I vy můžete svými hlasy rozhodnout, kdo se jí stane v roce 2019. Anketu pořádá Deník ve spolupráci s programem Gambrinus Kopeme za fotbal, který podporuje více než 900 amatérských fotbalových klubů v České republice.

Kopeme za fotbal.Zdroj: archivJak se mezi nadšenci podporujícími amatérský fotbal pozná skutečná osobnost? Hlavně podle nasazení, se kterým se přes všechny překážky věnují fotbalovému klubu, ale i podle obětavosti, péči o talenty a o zázemí svého týmu. Cílem soutěže Osobnost amatérského fotbalu je nejen ocenit úsilí těchto výjimečných lidí, ale i ukázat příběhy, bez kterých by amatérský fotbal v českých obcích mnohdy nemohl existovat.

Z téměř 300 nominovaných vybrala porota čtyři favority, se kterými vás na následujících řádcích seznámíme. Do pondělka 25. listopadu do pravého poledne můžete hlasovat v tomto článku níže a podpořit svého favorita. Osobnost s nejvyšším počtem hlasů postoupí do celostátního kola, které začne 27. listopadu.

Nominované osobnosti z Libereckého kraje

Jaroslav Balatka, Velké Hamry
(Jablonecko)

Jaroslav Balatka.Zdroj: Deník„Ročně vypereme s manželkou přes tisíc praček s dresy hamrovských hráčů,“ říká osobnost hamrovského fotbalu. Jaroslav Balatka působí ve fotbale už padesát šest let. Zatím ho v Hamrech nikdo nepřekonal. S fotbalem začal v sousedních Plavech, v patnácti už hrál za chlapy. A tam také založil tým dorostu. A když v Plavech fotbal padl, přešel do Hamrů, kde hrál krajský přebor. Trénoval hráče z celého okresu, rád vzpomíná na brankáře Radima Straku, který později působil v týmu Jablonce, kde později gólmany sám trénoval. Jaroslav Balatka prošel snad všemi fotbalovými funkcemi, počínaje předsedou, přes sekretáře, trenéra dětí i dospělých a další. Dnes vykonává funkci kustoda a stará se o vybavení hamrovských fotbalistů. „Kdybychom nevyprali, neměli by v čem hrát. Každý víkend je to kolem pětadvaceti praček,“ řekl s úsměvem Jaroslav Balatka, který je v Hamrech na hřišti slyšet také v roli hlasatele.

Jiří Kozlovský, Radčice
(Jablonecko)

Jiří Kozlovský.Zdroj: DeníkOd žákovské kategorie je věrný fotbalu v Radčicích. Jen krátce působil v Zásadě, ale brzy se vrátil. A jako dorostenec si zahrál v Jablonci. „Když nás je málo, tak stále hraju. Jsem ročník padesát devět, ale když hráči chybí, nastoupím. Nás drží kluci ze Semil. Hráčů je málo a těch, kteří by se o něco starali, ještě míň. Mám na starosti kolem fotbalu v Radčicích všechno, před zápasem nalajnovat, po něm vyprat dresy atd. Jsem ale rád, že to u nás funguje. Fotbal bolí. A tak se do něho už dnes mladí tak nehrnou. Mají řadu dalších nabídek,“ zauvažoval nad místní kopanou Jiří Kozlovský. On sám si také prošel mnoha zraněními přes zlomenou ruku, nohu a další úrazy. O současném fotbalu říká, že je rychlejší a tvrdší. A že už je jen velmi málo klubů, které nemají travnaté hřiště. „Naše taky už pamatuje několik desítek let. Je tam někde tráva, někde písek i kámen. Ale zase se u nás dá hrát kdykoliv,“ řekl k radčické hrací ploše Kozlovský. Pochválil, že se o menší týmy teď víc než kdysi stará FAČR. Připravuje různé soutěže, v nichž mohou vyhrát třeba pivo Gambrinus. „Ale hlavně zaplatí rozhodčí. A to je pro malý klub velké plus. To dřív nebylo,“ chválil Jiří Kozlovský.

Pavel Nývlt, Slovan Hrádek nad Nisou
(Liberecko)

Pavel Nývlt.Zdroj: DeníkPavel Nývlt má výrazný podíl na tom, že může být rekonstruováno nejen hřiště s umělým povrchem, na což sehnal finanční prostředky, ale díky němu proběhne i přestavba celého areálu. Kromě toho pomáhá s výchovou mladých a talentovaných fotbalistů, z nichž se někteří probojovali až do nejvyšší mužské a ženské fotbalové ligy. Je pravou rukou předsedy oddílu.

Zdeněk Baudyš, Lomnice nad Popelkou
(Semily)

Zdeněk Baudyš.Zdroj: DeníkPředseda klubu Zdeněk Baudyš odvedl za pár let působení v FC Lomnice nad Popelkou kus práce. Vytvořil tady kvalitní mančaft s dobrou partou a zázemím, které je na I.A třídu Libereckého kraje nadstandartní.