FK Baumit - Sparta 0:0 (0:0)

Zápas označovaný jako šlágr kola byl středem zájmu veřejnosti celý týden. Nejvíce se vzpomínalo na historické vzájemné zápasy, z nichž na ten „nej" se trochu pozapomnělo: 18. srpna 1974 sehrál tehdejší LIAZ historicky první prvoligový zápas a právě se Spartou. Porazil ji pod taktovkou Rudy Svobody 3:1 a zápasu přihlíželo osmnáct tisíc diváků !!! Tolik se jich na současnou Střelnici nevejde a třetina tohoto počtu stačila v sobotu na její vyprodání.

Ačkoli diváci gól neviděli, nenudili se při zápase ani chvíli. Trenéři obou týmů nechtěli hlavně inkasovat a tomu přizpůsobili taktiku, což docela překvapilo, protože bod je pro oba týmy citelnou ztrátou. Zhuštěná obrana a napadání soupeře mělo tentokrát takové grády, že se oba týmy k nějaké kombinaci dostávaly jenom zřídka. Hodně vynikly technické nedostatky hráčů, protože, jakmile míč od nohy odskočil, už ho měl soupeř. Přesto tento zápas určitě nebyl pro kardiaky. Gól mohl padnout do obou branek ale tentokrát spíše selhání střelců než výkony golmanů se o tu nulu zasloužily.

Lafata se neukázal

Zatímco Beneš Lafatu doslova vygumoval, s pokrytím dravého Kadlece byly občas problémy. Host z Frankfurtu ve sparťanském dresu měl dvě tutovky, v obou případech pálil nad bránu. Na druhé straně Šabala do odkryté brány míč neposlal. Hned zpočátku ještě Gregušovu ránu na brankové čáře zachraňoval Vácha a neklid v koncovce opět zabránil Nerminu Crnkičovi, aby se stal mužem zápasu.

Cesta je těžká

Zdá se mi, že mohl trenér Šilhavý (či spíše měl) poslat na hrot Doležala daleko dřív. Ten by asi Kováče potrápil víc než na techniku a nikoli centimetry spoléhající Valerijs, což se v závěru také potvrdilo.

Jinak se opět ukázalo, že do Evropy cesta těžká protože pod takovým tlakem, jaký si na sebe oba týmy vytvořily a který je ve fotbalové Evropě zcela normální, se prostě v české lize nehraje. A z toho také pramenila ta spousta nepřesností, odskakujících balonů či nepřesných přihrávek, které sice šly z nohy na nohu ovšem mnohokrát nikoli vlastních spoluhráčů.

Kadlece nedohnali

Sparta v tomto směru vypadala přece jenom lépe, zdála se jistější na balonu a měla rychlíka Kadlece, jemu se rychlostí už nikdo nepřiblížil. Střelecký rekordman Lafata se na Střelnici tentokrát neprosadil, Vít Beneš se úkolu jeho strážce zhostil výborně a Lafiho do hry prakticky nepustil.

Kromě řady nepřesností byla nepřítelem kvality zápasu také mlha. Byly okamžiky kdy bylo fotbal více slyšet než vidět. Jak odkud. Přesto museli i nároční diváci odejít z vyprodané Střelnice spokojeni, viděli fotbalovou bitvu kde nikdo nikomu nic nedaroval. Viděli celou řadu vzrušujících situací před oběma brankami a velkou snahu obou týmů ten jeden, jediný gól vstřelit a tím i vyhrát.

Hoši, dejte bacha

Šlágr kola tedy vyřešil jedno. Jablonecký tým Sparta nepustila směrem nahoru a sdělil mu jedno: „Bacha hoši, Jarolímova parta se přiblížila o bod. Sparta smutnila, protože je to pro ni další výrazná ztráta a uvidíme, jak toho Plzeň využije. Na Dukle jí to vyšlo díky dvěma penaltám a už je zase první … Dohrávku se Slávií má ještě k dobru. Divácká kulisa byla výborná a není divu, ten zápas měl velká očekávání a šlo o hodně.

Liga bude mít v další průběhu ještě svůj náboj. Jablonecký tým hraje v úterý úvodní pohárové kolo na Spartě, výkop je v 18 hodin na Letné. A hned nato, v sobotu v sedmnáct hodin, uvidíme na Střelnici další zajímavý zápas, tentokrát s Příbramí.