Trenér fotbalistů Slovanu Liberec Jaroslav Šilhavý odpověděl pro klubový web na několik otázek týkajících se průběhu herního soustředění, nových posil a přípravy na následující sezónu.

Jak byste hodnotil dosavadní průběh soustředění?

Prostředí je pro nás známé. Už jsme tady byli loni, jsme se zázemím velice spokojeni. Služby v hotelu jsou skvělé a jsme obklopeni horami, což je velmi příjemné a nabíjí nás to pozitivní energií. Kousek od hotelu máme kvalitní tréninkové hřiště, takže nemusíme daleko dojíždět, což je ideální. Soustředění tady je takovým vyvrcholením přípravného období. Zkoušíme ještě nové hráče, kteří k nám přišli. Některé z nich jsme měli možnost vyzkoušet na turnaji v Čelákovicích.

Právě turnaj v Čelákovicích se Slovanu výsledkově moc nevydařil. Není to před začátkem sezony špatný signál?

Na turnaji v Čelákovicích jsme prohráli obě utkání, ale především s Jabloncem jsme sehráli velmi kvalitní zápas. Vytvořili jsme si v něm několik šancí a hlavně kvůli selhání jednotlivců v koncovce jsme nedokázali vyhrát.

V prvním zápase na soustředění tým Slovanu remizoval s ruským celkem. Jak hodnotíte toto utkání?

Krasnodar hraje nejvyšší ruskou Ligu a patří k těm kvalitnějším týmům. Hned na začátku utkání nás soupeř dostal pod tlak a v 11. minutě jsme inkasovali. Brzy jsme dokázali odpovědět po rohovém kopu, kdy Rabušic dotlačil míč do brány soupeře. V zápase jsme si dokázali vypracovat několik dobrých šancí, které jsme v koncovce nevyužili. Utkání bylo kvalitní, soupeř nás dostatečně prověřil a ukázal, co musíme ještě zlepšit. Čekají nás další dva kvalitní soupeři. V sobotu FC Vaslui, pravidelný účastník evropských pohárů a v úterý pak sehrajeme zápas s gruzínským mistrem Zestafoni, který byl spolu s námi v kvalifikačním koši nasazen.

V úterý 17. července nás čeká veledůležitý zápas. Připravujete tým už na tento duel?

O kazašském týmu jsme nasbírali dostatek informací. byli jsme se podívat na zápase Karagandy proti Tobolu Kostanaj. Karaganda jednoznačně porazila Tobol 3:0 a dostala se na první příčku tabulky. V žádném případě nemůžeme toto mužstvo podcenit. Skládá se z mnoha cizinců a tým má svoji kvalitu. Navíc jsou dobře rozehraní, protože mají 15. soutěžní kolo. Hráčům už pouštíme obrázky ze zápasu, takže je postupně na tento důležitý zápas připravujeme.

Jak se vám zatím jeví nové posily?

Zatím si zvykají na nové prostředí a způsob hry. Je to taková kategorie nadějných mladíků. Co se týče Delarge, tak je tu s námi pouze dva dny. Z tréninků je patrné, že je velice rychlý, důrazný a přímočarý. Patří mezi vyhranější hráče v porovnání s příchozími mladíky. Má i reprezentační zkušenosti, takže věříme, že bude velkým přínosem. Ondra Kušnír je hotový hráč a jsme rádi, že jeho transfer dopadl a věříme, že nahradí volné místo po Theovi.

Jaký je zdravotní stav hráčů?

Breznaník se bohužel s námi ještě nemůže zapojit do tréninku a trénuje individuálně. Máme určité výpadky hráčů z tréninků. Jirka Štajner bojoval s virózou, Šural zase s angínou. Rabušicovi se ozvalo staré zranění achilovky, takže jsme se rozhodli ho poslat na vyšetření domů. Odjede i Šural, který není stále fit. Věřím, že po návratu se k nám tito hráči připojí do tréninků.

Ligu začínáte v Příbrami a pak hostíte Duklu. Ve 3. kole pak čeká derby. Je to přijatelný los?

Nebudu říkat jestli je to příznivý nebo nepříznivý los. Musíme být připraveni na každého soupeře. Samozřejmě, že si přejeme vstoupit do začátku ligy jako loni, kde nám začátek vyšel a nakonec podle toho vypadala celá sezóna. Věřím, že se dobře připravíme a do ligy vstoupíme úspěšně.