhé ligy, tak hned od zimy 1964 jsi oblékl dres LIAZ, brzy se stal nejen tahounem týmu ale i kapitánem. Na hřišti bys vypustil i duši. Připravil jsi nám řadu skvělých zážitků a ten gól do sítě někdejšího reprezentanta Dolejšího na Žižkově, který znamenal vítězství, to byla taková malá třešnička na dortu.

Byl jsi členem týmu, který měl v roce 1969 nakročeno do ligy. To se sice povedlo až v roce 1974, kdy se trenérského kormidla ujal Tadeáš Kraus a do role asistenta jsi byl jmenovaný právě Ty. Jako Jablonečák, jako bojovník, jako chlapík co fotbalem a pro fotbal žil.

Pomohl, kde mohl

Hrál jsi ve švýcarském angažmá a do zahraničí jsi pak přesídlil natrvalo. Vystudoval jsi v Německu nejvyšší trenérskou třídu a angažmá jsi získal třeba v 1860 München. Trénoval jsi v Grazu a v Austrii Vídeň, ale nikdy jsi nezapomněl na svůj Jablonec a kde to šlo, tam jsi pomohl. A vůbec, poděkoval jsem Ti tenkrát za zprostředkování těch adidasek pro náš mančaft v dobách, kdy na ně normálně nebylo pomyšlení ? Pracoval jako mezinárodní manažer.

Při letošních oslavách sedmdesátin jabloneckého fotbalu jsi byl nominovaný na jednu z legend jabloneckého fotbalu, právem. Jablonečák, který žije v Kolíně nad Rýnem, ale jakmile to čas dovolí, hned jsi na Střelnici.

Václave, k Tvému velkému výročí ti přejeme hlavně hodně zdraví, hodně radosti z fotbalu, toho v Leverkusenu ale hlavně v Jablonci neboť vím, jak sleduješ každý jablonecký mistrák a sháníš informace jak to bylo či nebylo. Díky za vše, co jsi pro pro nás, fanoušky, ale hlavně pro celý jablonecký fotbal udělal, děláš a jistě ještě uděláš.