Nadprůměrný zápas, velmi bojovný. Fotbalisté Teplic porazili v přímém souboji o první místo ligy 1:0 Jablonec a stali se půlmistrem.

Den po sobotním šlágru české nejvyšší soutěže se odehrál ten anglický, Chelsea hostila Manchester. Což evokuje několik otázek: V čem tuzemský fotbal proti evropské špičce nejvíc zaostává? Je v něčem konkurenceschopný?

INDIVIDUÁLNÍ KVALITA.
Mezi tuzemskem a Anglií či Španělskem je ohromný rozdíl. Jistě. Ale ani na české poměry se nepředstavila úplná špička. V obou celcích figuruje jediný český reprezentant, teplický gólman Grigar. O to větší respekt si zaslouží oba trenéři, Plíšek a Komňacký.

NASAZENÍ.
V tomto ohledu se Jablonci ani Teplicím nedá příliš vytknout. Některé zákroky byly až příliš ostré, byť nepřesný sudí Jílek rozdal pouze dvě žluté karty. Razance v zakončení však chyběla. Když ve 48. minutě tvrdě vypálil teplický rychlík Mahmutovič, jednalo se o první střelu domácích v zápase…

TAKTIKA.
„Protivník snese nejvyšší parametry,“ řekl Jiří Plíšek, kouč domácích. „Teplice hrají dobrý organizovaný fotbal,“ prohlásil jeho protějšek František Komňacký.
Ano, čelo tabulky patří celkům, které jsou na tom především skvěle po taktické stránce. Co v tomto směru ukázalo utkání? Jablonec byl po většinu utkání aktivnější, i když prohrál. Teplice zase dobře eliminovaly centrované míče ze stran, velkou zbraň soka.

DIVÁCI.
Přes opakované prosby teplických hráčů a výzvy samotných (věrných) fanoušků přišlo do ochozů jen 6085 diváků, třiatřicet procent kapacity stadionu…

PŘÍBĚH.
I smutný příběh může utkání dodat punc výjimečnosti. Na Stínadlech byl „hrdinou“ hostující gólman Michal Špit, když Mahmutovičovu ránu vyrazil do břevna a balon se následně od jeho paty odrazil do sítě. „Byli jsme jednoznačně lepší, ale umřeli na smolný gól,“ litoval Špit po zápase.

Derby rozhodla nevídaná trefa

Mahmutovič pálil a…

Napřáhl z dobrých třiceti metrů a míč s pořádnou dávkou štěstí skončil v síti. Díky parádní trefě Aidina Mahmutoviče porazili fotbalisté Teplic Jablonec 1:0 a stali se půlmistrem. „Nečekal jsem to, takový gól jsem v životě nedal. Vystřelil jsem a spadlo to tam, jsem šťastný,“ culil se bosenský hrdina Stínadel.

Rozhodl jste zápas podzimu. Jaké máte pocity?
Byl to těžký zápas, hřiště bylo špatné. Nakonec jsme dali gól a vyhráli 1:0. V prvním poločase bylo hodně těžké se prosadit. Neměl jsem moc prostoru, ale nakonec jsem se prosadil. Jsem spokojený.

Mohl jste přidat i druhý gól, ale z malého vápna jste překopl prázdnou branku. Co se stalo?
Stóža mi dobře nahrál, šel jsem ale moc dopředu a balon šel zpátky a dobře jsem ho netrefil. Udělal jsem to špatně.

V lize kralujete. Užíváte si to?
Všichni jsme spokojení. Ještě máme dva zápasy, tak se pokusíme je vyhrát a zůstat na prvním místě i před zimní pauzou. Ve středu nás ještě čeká i pohárové utkání s Hradcem Králové a tam chceme postoupit dál.

…Špit vzal gól na sebe

Jablonecký brankář Michal Špit byl po derby hodně zklamaný. „Podle mého názoru jsme byli jasně lepší, fotbalovější, ale bohužel v koncovce se nám to nepodařilo dotáhnout,“ uvedl smutný hrdina sobotního večera.

Co o utkání rozhodlo?
Ten gól, který Teplice daly.

Branka padla z dálky. Vy jste míč vyrazil na břevno, ale ten vám dopadl na záda a pak do branky.
Je škoda, že zrovna v tomhle důležitém utkání rozhodl tak smolný gól.

Už jste někdy v kariéře podobně smolně inkasoval?
Ne. Míč ve vzduchu zaplaval. Stihl jsem ho jenom konečky prstů vytáhnout na břevno. Kdyby se to povedlo vyrazit nad branku, gól by nepadl. Ale plavalo to, nešlo to. Byla to moje chyba.

Co výsledek pro Jablonec znamená?
Nic. Prohráli jsme venku, to se stává.

Teplice se na čele utrhly. Jak daleko to mohou dotáhnout?
Nedíváme se na Teplice, ale na sebe.

Odpovídala kvalita zápasu skutečnosti, že hraje první s druhým?
Byl to slušný zápas, ale od Teplic jsem čekal víc.