A jeho pořadatel, Jaroslav Kletečka, potvrdil, že účast byla letos zase vyšší. Mezi mančafty nechyběl ani domácí Galácticos pod taktovkou Jana Tempela. Ten prozradil, jak vlastně tým vznikl: „Mám v Brodě nápojku U klokana. A tam jsem dal ze štamgastů dohromady mančaft Galácticos. Poprvé tento název použila v roce 1958 reprezentace Brazílie na mistrovství světa ve Švédsku, v čele s Pelém. A získali titul mistra světa. A právě ti nás svým fotbalovým výkonem stále inspirují.

Tradiční turnaj starých gard Fondo 2017 v Železném Brodě.Zdroj: Deník / Březinová Dagmar

Co o svém mužstvu jako trenér a vedoucí prozradíte?
Fotbal někteří nehráli dvacet jiní i třicet let. Víc jak dvě třetiny hráčů mají nad sto kilo, máme i čtyřiašedesátiletého spoluhráče. Většina z mužstva je handicapovaná, tedy má třeba umělou kyčel nebo „bajpas“. Jsem proto rád, že jsem je vytáhl od piva.

Tradičního turnaje se účastníte letos poprvé?
Ano. Jsme ale rovnocennými soupeři ostatním týmům. A vždycky nás potěší, když neprohrajeme víc jak deset nula. Devět je dobrých, ale deset je už ostuda. Říká se o nás, že jsme ozdobou a zpestřením turnaje. Klidně si nás můžou zájemci pozvat i na jiné takové akce, přijedeme rádi, ale jedině jako rovnocenní soupeři. Alespoň si proti nám pořádně zastřílejí a zlepší si skóre. V jednom ze zápasů jsme tady prohráli jen 1:4. A to je náš slušný výkon.

Vy sám jste také fotbalista?
Já jsem dvanáct let tyto železnobrodské turnaje pískal. Takže jsem dobře věděl, do čeho jdeme.

Pravidelně také s vašimi hráči trénujete?
To ne. Jdeme do toho rovnýma nohama. Kdybych s nimi začal trénovat, tak je přetrénuju a oni by se mi zranili ještě před zápasem. A to nechceme.

Přemlouval jste je k účasti?
Vůbec ne, prostě jsem jim to nařídil.

Koho letos vidíte jako vítěze?
Tipuju, že to bude tentokrát Slovan Liberec.

A co další domácí mužstvo?
Do pátého místa by měli být. Mají co dohánět. Před sezónou byli favority. Musíme se nad sebou zamyslet.