Václav Halama, pro všechny přátele jabloneckého fotbalu prostě Vašek. Po těžké nemoci skonal ve čtvrtek 8. června ráno, v nemocnici v Kolíně nad Rýnem, ve městě, které bylo poslední léta jeho domovem. Ta smutná zpráva se čekala, informace o jeho zdravotních potížích prosákly do okruhu jeho nejbližších přátel, přesto …

Vašek byl dříč, nešetřil se

Jablonecká fotbalová legenda, odchovanec Rychnova, byl členem dorostu pana Šíra, co poprvé v historii jabloneckého fotbalu kopal dorosteneckou ligu. Dříč, co odjakživa na hřišti nešetřil soupeře, ale ani sebe, talent, jehož si povšimla i Dukla Tábor, kde spolu s Jardou Dočkalem či klokanem Píšou strávil fotbalovou vojnu. Po ní přešel do ambiciózních Vítkovic, ale jakmile Čulíkova parta vykopala pro Jablonec historickou druhou ligu, do roka a do dne byl na Střelnici. Stal se kapitánem mužstva pod hlavičkou LIAZ, které šlo výš a výš a v roce 1969 kapitán Halama se svými hochy bojoval o postup do soutěže nejvyšší.

Když postoupili do I. ligy

Co se nepovedlo jako hráči, to si zažil jako asistent trenéra Tadeáše Krause po historickém postupu do soutěže nejvyšší v roce 1974. Předtím ještě pár sezon jako hrající trenér vedl výborné jablonecké béčko, které  nakonec vykopalo divizi. Hráčskou kariéru nakonec zakončil ve Švýcarsku, kde potkal dívku svého srdce a na západ našich hranic se usadil natrvalo.

Jako trenér se prosadil hlavně v Německu a Rakousku – München 1860, Sturm Graz, Austria Vídeň. Jeho rukama prošla řada zajímavých hráčů, třeba pozdější bundesligový kanonýr Toni Polster, na kterého v Kolíně nad Rýnem, kde žil, chodil do ochozů. Byť milejší než Kolín mu byl vždy sousední Leverkusen. Po trenérských angažmá se stal manažerem, sjednával nejen hráčské veličiny, ale českým týmům i zahraniční soustředění, úzce spolupracoval s českým fotbalem a hlavně Sigma Olomouc v Hapalových dobách s ním úzce spolupracovala.

Sehnal peníze pro Jablonec

Já si pamatuju na léta po roce 1980, kdy ty podmínky pro jablonecký fotbal nebyly lehké. Prostě nebyly kopačky! Stačilo se zmínit při jedné z jeho častých návštěv v Jablonci, Vašek zařídil materiální dotaci českému fotbalovému svazu s tím, že místo určení je Chobotův Jablonec !

Vašek také zprostředkovával v Německu televizní přenosy, spolupracoval hlavně se stanicí SAT 1 a v ní s nezapomenutelným komentátorem Wernerem Hanschem, jehož „húú" mám v uších dodnes. Vašek byl prostě celý život pan Fotbal. Vždyť je to včera, co v Rehavitalu slavil šedesátku, ke které mu přišel zahrát Richard Kubernát, skvělý trumpetista orchestru Gustava Broma, pozval řadu spoluhráčů, přijel i hrdina z Chile Honza Lála. Ježíš, vždy't to bylo včera !

Na Kokonín nezapomněl

V posledních letech měl Vašek zdravotní potíže a četnost jeho návštěv v Jablonci se zmenšovala. Nikdy však nezapomněl do „své" kokonínské sokolovny pozvat pár přátel, aby se poklábosilo a zavzpomínalo. Sezvával také svoje spolužáky, se kterými si měl pokaždé co říct. Vašek byl totiž mužem činu, byl tady a už přemýšlel, kde má být za chvilku. Prostě, jako na hřišti i v životě se prakticky nezatavil. Bojovník s buldočí povahou, který  našel jako hráč v Jablonci skvělé partnery v Jirkovi Vávrovi či Jardovi Dočkalovi, uzavřel svoji lidskou pouť v nedožitých 77 letech.

Poradil i Mirkovi Peltovi

Zcela poprávu ho jablonecký klub zařadil mezi své legendy, Mirek Pelta z Vaškových zkušeností a hlavně kontaktů těžil nejen jako šéf Jablonce, ale i českého fotbalu. Zapomenout nemohu ani na to, že Vašek byl zarytým slávistou. Svého času jich v Jablonci, proti nám, sparťanům, byla hrstka. Ale Vašek a pan Polák i v těžkých sešívaných dobách nosili hlavu nahoru.

Celý život prožil ve fotbale, fotbalu rozuměl, na rozdíl ode mě nezacházel do extrémních názorů, vždy v našich hovorech vyzařoval jeho klid, zkušenost a přehled. To jsem mu mnohokrát záviděl, když jsem si přečetl, co jsem napsal …

Fanoušci a přátelé nezapomenou

Životní dráha jabloneckého fotbalového velikána Václava Halamy se uzavřela. Vašku, přátelé nezapomenou a určitě Ti pošlou tichou vzpomínku na ta setkání, která jsme s Tebou měli tu čest absolvovat.
Čest Tvojí památce, zarmoucené rodině upřímnou soustrast !

Tvůj velký fanoušek a obdivovatel Jarda Hrabák