FK Jablonec - Mladá Boleslav 1:2 (0:1)

Jaroslav Hrabák

Současný Jablonec míří někam, kam rozhodně nepatří. Ale nebudu se opakovat, proč tomu tak je. Mladá Boleslav patří v naší lize mezi špičku, v Jablonci to sice příliš neprokázala, ale na body a po pátku i vedoucí místo v lize jí to stačilo. Neuvěřitelná marodka tým pochopitelně oslabuje, ovšem tak trochu jsem nerozuměl slovům trenéra Frťaly před zápasem: „Kvůli marodce musí hráči hrát na pro ně nezvyklých postech." I když naopak, tato sestava měla podle mého názoru postově hlavu a patu. A marně v ní pátrám, kdo hrál jinde než má. Vojta Kubista byl v mládeži excelentní stoper, díky tomu postoupil do áčka, ale místo, aby se zdokonaloval, tak z něj v Jablonci udělali sestavového turistu. Takže dnes možná ani on neví, kde je jeho post. Martin Kouřil sice dost hořel, ale divme se, nic nemá odehráno a pokud jde o obranu celkem, tak v tomto složení bych čekal, že zkušený kapitán Tomáš Hübschman bude pověřen defenzivnějším pojetím s hlavním úkolem, ty nezkušené mladíky ohlídat. Nestalo se. Málo platné, mě náš kapitán spíše připadá, že si chce zahrát, než aby na hřišti dělal to, čím je nejplatnější. Historicky. No a pozápasová slova trenéra na tiskovce o tom, že „dnes nás nepodržel brankář", tak to je úplné scifi. Vždyť Vlasta Hrubý napravoval, co se dalo a dobré tři, čtyři tutovky hostům chytil, zákroky na hranici zázraku, zvláště Vukadinovičův pokus kryl excelentně a co šance Magery?!!! Ale to není podstatné. Že to je šest kol bez výhry, je fakt. Trenér věří, že teď se tým odrazí, a to si přejeme všichni. Ale musí tomu jít naproti! Způsobem hry, složením týmu a rozhodně posílením ofenzívy. Osm kol je dostatečná porce, aby věděl, s kým může a s kým nemůže počítat a na kterém postu kdo má hrát. Momentálně, až na výjimky, má tým rekonvalescentů. S tím už nic nenadělá. Ale ve zbytku sezony by už měla hrát sestava s minimem změn. Protože v sehranosti je velký potenciál růstu. A právě tu tým zoufale postrádá…

Cíl pro zbytek soutěže? Žádné vzdušné zámky, ale zachránit, co se dá ! Ta cesta, kterou se od prvního kola jablonecký tým vydal, je scestná. Chci věřit tomu, že po konfrontaci s kvalitní Boleslaví už má jasno každ. V tomto zápase, po většinu času, jablonecký tým nevypadal vůbec zle, pokrok jsem viděl v kombinaci i v přihrávkách. Pomalu se uzdravuje Tecl a Wagner s Doležalem mají rozhodně potenciál na to, aby hráli všichni tři. Fotbal je o ofenzívě, o gólech a dnes hlavně o rychlosti. A jak mají hrát krajní beci, to nám předvedli Pauschek s Fleischmanem, to se to pak ofenzívě hraje! Jinak se mi nelíbí, že je půlka podzimu a talent talentů Mihálik nemá fyzičku. Byl to právě on, kdo ztratil míč a následoval potom druhý gól. A že by se za nápravou Pišta nějak hnal, no, tak to jsem neviděl. Svého času jsem se dočetl o Bayernu Mnichov, když tam trénoval Hitzfeld, toto: Který hráč nebyl po fyzické stránce připraven absolutně, Hitzfeld Nehitzfeld, tak prostě nehrál a hlavní slovo měl kondiční trenér. Shrnuto: pomaloučku polehoučku Frťalova sestava dostává postově tvář. Přístup hráčů do utkání s favorizovanou Boleslaví byl kvalitní. Posun k lepšímu tam nepochybně byl. Ale Boleslav měla především vyrovnanější výkony hráčů, kteří byli na hřišti, kdežto domácím absolvoval školení Kouřil a slabá byla ofenziva, velmi slabá – to platí především o Mihálikovi, Masopustovi a Mehanovičovi. A to už je na takového soupeře, jakým byl tým z města automobilů, velký hendikep. Nejlepším hráčem na place byl Vlasta Hrubý, jedině on zabránil debaklu. Jiráčkova forma na „svém" postu viditelně stoupá. Tecl po zranění půjde určitě nahoru, ale pokud bude zase lízat lajnu, jeho přínos pro mužstvo nemůže být velký. Nevím, proč Frťala tvrdošíjně zkouší to, co propadlo nejen u jeho předchůdce Šilhavého, ale nakonec i u Vrby v Plzni. Standa je rozený hroťák, tak ať to, probůh, hraje! A doma už vůbec. Však jeho gól, to byla přece fotbalová paráda a na tu zahozenou pentli (mimochodem, Standa na ni šel stejně hloupě jako předtím Wágner, já prostě střelcům penalt s půldruhametrovým rozběhem nevěřím už předem …).
V sobotu čeká na Frťalův soubor bonbónek, představí se na hřišti vedoucího celku soutěže, zázraku ze Zlína! Ti hráči hráli ještě nedávno druhou ligu. Je to výzva. Někdo už ten jejich skalp získat musí. Že by to byl třeba Jablonec?