Sparta pokořila Slovan v samém závěru

Liberec – Přestože Slovan v pondělí vedl po dobré hře brankou Nezmara, nakonec vedení ztratil v posledních sedmi minutách, když se trefili Kweuke a Wilfried.

26.10.2010

Slovan Liberec – Sparta Praha 1:2 (1:0) – góly Nezmar – Kweuke a WilfriedFoto: Deník/Petr Šimr

Slovan Liberec – Sparta Praha 1:2 (1:0)

V sestavě Slovanu nahradil špílmachra Štajnera (pykal za žluté karty) Bosančič a oproti zápasu s Bohemians se do základu dostali Holeňák a Vácha (Dejmek a Papoušek). Sparta nahradila zraněného Kušníra Adiabou.

Liberec hrál od začátku velmi aktivně a také dokázal narušovat sparťanské akce hned v zárodku včasným napadáním. Sparta se snažila hrát většinou na Wilfrieda, který byl však dobře střežen. K vidění byl nekompromisní boj s velkým nasazením, ale i s fauly. Liberec se dostával k ohrožení branky centry zejména z pravé strany.

V 6. minutě propadla při centru hostující obrana, takže míč proletěl až na druhou stranu k Breznaníkovi, který však balón levačkou poslal z dobré pozice vysoko nad. Sparta prvně ohrozila Bičíka až ve 23., kdy se prezentoval střelou z vápna Kadlec. Liberec hrál dobře a aktivita se mu vyplatila ve 40. minutě. To tvrdě pálil Breznaník, Blažkovi míč odskočil z rukavic na břevno a dobíhající Nezmar neměl s koncovkou problémy - 1:0. „Měl jsem obrovský kus štěstí, že se míč odrazil od břevna rovnou ke mně, a pak jsem ho dostal přes Blážu,“ usmíval se střelec, který má celkem 94 ligových zářezů. Poločas celkově vyzněl pro kvalitně hrající Slovan.

Od začátku II. poločasu začala mít Sparta navrch, ale Liberec stále zodpovědně bránil. Pražané ohrozili Bičíka pokusy Sionka a Vacka, jenže v 55. vyzval po kvalitním útoku Kerič českou uličkou do šance Breznaníka, ale jeho ránu vybíhající Blažek zneškodnil. Za chvilku Vácha zbytečně zakončil útok, i když mu nabíhali dva volní spoluhráči. Libereckým pak zatrnulo v 62., kdy trestný kop tečovali před Bičíkem Wilfried a Adiaba. Liberec také uměl rychlé kontry, jenže podobně jako Vácha, vyřešil brejk Bosančič.

Hra na hřišti se přelévala, Spartu posílil tvořivý Matějovský a hned nato Wilfried pálil dobře, ale těsně nad. Trenér Chovanec posílil útok a místo Sionka přišel kamerunský forvard Kweuke. Ten vybojoval míč a Kadlec hodně protáhl Bičíka. V 73. vystřídal domácího Bosančiče zkušený Papoušek, protože se Slovan místy dostával pod tlak. Přesto byla Sparta čím dál nebezpečnější, kdy Brabec mířil po rohu nad a Wilfriedova střela po pěkném útoku byla zblokována. V 83. na centr naběhl Wilfried a Bičík stačil míč jen lehce vyrazit. Proti hlavičce Kweukeho zblízka však byl krátký - 1:1. Liberec kontroval brejkem a dorážkou Keriče ve skluzu.

Jelikož se Sparta hnala dál do útoku, vystřídal Dejmek Nezmara a posílil defenzivu. Také Spartu posílil čerstvý Podaný. Hosté dál dřeli a vyplatilo se. V 88. odcentroval zleva Pamič, jehož přihrávku špatně trefil v pádu Gebre Selassie a míč z první trefil levačkou naprosto přesně Wilfried - 1:2. Ještě na závěr přišel Vulin za Holeňáka, ale jeho šanci zmařil fanoušek Sparty, který vnikl na hrací plochu a snaha Security a stewardů byla půl minuty marná.

„Po šesti letech jsme tady vyhráli. První poločas byl z naší strany nervózní a také z toho byl laciný gól. Navíc jsme působili rozháraně a nejistě. Ve druhém poločase jsme se zklidnili a vyšla nám také střídání, díky kterým jsme získali převahu,“ hodnotil trenér Sparty Jozef Chovanec. „Poločas jsme odehráli podle našich představ a ve druhé půli ještě měli tři gólovky z brejků. Sparta střídáním získala výškovou převahu a po nakopávaných míčích vyrovnala a přidala gól do šibenice. Naše snažení bylo marné,“ řekl Josef Petřík.

Slovan Liberec

Letošní výsledky Liberce jsou jak na houpačce. Prvního vítězství se dočkal v 5. kole, kdy vyhrál na Slavii 3:1. Další body získali svěřenci trenéra Petříka proti týmům z konce tabulky. Nejprve na vlastní půdě porazili Ostravu 4:1 a v 10. kole i Brno 3:1. Série dvou venkovních utkání ale znamenala místo hodně dole v tabulce. Nejprve prohráli v derby v Teplicích 0:1 a následně si odvezl i porážku 1:3 z hřiště Bohemians 1905.

Sparta v Liberci vyhrála naposledy 19. září 2004, kdy rozhodl jediný gól. Ten dal Jun v 89. minutě. Pak jen paběrkovala. Se Slovanem U Nisy postupně hrála 0:2, 0:0, 3:4 a 8. května 2010 2:2 (Vulin, Papoušek - Kucka 2). Nyní přepsali po šesti letech historii černí Kweuke a Wilfried.

Autor: Miloslav Cihlář