Černá mračna se po podzimu stahovala nad fotbalovým klubem na Pěnčíně, aby je úspěšné vystoupení v jarní části sezóny zcela rozehnalo. Dnes se v malé vísce střediskové blýská na lepší časy. Kádr se stabilizoval a tým pod vedením trenéra Pavla Šafáře šlape. S místopředsedou klubu Jaroslavem Strnadem jsme zhodnotili právě končící ročník krajského přeboru.

Jak byste hodnotil dnes již historickou sezónu?

Jako noc a den. Začali jsme pod trenérem Miroslavem Procházkou, který v té době kádr omladil a přišli zkušení hráči Jan Mrklas s Mírou Králem a gólmanem Kotlárem. První zápasy jsme zvládli hráčsky i bodově velmi dobře. Bohužel, pak po čtvrtém kole odešel J. Mrklas na Kypr a Král do Chebu do ČFL. S tímto oslabením se tehdejší kádr nedokázal vyrovnat a začali jsme se potácet od porážky k porážce. Odnesl to gólman Kotlár, kterému se u nás nedařilo a odešel. Podzim tak skončil fiaskem, když jsme byli třetí od konce. Chtěli jsme dát mužstvu nějakou změnu a rozhodli jsme se k trenérské změně. Trenéra Procházku nahradil Pavel Šafář, který tehdy skončil v Sedmihorkách. Ten měl jediný úkol, zachránit KP v Pěnčíně s tím, že je angažován pouze na jarní část soutěže, neboť v té době jsme velmi zvažovali, zda se po sezóně přihlásíme do nového ročníku KP. Zimní příprava proběhla na solidní úrovni, kádr sice opustili zkušení hráči M. Holeček (Semily) a M. Tomeš (Velké Hamry), ale oproti tomu jsme na hostování získali P. Heinricha z Varnsdorfu a vrátil se nám P. Daníček společně s Králem, a později i Honza Mrklas. To byly rozhodující změny. Stávající hráči získali s těmito oporami větší sebevědomí a celý kádr šel až nečekaně herně nahoru, což se už projevilo na zimním turnaji v Břízkách a pak i v jarní části soutěže. Byli jsme s Českým Dubem nejúspěšnějšími týmy jara, když jsme ze 13 zápasů pouze tři prohráli. Z toho jeden, ten první, ve Višňové zcela nepochopitelně, když se domácí nedostali v první půli téměř za středový kruh. Třešnička na dortu bylo finále krajského poháru, kde jsme smolně prohráli na penalty. Takže v konečném účtu hodnotím tuto sezónu úspěšně.

Jaké byly důvody rozhodování o konci fotbalu na Pěnčíně?

Já osobně jsem v tuto chvíli pracovně dost zaneprázdněn a fotbal mi pouze přidělává starosti, a to hlavně funkcionářské. Samozřejmě i financování oddílu je stále těžší a nezastírám, že to na Pěnčíně trochu skřípe po stránce zajištění klubu jak po funkcionářské, tak po finanční stránce. Firmy musí čím dál více a první na řadě je okleštění sponzorování různých subjektů. Dále máme na Pěnčíně problém s mládeží. Když chceme hrát KP, musíme mít tři družstva mládeže s tím, že z jednoho se můžeme kompenzačně vyplatit částkou 10 000,- Kč. Já mám například zjištěno, že do 1. třídy místní ZŠ nastoupí pouze 12 prvňáčků, z toho 6 chlapců. Tak kde máme brát děti do fotbalu. Připadá mi, že řídící soutěže ať republikových nebo místních to nezajímá a neberou zřetel, jestli hrajete fotbal na vesnici nebo ve městě, a tím jsme malé obce znevýhodněné oproti městům. V zimě jsem ze sebe udělal i trochu mluvku, protože jsem na mnoha místech řekl, že já osobně už do další sezóny nevstoupím a trochu jsem porušil pořekadlo „nikdy neříkej nikdy“.

Takže KP se bude na Pěnčíně hrát i v příští sezóně? A jestli ano, co vás přesvědčilo o pokračování.

KP by se měl v příští sezóně na Pěnčíně hrát, přihlášku jsme podali. O změně mého rozhodnutí se přičinily dva faktory, a to tlak místních funkcionářů, kteří to myslí na Pěnčíně s fotbalem dobře, a dále současná fotbalová parta, která v tuto chvíli na Pěnčíně je. Tu partu bych přirovnal k době, kdy jsme hráli pod Zdeňkem Bryscejnem I. A třídu. To byl krásný fotbalový rok. V tuto chvíli máme velmi mladý kádr, který by do budoucna mohl na Pěnčíně dlouhodobě působit. Dále mě těšil jarní zájem fanoušků fotbalu v obci, kterým tímto děkuji za podporu. Tato sezóna je však trochu podmíněná.

Jak tomu máme rozumět?

Tak hlavně funkcionářsky nás opouští M. Dyml, který bude vykonávat funkci sportovního manažera v divizní Hlavici. Sice vím, že na Michala jsou rozporuplné názory, ale byl to vždycky on, kdo dokázal do mužstva přivést hráče či trenéra na odpovídající úrovni a myslím si, že on má velkou zásluhu na tom, že je na Pěnčíně KP. Uvidíme, zda to bez něho zvládneme. Nezastírám však i to, že máme s Hlavicí předběžně dohodnutou i menší hráčskou spolupráci. Dále se bude muset do chodu oddílu zapracovat více fotbalistů, ať je to již práce s mládeží nebo brigádnická či funkcionářská činnost. Toto nám nefunguje a není ani ideální stav mezi A a B mužstvem, který se musí změnit, jakožto i vztah B mužstva k oddílu samému. Budu požadovat i více podpory ze strany obecního úřadu. Sice se nám snaží pomoci, ale jestli obec chce, aby se u nás hrál KP a něco se na hřišti dělalo, tak očekávám větší podporu. Jsem v zastupitelstvu obce a připravuji se podat nějaký návrh na podporu oddílu, který dám ke schválení. Dále je podstatný bod zajistit finance. To je můj úkol a já si nemůžu být nikdy jist, že bude financí do budoucna dostatek, ale na příští sezónu by při troše skromnosti měl být rozpočet naplněn. V případě, že nebudou splněny uvedené podmínky, tak já osobně už dále nebudu chtít ve fotbale pokračovat, ale to neznamená, že se nenajde na Pěnčíně někdo jiný, kdo by chtěl na naši práci ve fotbale navázat.

Jak je to s hráčským kádrem na příští rok?

Na to je ještě dnes brzy, z toho mám rovněž trauma. Hráčů je málo, a je o ně boj. Hráči toho někdy trochu zneužívají. Mám však pocit, že v příští sezóně u nás nebude pokračovat Král a Honza Mrklas, kteří míří do vyšších soutěží ,v čemž jim nebudeme bránit. Chtěli bychom hrát částečně s odchovanci, to je do budoucna jediná možná cesta a nám se osvědčuje. Trápí nás brankářský post, kde opravdu nevím, kdo u nás bude v příští sezóně chytat. Na jaře to byl Ivan Matějček, ale studuje na VŠ v Olomouci a jeho přítomnost není vždy jistá. Někteří hráči u nás projevili zájem hrát, což mě těší, ale uvidíme, jak to vše dopadne. Jejich jména ale zatím nebudu zveřejňovat.