„Nikam jsem se nehrnul. Po návratu do ligy jsem netoužil, situace je ale jiná," řekl bývalý trenér juniorky David Vavruška.

V prvoligovém fotbalovém klubu FC Slovan Liberec ve středu krátce po obědě nečekaně skončil uznávaný trenér Jaroslav Šilhavý. Dvaapadesátiletého kouče, který by měl podle spekulací z úvodu týdne zamířit do sousedního Jablonce, na lavičce Slovanu nahradí dosavadní trenér juniorky David Vavruška. Severočeský klub o tom informoval na svých internetových stránkách, informaci jako prvnímu potvrdil zdroj z vedení klubu přímo Libereckému deníku.

Vavruška se do nejvyšší soutěže vrací po téměř dvouleté pauze, v minulosti vedl v 35 zápasech Příbram, působil například rovněž v Teplicích. Premiéra ho čeká v sobotním ligovém utkání se Slováckem.

„Vedení Slovanu za mnou přišlo s žádostí o pomoc a bylo by zbabělé a alibistické, kdybych ji odmítl. Jsem totiž v klubu rád, spokojený a tu práci miluju," prohlásil pro ČTK Vavruška.

„Nikam jsem se ale nehrnul. Po návratu do ligy jsem netoužil, situace se však vyvinula jinak," přidal jednačtyřicetiletý trenér, který zatím nechtěl komentovat, jak dlouho Liberec povede.

„Na to vám odpovím za pár měsíců. V tuto chvíli přicházím k týmu, který není v dobrém rozpoložení. A to ať vinou zranění nebo herní a výsledkové pohody," přidal.

Od vedení pátého celku první ligy prý žádný konkrétní úkol pro závěrečných šest kol nedostal. „Jako jestli jsem dostal za cíl uhrát s týmem třetí místo? Všichni přeci víme, jaká je situace v tabulce, co nás čeká za zápasy a o co hrajeme," uvedl Vavruška. „Není třeba dávat žádné úkoly. Všem nám je jasné, že musíme udělat maximum, abychom si do posledního kola uchovali šanci na Evropskou ligu."

Šilhavý v Liberci skončil poté, co se v úterý objevily zprávy o jeho letním odchodu do Jablonce. Vedení se s ním domluvilo na ukončení smlouvy, která měla vypršet po sezoně. Slovan vedl od června 2011 a dokázal s ním vyhrát mistrovský titul, skončit na třetím místě a v tomto ročníku s týmem senzačně postoupit do jarní části Evropské ligy.

Spolu s bývalým trenérem Kladna, Plzně a Českých Budějovic skončili v Liberci i jeho asistent Jiří Chytrý a trenér brankářů Milan Veselý. „Odvedli ve Slovanu velmi dobrou práci. Naše cesty se ale nyní rozcházejí a rozcházíme se jako přátelé," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Jan Nezmar.

Jeho slova potvrdil i Šilhavý. „Slovan vždy zůstane klubem, který mi dal šanci trénovat tým s nejvyššími ambicemi," prohlásil trenér. „Získali jsme zde titul, probojovali jsme se do Evropské ligy a navíc jsme v ní dokázali přezimovat. To jsou zážitky, na které budu navždy vzpomínat. Nyní je ale čas jít dál," dodal Šilhavý.

FK Baumit ve středu hrál první semifinále Poháru České pošty proti Spartě. K výhře 3:1 ho vedl jeho dosavadní kouč Roman Skuhravý. „Vím už déle, že tady končím, názor vedení respektuji. Teď mám před sebou ještě osm zápasů. Pak mě čeká nová cesta, nové výzvy. Budu pracovat tam, kde bude práce. Jablonec mi zůstane v srdci," řekl kouč Skuhravý.

A na spadnutí je údajně další rošáda: po příchodu Šilhavého do Jablonce by se mohl Skuhravý přesunout do druholigového Varnsdorfu. Kruh by uzavřel letní přesun exvarnsdorfského Zdenka Frťaly do libereckého Slovanu!