STŘELNICE NEVYCHÁZELA Z ÚDIVU

Jaroslav Hrabák


Má Klucký nějaký čarovný proutek? Proměna mužstva pod jeho vedením (a nechci zapomenout ani na jeho asistenty Jirku Vágnera a Michala Špita) je udivující. Co oproti Frťalovi udělal jinak? Do obsahu tréninku nevidím a ani bych si to netroufil posoudit, ale proměna hráčů marodka nemarodka je obrovská. Malý příklad: Klucký v reprepřestávce absolvoval první přátelák v Jablonci a výsledek? Senzační ! Šest gólů Slovanu Bratislava bez ohledu zda byl či nebyl kompletní, hovoří za vše. A sám Klucký po derby prozradil, že překvapivě v základní sestavě nastoupivší Pospíšil se mu právě proti Bratislavě předvedl. A trenér má reagovat, Klucký reagoval a viděli jsme opět Pospíšila jako hráče par excellence. Ale on jím byl i předtím, jenom ta důvěra trenéra mu chyběla a to jak se na hřišti prezentoval nebylo hodno jeho jména. Marodka trvá, přesto Klucký našel to, co marně hledal Frťala rok. Stabilní sestavu ! A tu drží ! Najít pro hráče místo, které mu nejlíp sedí, to je také důležitý fakt z mozaiky úspěšného trenéra. Přesunutí Hübschmana na stopera byl nejen geniální, ale logický tah.

Náhradní obrana šlape

Místo tuctového sem tam pobíhajícího halva s nepřesnou přihrávkou byť velkého jménaje tu náhle osobnost hodna skutečně jména Tomáš Hübschman. Tým získal lídra, jakého dlouhé měsíce neměl ! Propojení defenzivnějšího spojení „Pražanů" Hybš-Hanousek a na druhé straně „Jihlavanů" Masopust-Tecl s na hrotu ohromně pracujícím Doležal, tak to je také trefa ! O Pospíšilovi jsem mluvil, ale co kapitán mladé reprezentace Michal Trávník, když ho Klucký v sobotu na plac vypustil – i když si Michal vzhledem k herní situaci na hřišti u lajny nečekaně dlouho zastepoval? Byl vynikající ! Bylo až šokující, jak organizovaně vypadal Kluckého tým proti tomu Trpišovského. A co střídání ? Mehanovič nahrál na gól, nejdříve však jednu tutovku hned zpočátku zazdil. O půli zůstal v šatně, přišel Ondřej Mihálik, dostal skvělý pas a pomalíka Latku přesprintoval a poslal Dúbravkovi míč pod břevno na 2:0. I trenér musí mít kliku. Vojta Kubista vedle Hubschmana vytvořil spolu s Hybšem trojku, která tak i v průběhu zápasu pospolu hraje. Neměl v Jablonci dlouho na růžích ustláno, konečně má důvěru trenéra byť ty tři momentíky co vedly až k penaltě si na videu určitě rozebere. Ta „náhradní" obrana prostě šlape a nevím nevím, jestli do ní do konce soutěže Klucký sáhne. Momentálně není důvod a taky by byla škoda měnit cokoli, co funguje. A je tu i do budoucna recept: přátelské zápasy ! V nich si nejen oťukají hru s ligisty talenti z juniorky na čele s Tichým, ale po vzoru Pospíšila by si o flek mohli říci i další hráči z čekací listiny: já osobně bych to přál Martinu Kouřilovi, protože on vzadu a Kubista před ním by rozplesalo moje jablonecké srdce. Ale to není důležité, rozplesat musí především trenéra a trenér musí měřit všem stejně. A jak tak ten kádr pozoruji, tak to je největší devíza zatím zastupujícího Zdeňka Kluckého.

Smekám klobouk, s nadšením

A říkám si, jaká škoda přeškoda, že se klub tak lehkovážně zbavil bundesligou protřelého Pavla Drska, kterého bych v tomto realizačním týmu viděl s úplným nadšením.
Už teď bych však „povinnému mladíkovi" z časů trenéra Vlasty Chobota chtěl složit hold, upřímný. Trenér musí mít kliku viz střídání Mihálika, ale trenér musí mít také svoji fotbalovou i osobnostní filosofii. A to je něco, co Ing. Zdeněk Klucký má. Uvidíme, co řeknou dny příští, ale jablonecký fotbal by si to jablonecké vedení po delším čase asi zasloužil. Jablonecký divák také.
Ještě k derby: pánové, takový fotbalový zážitek viděla Střelnice snad v počátcích působení Franty Komňackého a pak ho viděli v Kodani, když tam Jablonec senzačně vyhrál. Od té doby jedno velké nic. Pomyslný klobouk je potřeba smeknout a tak smekám. A s nadšením !