Jak dlouho už pískáte fotbal?

Když zapátrám v paměti, začal jsem pískat ve svých asi 32 letech, tedy letos by to mělo být třicet let.

Kolik zápasů zvládnete za jednu fotbalovou sezónu?

V poslední době tak dvacet až třicet utkání za sezónu. Vše se asi odvíjí i od věku rozhodčího, bývaly doby, kdy to mohl být i dvojnásobný počet zápasů.

Jak vnímáte fanoušky kolem?

Fanoušci jsou pro mě, ale asi i pro každého rozhodčího součástí utkání. Pokud jejich chování nepřekračuje meze slušnosti a „i to se stává," tak si dovolím s některými i komunikovat.

Myslíte, že jsou fotbaloví sudí dostatečně ohodnocení ?

K výši odměn? To je otázka na tělo! To je rozdílné! Pro někoho to znamená jistý zdroj příjmů a pro jiného jen zanedbatelná náhrada. Jinak za to všechno, co si musí rozhodčí na hřišti vyslechnout, je to někdy i málo! Mám na mysli hlavně na okresní úrovni.

Domníváte se, že je dostatek zájemců o post rozhodčího?

To je spíše otázka na komisi rozhodčích. Z mého pohledu to žádná zábava není. V dnešní době internetu a facebooku je získání nového mladého fotbalového rozhodčího velmi těžké. Generace nás dříve narozených pomalu stárne a mladá se bude raději válet u počítačů, v tom lepším případě. A tak relativně nejsnazší je oslovovat mladé lidi z řad aktivních hráčů. Otázkou je, v kolika letech s tím výběrem začít. Ne každý se na to hodí a má výdrž .

Co nezapomenutelného už jste od hráčů na hřišti slyšel?

To je těžké, někdy i těžce publikovatelné. Na tyto okamžiky, výlevy hráčů a diváků reaguji vždy po svém.

Máte někdy při utkání doslova nervy na pochodu?

Rozdělím to na dvě doby, a to dobu zamlada a dobu současnou. V začátcích mně samozřejmě nervy občas ujely, teď se to snažím řešit s nadhledem za jakékoliv situace.

Co říkáte na ženy rozhodčí?

Ženy jako rozhodčí to je stejné jako u mužů. Buď se na to hodí nebo ne! V případě, když žena rozhodčí píská utkání žen, tak si myslím, že je to i vhodné a má to taky něco do sebe.

Pískáte už teď o víkendu?

Vzhledem k tomu, že jsem se nechal umluvit k trénování a zápasy se hrají ve stejné době, tak zatím nejsem obsazen. Budu se věnovat tedy svým svěřencům a sledovat, jak bude rozhodčí pískat náš zápas. Rozlosování dalšího víkendu se teprve dozvím.

Kde se Vám v loňské sezóně nejlépe a nejhůře pískalo?

To je těžké takto říci, ono záleží také na výkonu a osobnosti rozhodčího. Když se mu nepovede začátek utkání, tak nastartuje i přístup a chování hráčů, a to včetně diváků. A posléze, pokud se mu nepovede více utkání na stejném hřišti, to má těžké při každém utkání.

Připravujete se na utkání?

Určitě, v každém případě si vždy připravím zápis i když potom oddíly píší nové, přesto to mám předepsané. Také velmi dbám na svůj vzhled, jak jsem oblečen, musím vypadat jako vystřižený ze škatulky. Čisté civilní i sportovní oblečení, včetně bot. Vystupování vždy na úrovni. Na hráče a diváky to působí.

Jak vlastnosti by měl mít člověk, který chce být rozhodčím a jaké naopak ne?

Určitě by každý měl zůstat vždy svůj, být nad věcí, vystupovat a působit klidně. Nechovat se povýšeně, arogantně. Toto si myslím, že je největší problém některých z mladé generace.

Jak moc se sudí naběhá nebo nachodí při zápase, když by měl být zřejmě u všeho…?

Je rozdíl ve věku a zkušenostech rozhodčího a jakou soutěž rozhoduje. Mladší samozřejmě toho musejí více naběhat než ti starší, kteří využívají více zkušenosti a přehled.

A konfliktů s hráči se Josef Šoun nebojí, má na to figuru.