„Byl to jeden z nejkvalitnějších soupeřů,“ řekl po posledním utkání okresní fotbalové soutěže trenér Nové Vsi Jaroslav Bílek na adresu Hodkovic B (4:1). Jeho tým vyhrál a zpečetil tím také své vítězství v soutěži. „Byli jsme hodně produktivní. Z každé střely, kterou jsme vystřelili na branku, byl gól,“ připomenul trenér, jehož tým prohrál na podzim pouze jednou, a to v Plavech.

A proč to na Nové Vsi teď funguje jinak a lépe?

„Za vším stojí Michal Halama a Milan Halama. Ti investují do místního fotbalu prostředky, jsou velkými patrony a nastartovali vlastně novodobou éru místního fotbalu. Zasloužili by si za to pomník. Vzniklo nové zázemí, dali peníze do propagace fotbalu a týmu. Obyvatelé Nové Vsi si, díky nim, zase našli cestu na fotbalové hřiště, kde je teď velmi hezké prostředí. Ale samozřejmě, nic není tak růžové a ještě musíme překonávat překážky, které nám někteří zatím kladou do cesty, protože se jim naše nová vize nelíbí. Ale snažíme se jim ji vysvětlit. Všechno už je i ve fotbalu jinde, než před deseti lety,“ uvedl k situace na Nové Vsi trenér Bílek.

Fotbalový tým Nové Vsi má dvacet hráčů, což je na okresní soutěž úctyhodné číslo. Kouč si může vybírat a do nominace na zápas se dostávají ti nejlepší. I když, jak potvrdil, chce, aby se na hřišti vystřídali všichni a dodal, že na tréninky dochází až sedmnáct hráčů. „Všichni chtějí být součástí týmu, věkový průměr je okolo pětatřiceti let a to je na okresní soutěž dobré. Nikdo u nás nemůže říct, že šanci nedostal, každý ji má, jak si zaslouží,“ dodal trenér.
Po první společné sezóně, která dopadla nad očekávání, už spřádají na Nové Vsi další plány. Soupeři chtějí Novoveské porazit a nasazují na ně i hráče z A týmů. „Je to pro nás výzva. Posily z áčka proti nám hrály třeba v Plavech, v Lučanech nebo i v posledním domácím utkání s Hodkovicemi. Zaslechli jsme, že se na nás soupeři i jejich fanoušci těšili. A to nás potěšilo. A taky vtipně dodali, že tolik lidí, jako na zápas s námi, nechodí ani na jejich áčko,“ dodal s úsměvem Jarda Bílek.

Zasloužili by si pomník
Oslavu úspěšné sezóny si hráči určitě zaslouží a taky je ještě čeká. Díky výsledkům se zvedla jak návštěvnost na zápasech (na první přišlo 350 diváků) a také se více zviditelnilo obce. „Určitě všem poděkuji, každý přispěl svým dílem, jmenovat bych chtěl ale například bratry Halamovy, brankáře Trytka, hráče Jiřího Kohouta. Ale všichni jen tím, že chodí a projevují zájem, že chtějí hrát, novoveskému fotbalu pomáhají,“ zdůraznil kouč.

Budou makat v hale
Na hráče teď čeká pár týdnů volna. Zimní přípravu absolvují v jablonecké Městské sportovní hale, v březnu začnou společné tréninky na hřišti. A plány? „Samozřejmě chceme potvrdit první místo i na jaře. Chceme také mužstvo doplnit jedním nebo dvěma hráči,“ jasně naznačil úkol kouč Bílek.
Zájem přestoupit na Novou Ves je. „Chybějí nám záložníci, máme hlavně obránce a útočníky. Zájemci se k nám hrnou, už jsme několik oslovili,“ řekl s úsměvem Jarda Bílek.
Posily ale musí respektovat jednu zásadní věc. Fotbal na Nové Vsi se hraje zadarmo, pro radost. Ovšem zázemí mají hráči výborné.

Úkol je jasný, postoupit!
A co když na jaře Nová Ves okresní soutěž vyhraje? „Určitě chceme postoupit do vyšší soutěže. Věřím, že bychom nebyli horší, jak třetí,“ věří trenér. Takže týmy současného okresního přeboru už se mohou chystat na nového a hlavně kvalitního soupeře.
A ten má ještě další zajímavý plán. „Zvažujeme pozvat televizní štáb, aby byl některý náš zápas i v televizi, tak, jak teď bylo možné vidět utkání nižších soutěží na ČT Sport. Určitě se touto myšlenkou a její realizací budeme v zimním čase zabývat a na jaře ji chceme uskutečnit,“ uvedl kouč další úkol.

Každý ví, co má dělat
Hrající trenér Jaroslav Bílek má hodně zkušeností, které může hráčům ještě předat a zúročit je tak ve výsledcích svého týmu. „Když jsem přišel, byl to trochu chaos. Kam šel balón, tam běželi všichni. Dneska už jsme si vysvětlili posty, fotbal už má hlavu a patu a hráči vědí, jak se na hřišti hýbat, že má každý svůj post a svého hráče. Zlepšení výkonu potvrdilo i to, že jsme v osmi zápasech dali třicet dva gólů a dvanáct jsme dostali. V soutěži jsme jich vstřelili, jako mužstvo, nejvíc a nejmíň jsme jich dostali. Nejlepším střelcem byl Milan Kocúr.“ pochlubil se právem za celé mužstvo trenér.