Rychnov – Také rychnovští fotbalisté si po zásluze užívají letního volna. Posily, jak potvrdil Martin Vágner, sekretář Spartaku Rychnov, nenakupují. „Teď jsme v období letního spánku. Posily nenakupujeme. Máme jiné vyznání. Hráče, kteří u nás na jaře hostovali, bychom rádi získali na přestup. Jedno jméno ještě nemáme jasné. A ještě jednáme o jedné právě jarní posile. Žádné nákupy nerealizujeme, vychováváme si svoje hráče," uvedl ke změnám v sestavě rychnovského týmu do podzimní sezóny Martin Vágner.
ZAČÍNAJÍ U SOUPEŘE
K přípravě se sejdou čtrnáct dnů před prvním zápasem, který je čeká dvacátého srpna. „Neplánujeme přes léto ani žádné přátelské utkání, jako jsme do dělávali dřív. Dřív jsme zajížděli v rámci družby města do Polska. Bývalo to týden po ukončení sezóny. To jsme ale letos vypustili. První zápas hrajeme venku," informoval sekretář klubu.
S jednou novinkou ale Rychnovští do podzimní části soutěže půjdou. Mají nového trenéra. „Na trenérském postu bude nová tvář. Hrajícím trenérem je Michal Viktora. A s ním jsme se už o průběhu přípravy domlouvali," prozradil Martin Vágner.
CHTĚJÍ BÝT NA ŠPICI
Jako každý tým, také Rychnovští se po jarní části soutěže ohlédli za svými výsledky a výkony a zhodnotili, s čím je potřeba jít do podzimu. „V podstatě jsme ale byli s výsledky spokojení. Pro tu nastávající sezónu jsme si nevytyčili postup do vyšší soutěže. Chceme hlavně tým zkonsolidovat, chceme se pohybovat na špici tabulky. O postupu se zatím bavit určitě nechceme. To ukáže situace až podle toho, jaké budou podzimní výsledky," informoval o plánech rychnovských fotbalistů sekretář Martin Vágner.
NOVINKY PODPORUJÍ
Připomenul také, že také očekávají, co přinesou novinky v organizaci okresní fotbalové soutěže, která se bude konat ve zcela novém formátu. „Určitě to bude jedno pozitivum mít. A to je víc odehraných zápasů. Hrát soutěž v osmi mančaftech? To bychom se rychle přihlásili do Liberce. Ale naštěstí se tak nenastalo. Nový model okresní soutěže se nám líbí." Rychnovský fotbal je také jeden z mála, který se může pochlubit mládežnickými týmy. A to je jedna z podmínek, jak získat něco málo peněz pro fotbalové dění. Bohužel, ne každému z ostatních účastníků soutěží všech stupňů se tato podmínka daří realizovat.
MAJÍ TAKÉ MLÁDEŽ
„Letos přihlašujeme do soutěže starší žáky. V okrese jsme byli, bohužel, jediní, kteří jsme dali dohromady mužstvo starších žáků. Jsme přihlášení do libereckého okresu, ve kterém se utká osm mančaftů," informoval Vágner. Pochlubit se ale také v Rychnově mohou družstvem mladších žáků. Ti se zúčastní okresní soutěže v Jablonci.
DÍKY RODIČŮM TO JDE
Ale nechybí jim ani přípravka. O té se bude teprve rozhodovat, jaký systém soutěže je v okrese na podzim čeká. „Podle toho nového se od této sezóny musí turnaje přípravek také hlásit a registrovat v informačním systému federální fotbalové asociace, a to včetně hráčské registrace. Trochu nám to asi zkomplikuje život, ale musíme se přizpůsobit," popsal novinky v rámci mládežnického fotbalu Martin Vágner.
BUDOUCNOST JE JISTÁ
V Rychnově tedy, kromě týmu dorostu, mají budoucnost mládežnického fotbalu dobře pojištěnou. A tím mají šanci sáhnout si také na finanční příspěvky a dotace, které se často vážou právě na existenci mládežnických týmů.
STARÁ LÁSKA NEREZAVÍ
„Malých fotbalistů velkým tempem ubývá. Úmrtnost je velká právě mezi staršími žáky a dorostem, ve věku, kdy kluci přecházejí na střední školy a začínají se věnovat také jiným koníčkům a zálibám. Ale okolo dvaceti let věku se zase objevují některá pozitiva. Hráči přijdou k rozumu a vracejí se. Jak se říká, stará láska nerezaví ani ve fotbale. Přicházejí jako hráči nebo se třeba sami začnou věnovat přípravce," vysvětlil situaci kolem fotbalové mládeže v Rychnově Vágner.
TATÍNKOVÉ NESKONČÍ
Mládež se ale neobejde bez trenérů. Jak se Rychnovským podařilo je získat? „Je to většinou někdo z rodičů, kterému pomáhají pomocníci. Často s nimi trenér postupuje od přípravky až do starších žáků. Vždycky se týmu věnuje skupina zapálených rodičů. Jsou ochotní obětovat svůj čas, jezdit s dětmi, prostě se jim věnují. A to se zatím daří. Pokud neskončí s fotbalem malí kluci, neskončí ani tatínkové," uvedl přínos rodičovských aktivit Martin Vágner.