Žáci FK Jablonec U 13 se pod vedením vedoucího trenéra SpSM Jana Kozderky a trenéra Marka Rezlera vydali na sérii přátelských utkání do Anglie, kde změřili síly se svými vrstevníky v akademiích slavných klubů kolébky fotbalu. „Měli jsme v plánu sehrát zápasy proti FC Liverpool, FC West Bromwich Albion a FC Tottenham Hotspur. „Po ubytování jsme se prošli místním městečkem a po večeři už nás čekalo jen zrelaxování po náročné cestě," popsal zajímavý výlet jabloneckých fotbalových nadějí trenér Jan Kozderka. A další dny je čekal bohatý program. Prohlédli si Anfield Road Stadium a seznámili se s bohatou historií klubu. Prošli si také centrum Liverpoolu i přístav. A pak už je v akademii Liverpoolu čekalo utkání s místní U 13, a to na zastřešené umělé trávě. „Hráli jsme pro nás trošku atypickým systémem 8+1 s ofsajdy a hrací dobou 4x 20 minut. V úvodu jsme se věhlasným týmem nechali trochu zaskočit a klukům trvalo, než ze sebe setřásli respekt ze soupeře a nového prostředí. Všechny čtvrtiny jsme prohráli. Dvě naše branky vstřelil Martin Černák, první po přihrávce Evžena Malého a druhou po samostatné akci," okomentoval kouč první utkání. Ještě týž den měli také možnost sledovat na místním stadionu závěr zápasu FC Manchester United U 21 : FC Manchester City U 21, ve kterém rudí ďáblové zvítězili 1:0.

Následující den bylo v plánu další utkání. Tentokrát se jablonečtí fotbalisté střetli s FC West Bromwich Albion.

Rozhodla minuta

„Opět jsme hráli na zastřešené umělé trávě systémem 8+1. Tentokrát se hrálo 3x 25 min. O vítězství jsme přišli až v poslední třetině, a to díky dvěma slepeným brankám. Po úvodní třetině bylo skóre vyrovnané 2:2, první branku vstřelil Šimon Drda po průniku a přihrávce Matěje Jodase. Druhou branku přidal Michal Černák po asistenci Vojty Linharta. Prostřední třetinu jsme vyhráli 2:1, obě branky vstřelil Míša Černák, první z pokutového kopu nařízeného za faul na Matěje Jodase, druhou po pěkné akci Adama Šáfra a Vojty Linharta," rozebral gólové situace trenér Kozderka a připomenul, že v poslední třetině nejprve srovnal soupeř na 4:4 a Jablonečtí pak ještě dokázali odpovědět, když po akci Matěje Jodase a Vojty Linharta zvýšil na 5:4 Michal Černák. „Pak nás dostaly do kolen dvě slepené branky během minuty. Ve snaze o vyrovnání jsme inkasovali naposled z brejku po našem rohovém kopu. I přes prohru 5:7 si kluci za předvedený výkon zaslouží pochvalu," ohodnotil zápas trenér.

Poslední utkání na anglickém turné sehráli fotbalisté z Jablonci v akademii FC Tottenham Hotspur.

Nevěřili svým očím

Zázemí bylo pro jablonecké kluky skoro neuvěřitelné. Parádní budova s veškerým servisem pro fotbalisty. Zastřešená umělka s prosklenou střechou a velký výběr hřišť s přírodním i umělým povrchem. „Nás čekalo utkání na hřišti číslo deset s parádně upravenou přírodní trávou. Hráli jsme opět systémem 8+1 a stejně jako v prvním utkání 4x 20 min," vylíčil příjemné prostředí kouč Kozderka.

V první části se nepodařilo ani jednomu družstvu skórovat. Ve druhém dějství se do vedení 1:0 dostali domácí hráči. Třetí čtvrtina dopadla opět nerozhodně 3:3. První naši branku vstřelil Šimon Drda po zpětné přihrávce Vojty Linharta. O druhý zápis do skóre se postaral Michal Černák po křídelní akci Kryštofa Hampla. Třetí branku vstřelil po zisku míče Šimon Drda. „V poslední části jsme dokázali proměnit více našich příležitostí a vítězství strhli na naši stranu. Poslední dvacetiminutovka skončila 3:1 pro nás. Čtvrtou branku vstřelil David Polák po akci Míši Černáka. Pátou branku připravil Šíma Drda pro Kryštofa Hampla. Poslední zápis do skóre po přečtení rozehrávky domácích si připsal opět Michal Černák," popsal výkony svých svěřenců jablonecký trenér. Tým domácích byl složený z borců U 13 i mladší kategorie. Poslední zápas vyhrál Jablonec 6:5.

Přivezli zkušenosti

Celá série přátelských utkání v Anglii byla pro jablonecký tým, jak pro hráče, tak pro trenéry, velkým obohacením. „Teď je jen na nás, abychom dokázali zkušenosti a poznatky přenést pro náš další rozvoj. Kluci zvládli náročný program a do dalšího fotbalového i osobního života si odnáší velmi přínosnou zkušenost," uvedl trenér Jan Kozderka. Poděkování adresoval také rodičům, kteří se s týmem zájezdu zúčastnili a na anglických stadionech mu fandili, co mohli.

Hráči FK Jablonec: Michal Černák, Šimon Drda, David Folprecht, Kryštof Hampl, Matyáš Hrubý, Daniel Jandura, Matěj Jodas, Jaroslav Kochánek, Vojtěch Linhart, Evžen Malý, David Polák, Vojtěch Reiner, Tomáš Ryml, Adam Šáfr, Lukáš Trejbal, Tomáš Viktorín.