Družstvo amatérských fotbalistů, kteří byli nominováni Libereckým krajským fotbalovým svazem, obsadilo na prvním mistrovství ČR regionálních výběrů v Písku čtvrté místo.
Vítězem se stal Výběr Jihočeského KFS, který ve finálovém klání porazil družstvo z jižní Moravy, a získal právo reprezentovat Českou republiku na Regions Cupu, mistrovství Evropy amatérů. Liberecký výběr se probojoval do utkání o 3. místo, v němž podlehl Ústeckému kraji 0:2.
„Když jsme na turnaj odjížděli, byl bych asi se čtvrtým místem spokojen. Přece jen jsme měli hráče především z krajského přeboru, zatímco někteří naši soupeři měli ve výběrech převahu divizních fotbalistů. Ale vzhledem k tomu, jak se turnaj zpočátku vyvíjel, si troufám tvrdit, že jsme mohli dosáhnout ještě na víc,“ konstatoval trenér Výběru LKFS Zbyněk Houška, jinak kouč dorostenců i mužů v Novém Bydžově v královéhradeckém krajském přeboru (muži Nového Bydžova skončili druzí o bod za postupujícím Převýšovem).

V prvních třech zápasech ve skupině váš tým zvítězil a měl na dosah postup do finále. Pak ale přišla porážka s domácím celkem Jihočeského kraje a zbylo vám jen utkání o třetí místo. Proč?

V tomto čtvrtém utkání se už projevil nedostatek hráčů. Vzhledem k tomu, že jsme do Písku nakonec odjeli jen v patnácti lidech, jelikož dva nominovaní fotbalisté z Hlavice a dva z Českého Dubu se nakonec nedostavili, projevila se únava. Navíc se nám hned v 10. minutě zranil Petr Soukup, který se svými višňovskými spoluhráči patřil k základní kostře týmu, a to se na výsledku také podepsalo.

V duelu o bronz jste potom neuspěli s Ústeckým krajem, ale výsledek 0:2 prý příliš neodpovídal dění na hřišti?

To skutečně ne. Takový zápas se občas stane, ale tentokrát to bylo až tristní. Soupeř totiž měl opravdu jen dva vydařené útoky a oba skončily gólem v naší síti. Byly to nešťastné branky. My jsme po celý zápas útočili, ale ani jednou nám to tam nespadlo…

Co tedy celkově říci o účinkování Výběru Libereckého kraje?

V celkovém kontextu jsem spokojen. Hráči i realizační tým reprezentovali po všech stránkách na úrovni a já jim touto cestou děkuji. Vytvořili výbornou partu a myslím, že na turnaj budou dlouho rádi vzpomínat. Potěšilo mě také, jak i v úzkém kádru zvládli nezvyklý zápasový režim – v pátek i v sobotu museli absolvovat dva zápasy denně, i když „jen“ na dvakrát čtyřicet minut.

Jak hodnotíte sportovní úroveň a organizaci píseckého turnaje?

Musím říct, že to byla krásná, velkolepě pojatá akce. Pro fotbalisty na této neprofesionální úrovni nic podobného neexistovalo a hráči si to opravdu užili. Já osobně už jsem toho s fotbalem zažil dost a takováto super akce mi skutečně udělala radost. Byl to skvělý nápad, dobře, že to proběhlo. Všechno klapalo, jak po stránce ubytování, stravování, doprovodného programu. Jediným kazem na kráse byly výkony rozhodčích.

Mužstvo Pardubického kraje prý po utkání s Jihočeským krajem na protest proti řízení zápasu předčasně odjelo?

Ano, to je pravda. Samozřejmě, nemělo by se to dělat, ale zároveň mám pro pardubické hráče svým způsobem pochopení. Protože tak nechutný „zářez“ se jen tak nevidí. Rozhodčí byli jednoznačně ostudou turnaje, pokazili jinak špičkovou kvalitu dobře připravené akce, jejich výkony byly nedůstojné. Dělali zkrátka všechno pro to, aby domácí výběr celý turnaj vyhrál a nakonec ho k prvenství opravdu doslova dotlačili…

Bude se tento turnaj hrát i příští rok?

Ano, určitě se s tím počítá. Pořadatel zatím není stanoven, ale kladné reakce na uspořádání této akce jsou jednoznačné. Bavil jsem se s duchovním otcem celé myšlenky panem Blažejem z ČMFS a pokračování je v plánu. Jen s některými úpravami po letošních zkušenostech, kdy všechny zápasy řídili domácí rozhodčí. Příště by to mělo vypadat tak, že každá výprava si s sebou vezme na turnaj jednoho sudího, nejlépe nějakého mladého, který si to zaslouží, aby se zlepšila objektivita.