Jablonec n. N. – Fotbalistky FK Jablonec, Čertice, mají za sebou další velký mezinárodní turnaj na Moravě. Hanácká kopačka v Kostelci na Hané si v rámci ženského fotbalu již získala značnou popularitu a stejně tak prestiž. Svědčí o tom mimo jiné též každoročně silné startovní pole okořeněné účastí hráček ze Slovenska.
HNED ZAČALY VÍTĚZNĚ
Čertice byly letos nalosované do základní skupiny A, ve které je čekaly soupeřky z Valašského Meziříčí, domácího Kostelce na Hané, slovenského Svätého Jüru a Nových Sadů.
Hned úvodní duel ukázal, že cesta ke konečnému úspěchu bude složitá. Valašské Meziříčí, posílené o několik fotbalistek prvoligového Slovácka, vlétlo na jablonecký tým velmi nažhavené a po několika úvodních minutách se dostalo do vedení 2:0. Čertice však nesložily zbraně, ještě do poločasu srovnaly na 2:2 a během druhé půle dokončily svůj velký obrat vítězstvím 2:4.
ŠTIKY ALE NEULOVILY
Druhou překážkou při cestě za postupem do čtvrtfinále stál domácí Kostelec na Hané. V tomto případě se role zcela vyměnily. FK Jablonec vtrhl na hřiště jako pověstný krutý severní vítr a v polovině první půle vedl vysoko 0:3. Domácí „Štiky" vydatně podporované diváky i lehkou přízní rozhodčích však utkání nevzdaly. Do poločasu snížily na rozdíl jediné branky a následně zareagovaly i na další gólový odskok Čertic a vybojovaly nakonec šťastnou cennou remízu 4:4.
POSTUP SI TAK POJISTILY
Svätý Jür ze Slovenska byl třetím protivníkem FK Jablonec v turnaji. Tentokráte však již jablonecké fotbalistky neponechaly nic náhodě a s jistotou si zajistily čtvrtfinálový postup. Soupeřkám dovolily lehce dýchat až ve druhé půli, když již vedly bezpečně 6:1 a ve volném tempu dovedly zápas k vítěznému konci 6:3.
REMÍZA JIM POSTAČILA
Posledním soupeřem v základní skupině byl Čerticím silný celek Nových Sadů. Ve vzájemném duelu již měly oba týmy postup do čtvrtfinále jistý, a tak šlo jen o případné, leč velmi cenné vítězství v základní skupině. Ve vyrovnaném duelu byl FK Jablonec stále o krok vepředu. Až do stavu 3:3 vždy vedl a soupeř pokaždé srovnával. Až pak Čertice dokázaly odskočit na rozdíl dvou gólů ve svůj prospěch. Ale ani stav 5:3 nakonec nevydržel a v samém závěru duelu se zrodila divoká remíza 5:5. Jabloneckým hráčkám však k vítězství v základní skupině stačila.

Druhý den pak již patřil patřil již bojům o konečné vavříny. FK Jablonec, jako vítěz skupiny A, byl nalosovaný do čtvrtfinále k celkům DFK Mnichovo Hradiště a výběru Východního Slovenska hrajícímu pod hlavičkou MFK Michalovce. Čtveřici doplňoval ještě starý známý FK Nové Sady.
Hned první souboj o další postup přinesl české derby s fotbalistkami z Mnichova Hradiště. Měl jednoznačný průběh, ve kterém bez jakéhokoli zaváhání FK Jablonec po výhře 5:1 připsal do tabulky vítězné tři body. Druhou překážkou na cestě za velkým úspěchem byl opět FK Nové Sady. A opět se hrál nádherný vyrovnaný duel, který nakonec zase neměl vítěze. Olomoučanky vedly 1:0, Čertice do poločasu srovnaly a po změně stran šly dokonce do vedení 1:2. Poslední slovo však patřilo opět Novým Sadům, a tak se i při druhém vzájemném střetnutí těchto družstev zrodila dělba bodů za remízu 2:2.
A oba týmy měly zároveň nejlepší výchozí pozici pro případný postup do semifinále. Oběma totiž stačilo získat v posledním souboji jediný bod.
SOUPEŘ BYL FAVORITEM
FK Jablonec hrál proti MFK Michalovce. Výběr Východního Slovenska byl jedním z favoritů turnaje a v tomto utkání hrál doslova o vše. Jedinou jeho šancí na postup byla jen výhra nad Čerticemi, díky které by do bojů o medaile postoupil se stejným počtem bodů a horším skóre na vzájemný zápas.
A ODNESLA TO ANDREA
Na nasazení slovenských hráček to bylo patřičně znát. Dostaly se rychle do vedení, ale trpělivě hrající FK Jablonec záhy vyrovnal. Osud duelu potom vzal do svých rukou rozhodčí, který na samém začátku druhého poločasu velmi necitlivě posoudil ofenzivní souboj jablonecké útočnice Andrey Jarchovské se slovenskou obranou jako nedovolený a k údivu skutečně všech přítomných jednu z klíčových hráček Čertic hned vyloučil.
Vzplály emoce, neboť šlo o postup do semifinále. Zaúřadovala i daň nespravedlnosti a beznaděj při hře v oslabení po celý poločas, což se projevilo i do konečného výsledku 1:4 pro Michalovce. Spanilá jízda jabloneckých fotbalistek turnajem bez jediné prohry tak skončila v nejdůležitějším zápase s pocitem frustrace na jinak nádherném 5. místě.
Z ČECH BYLY NEJLEPŠÍTrenér jabloneckého týmu Jan Štol mohl být právem na své svěřenkyně hrdý. Svoji spokojenost také potvrdil slovy:
„Turnaj musím hodnotit jako velmi vydařený. Po oba dny jsme hráli pohledný fotbal a skončili jsme i jako nejlepší celek startovního pole z Čech. Naše vyřazení ze zaslouženého boje o cenné kovy mě bude ještě dlouho děsit ve snech. Jednak jsme v základní skupině porazili pozdějšího finalistu z Valašského Meziříčí, dvakrát jsme remizovali s nakonec třetími Novými Sady a knokautováni jsme byli nepochopitelným rozhodnutím domácího rozhodčího, který bez předchozí žluté vyloučil naši Andy za to, že byla při nadějné útočné akci za nerozhodného stavu doslova okopávaná jako řepa. Navíc šlo o jedinou červenou kartu v celém turnaji. Nevím, jestli bylo něčím záměrem poslat do finále hosty ze Slovenska, kteří v něm v dosavadní historii ještě ani jednou nechyběli. Vnímám to jako velký podraz a obrovské zklamání." Jablonecký kouč sice potvrdil, že konečné páté místo má i tak svou velkou hodnotu, ale nedivil se, že z toho jeho holky moc velkou radost nemají. „Musím je pochválit za skvělé výkony, hrály opravdu dobře a medaili by si jistě tentokráte úplně bez diskuzí zasloužily," doplnil své hodnocení.
MLADÉ HRÁLY NAPLNO
Na zkušenou prestižní turnaj žen odehrál zároveň i tým složený ze žákyň a dorostenek FK Jablonec, který měl jediný úkol, sbírat cenné herní poznatky. Nedávalo se mu mnoho nadějí, přesto nakonec dokázal doslova vybojovat konečné desáté místo. A trenér jabloneckého ženského fotbalového týmu mohl být s těmito výkony mladých hráček spokojený. Potěšily ho hlavně svým přístupem. Zdůraznil, že žádný zápas nevzdaly, žádný moment nevypustily a bez ohledu na aktuální stav hrály stále naplno. „Odměnou je jim konečné umístění v TOP 10 Hanácké kopačky 2016 a mám z nich opravdu radost," vyjádřil spokojenost trenér Jan Štol.
Sestava FK Jablonec: Nikola Mitanová – Dominika Mikásková (1 gól), Michaela Helikarová, Veronika Gadziňská (2 góly), Nela Tuhá, Valerie Suchánková, Andrea Jarchovská (9 gólů), Pavla Trojáková (15 gólů)
Sestava mladých nadějí FK Jablonec: Eliška Živělová (Natálie Kyloušková) – Alena Dupačová, Veronika Janková, Martina Bendová, Adéla Mikulandrová, Karolína Sigmundová, Lucie Ničová, Simona Farbárová (3 góly)