Osmnáct účastníků má třetí nejvyšší fotbalová soutěž (ČFL), ale jen jeden z bývalých okresů v ní má dvojí zastoupení. Je to Liberecko a právě jeho dva zástupce čeká dnes pikantní derby od 17 hodin na hlavickém hřišti.

Jedná se o utkání vloženého, předehrávaného 17. kola této soutěže mezi týmy SK Hlavice a Slovan Liberec B.

Derby je o to zajímavější, že ještě před dvěma lety byl hlavním trenérem Hlavice Jaroslav Vodička, který přijal před jarem 2010 nabídku Slovanu Liberec.

Zkušený Jaroslav Dočkal se potom stal hlavním trenérem Hlavice v září 2010, když nahradil odvolaného kouče Sazimu.

Liberec B je v současné tabulce ČFL po pěti odehraných kolech na čtvrtém místě díky stoprocentnímu bodovému zisku ve třech domácích utkáních. Ze hřišť soupeřů (Roudnice nad Labem, Chrudim) však zatím nepřivezl ani bod a nevstřelil žádný gól.

Hlavice, která je zatím s šesti body dvanáctá, hrála dvakrát doma a třikrát venku. Podařilo se jí zvítězit v úvodním kole v České Lípě, naopak doma přišlo nevydařené utkání s Chrudimí a nečekaná prohra 0:3.

V minulé sezoně byly ve vzájemných zápasech úspěšnější hostující týmy. Hlavice vyhrála na podzim v Liberci 2:0, hráči Slovanu naopak přivezli na jaře vítězství 4:1.

Oba celky mají možnost posílit se z prvoligových řad. Hlavice je farmou Hradce Králové, Liberec B může postavit posily ze svého áčka. Včera po poledni však nebylo ještě známo, do jaké míry budou moci trenéři posil využít.

Pokud jde o zdravotní stav hráčů, za Hlavici nenastoupí útočník Dorotík, zraněný v minulém utkání v Praze s Vltavínem.

Liberecké béčko je podle slov trenéra Vodičky bez problémů, nikdo není zraněn.

Co říkají kormidelníci obou klubů na to, že se jedná o prestižní okresní derby?

Jaroslav Dočkal z Hlavice: „Na derby se těšíme, vždycky to má trošku náboj, ale nijak vyšprajcované to myslím nebude. I když je pravda, že k sobě máme blízko, devadesát procent hráčů se navzájem zná. My hlavně potřebujeme doma vyhrát, abychom se v tabulce zvedli.“

Jaroslav Vodička, který strávil v Hlavici úspěšná léta s řadou postupů z krajských soutěží až do třetí ligy, na nostalgii nemyslí: „I když k Hlavici samozřejmě mám vztah, tamní klub mi dal šanci a díky tomu jsem se dostal až do třetí ligy. Ale utkání beru jako každé jiné. Jsme odhodláni uspět.“

Třetí tým v ČFL z Libereckého kraje, Arsenal Česká Lípa, nastoupí dnes v Karlových Varech s cílem vylepšit dosud nulovou bilanci na hřištích soupeřů a odpoutat se z předposledního místa v tabulce. Také toto utkání začíná v 17.00 hodin.