Jablonec byl jasně lepším týmem

O tom, že Komňacký je špičkový trenér určitě nikdo nepochybuje a bylo tedy otázkou, s čím na hřiště trenérského novice Plíška přijede. Kdyby se fotbal nehrál na góly ale na body, tak svého kolegu vysoko porazil. Komňacký se potýká s výpadkem stabilních beků Zábojníka a Jablonského a při snaze posílit v sestavě zkušenost, tentokrát z obrany vypadl mladý Kovařík, na stopera se vrátil Drsek a levého obránce svěřil zkušenému rychlíku Čížkovi. Jablonec přijel do Teplic hrát fotbal, a to se mu povedlo. Až na pogólové minuty ve druhé půli byl totiž lepším týmem, předváděl hezčí fotbalové kombinace a vypracoval si i více brankových šancí. V neděli jsem na satelitu viděl paralelu v anglické lize, kde stejně jako Jablonec v Teplicích dopadl Manchester na Chelsea. Stejný průběh, stejné chyby, stejná (tudíž nepřesná a nedůrazná) střelba a nakonec vítězství po diskutabilním gólu mužstva, které rozhodně netahalo za delší konec hole.

Rozdíl v aktivitě a produktivitě

Čížkovo zařazení při držení pole a eliminaci elitní teplické pravé strany na čele s Verbířem se určitě osvědčilo, ovšem je otázka, zda hráč, který se momentálně zřejmě jediný nestydí vypálit ze střední vzdálenosti, nechyběl při důrazu v koncovce. Pokud bych měl srovnat mužstvo s Čížkem na beku a po střídání s Čížkem na halvu, potom v tom druhém případě se to jevilo jako lepší řešení. Teplice viděli všichni jako favorita a zřejmě zaslouženě. Rozdíl v produktivitě mezi Plíškovým týmem a Komňackého hochy pohledem do tabulky je výrazný, ale Jablonec na Stínadlech bojovností, chutí hrát a aktivitou tyto přednosti favorita naprosto eliminoval. Rozhodující gól padl po Špitově chybě a byl nejen kuriózní, ale i náhodný. Tepličtí měli ještě Mahmutovičovu hlavu Špitem bezpečně lapenou a potom nebezpečnou situaci, kterou pomezní Filípek chybně zvednutým praporkem domácím sebral. To jablonecká aktivita byla daleko větší. Poměr střel 3:0 za poločas o tom hovoří, ale Jablonec vůbec svého soka přestřílel výrazně i ve druhé půli. Jarolím se výborně chopil taktovky a šance se rodily: Vošahlík, Lafata, Jarolím – a ani to nestačilo na jediný gól, který by v celkovém součtu znamenal podle mne celkem zaslouženou remízu, škoda.

Komňacký doplácí na úzký kádr

Ta porážka po takovém výkonu musí mrzet, ale proboha, co bychom od před dvěma léty se zachraňujícího celku chtěli? Další práci především, pracovat na efektivitě, probudit střelce Lafatu jehož očekávaných šest sedm gólů tu dnes není, a kdyby byly, raději nemyslet. Komňacký má velmi kvalitní základní sestavu, ovšem na boj o špici příliš úzký kádr kvalitních hráčů byť doposud si se všemi absencemi Komňacký poradil úspěšně. Podzim ještě nekončí, chtělo by to kvalitní rozlučku s pražskou Slavií za týden na domácí půdě a pak už jenom budeme čekat – a stejně asi i v dalších českých klubech, co manažeři a agenti s českými hráči provedou, kolik jich naláká eurozóna, rublozóna či Turecko, a jak budou týmy vypadat na jaře. Pokud Komňacký svůj stávající kádr udrží i pro jaro, tak se máme skutečně na co těšit. Tak se těšme.

Je třeba udělat veřejný humbuk

Rád chodím na zápasy béčka. To prohrálo na pohled hladce 0:3 v České Lípě, ale kdo nestranný zápas viděl, musel si vzpomenout na kapříkové doby, protože výkon sudího tomu naprosto odpovídal. A vůbec se mi zdá, že na rozdíl od let minulých se zvláště v zápasech s některými soupeři ty „chyby“ v pojetí sudích tak nějak vracejí někam, co už mělo být dávno pryč. Asi bude zapotřebí opět začít dělat veřejný humbuk a apelovat na svaz, ten si přece vyhlásil světlé zítřky. Tak ať se podívá také jinam než před reprezentační či gambrinusový práh.

Dorost zdá se lehce ubral plyn

Ligový dorost tak trochu ubral plyn po výborném začátku, tentokrát v derby s Libercem uhrál na svém hřišti bod. Ale znovu bych chtěl připomenout, že to body důležité nejsou, důležitější je to, kolik jmen bude zajímat Hlouška a zvláště Komňackého.