Jablonečtí fotbalisté se totiž prezentovali ofenzivní hrou, a když porovnám premiérové vystoupení ambicióznějších týmů jako jsou Teplice a Sparta, potom je škoda, že skvělých patnáct tisíc diváků nepřišlo spíše do Budějovic.

Hodnotit hru po prvním kole asi nelze, ale přesto nevidět další posun v kombinačních schopnostech mužstva jakož i to, že pokud soupeř začne uplatňovat rychlost u postranních lajn, není to zatím v těchto prostorách v jabloneckém podání to pravé ořechové a těch centrů před Špita létá více než by i mělo. Jediný gól inkasoval Špit po zdřímnutí celé obrany, která místo pokrytí soupeře se věnovala svým vlastním problémům a hbitý nejlepší domácí muž Meszároš nikým neobtěžován prodloužil krátký roh přes celou bránu a s pomocí tyče do jablonecké sítě.

Po deseti minutách se totéž povedlo Huberovi, jehož dělová hlava po rohovém kopu skončila v domácí síti. No, a to bylo co do produktivity vše. Špit si rozhodně v průběhu zápasu zachytal, byl pozorný a nic už nepustil, domácího Kučeru po půli zachránila hlavně tyč po Vošahlíkově pohotové střele, a také to, že Lafata v koncovce nenašel dost sil k většímu důrazu.

Ačkoli v zápase při určité klice mohly vyhrát oba celky, nakonec s tou remízou byli spokojeni všichni. Zvláště ve druhé půli hosté sahali po třech bodech, dobře kombinovali a byli několikrát v situacích, které byly nadějné.

Komňacký svoji tříbodovou chuť podpořil střídáním defenzivnějšího Loučky Valentou, což však zřejmě Loučka nepochopil a jeho odchod při střídání připomněl nafrněné hvězdy, které si myslí, že fotbal je pouze pro jedenáct vyvolených.

Zbytečný kaz, který si však zaslouží ráznou domluvu. Loučka v žádném případě není takový borec, aby jeho absence na hřišti vyvolávala pocity zděšení. Naopak, jeho post by si zasloužil daleko větší tlak i hráčskou tlačenici, protože chytrá přihrávka co tu kdysi uměli od Horvátha přes Navrátila, Nečase až po Radka Čížka v dnešním jabloneckém celku poněkud chybí a pokud by tým při zdravotní indispozici zkušeného Klapky měl co zlepšovat, tak je to právě obsazení tohoto postu. O to víc mě to Loučkovo intermezzo překvapilo.

Gambrinus liga začala a nelze si několika věcí nepovšimnout. Zastavím se u dvou. Úvodní duel v Teplicích měl skvělou kulisu, ale bohužel, také trenérskou filosofii hry na nulu. Bylo to nekoukatelné, a o to víc překvapila euforie obou trenérů, kterým se to líbilo. Jim možná, ale co divák? Od červnové fotbalové valné hromady zvolením nového vedení čekají mnozí mnohé.

Ale co říci divadelnímu vystoupení slávisty Černého, když nafilmoval pád, sudí mu na to skočil a Boleslav přišla o zasloužené vítězství? V novinách byl veleben za chytrost, a i když se Černý sportovně přiznal, tak tady byla velká šance pro novou disciplinárku. Když toto udělal před léty reprezentant Andy Moller v bundeslize, dostal na základě televize tři zápasy natvrdo a sdělovací prostředky ho rozcupovaly na kousky.

Podvod totiž vždycky zůstane podvodem. Inu trnitá cesta českého fotbalu do Evropy bude asi ještě trnitější, než by se po té euforické valné hromadě zdálo.

Autor: Jaroslav Hrabák