JAROSLAV HRABÁK

FK Jablonec – MFK Karviná 5:3 (1:3)

Jablonec n. N. – Cestu za diváky zahájili jablonečtí fotbalisté náramně. První půlku sice prošvihli, ale v té druhé, na to se dalo dívat! Ale popořadě.
ŠKATULATA SE HEJBALA
Obměna kádru na Střelnici proběhla ve stylu cizinci ven – Romera, Rossi a Mingazov (konec smluv), Greguš (miliony od Kodaně), Karavajev (konec hostování).
Ze Sparty přišel restartovat kariéru zkušený Jiráček a určitě ne proto, aby pigloval levou lajnu, ale byl zkušenou oporou. Přišli mladíci Nový ze Sparty na dvouleté hostování, Bazal ze Slávie rovněž hostování a na přestupy navrátilec Martin Kouřil z Ostravy, Matěj Končal „zez" Plzně a Mirzad Mehanovič z Varnsdorfu.
Šanci v přípravě dostali mladíci Repáň, Štěpánek, Lischka, Matěj Kubista a Jan Díl. Teď hlavně nenechat hráče bez fotbalu, jak na Střelnici bývalo neblahým zvykem.
Sestava, kterou Frťala poslal do úvodního zápasu, byla logická. Trenér gólmanů Michal Špit nechal upřednostnit Valeše, zkušené beky Pernicu, Beneše, Hybše doplnil talentovaný Nový. Před nimi defenzivní halv a kapitán mužstva Hübschman, v záloze napravo Masopust, nalevo Jiráček a uprostřed Trávník, na podhrotu Mehanovič a na hrotu Wágner. To se víceméně očekávalo.
MÁLEM BYLA OSTUDA
Co už méně, tak určitá bohorovnost, s níž tým do zápasu s nováčkem vstoupil. Málem z toho byla ostuda, protože takhle se liga prostě hrát nedá.
Beneš s Hybšem jako by se viděli poprvé, Valeš také umí víc než při likvidaci střely exhradeckého Zeleného před třetím gólem. Mladý Nový, který tak nadějně hrál v přípravě, podběhl hned první centr, zkušení spoluhráči mu kiks zvýraznili tím, že nepokryli střelce Voltra, a už se vezl.
K Hybšovi: hráč jeho kalibru musí svoji lajnu ovládat s daleko větším nasazením, než ho zastihl zápas s Karvinou, to by se divák musel brzy ptát, proč je jenom náhradníkem agilní bojovník Hanousek! Tomáš Hübschman stále ne a ne navázat na svoji hru, kterou vždy tak skvěle uměl. Opět si hrál na špílmachra a na to se moc koukat nedá a moc z toho nevykvete. V kabině zůstal o půli právem. Po přestávce se na hřiště nevrátil kromě Hübschmana ani Mehanovič, což trochu překvapilo, na střídání byl spíše nalevo zasklený Jiráček.
STĚHOVALI SE JINAM
Mehanovič debutoval, zahodil šanci, vypálil nádherný trestňák a měl tam další gólovou střelu. Na hřiště přišli Kubista s Doležalem a výšková převaha po půli sehrála koncert. Jiráček se z „vyhnanství" od levé čáry přestěhoval na druhou stranu a to velmi prospělo. Jemu i mančaftu.
WÁGNER DAL HATTRICK
Vstup do druhé půle vzal sympaticky hrající Karviné veškeré naděje. Wágner s Pernicou dotáhli stav na 3:3 a pak se jenom čekalo, kdy se ta úderná mašinérie prosadí dál. A přišlo to, Wágner završil hattrick a stal se nepochybně mužem zápasu, střídající Doležal vše uzavřel.
PROČ TEN ZAČÁTEK?
Proč ta děsivá první půle? Snad podcenění soupeře, snad trochu ramínka z úspěšných výsledků v přípravě, ale hlavně špatný přístup ke hře, která jako by měla být v domácím podání taková nějaká bezbolestná, a to prostě nejde. Právě zvýšený pohyb a hlavně důraz ve druhé půli, to bylo ono! Já jsem letitým bojovníkem proti hře na jednoho útočníka v českém podání a myslím si, že na to konečně přijdou i trenéři.
FOTBAL VŠECHNY BAVIL
V utkání, které chci vyhrát, se musí hrát hlavně kolem a ve vápně soupeře, protože ty atributy, jako jsou držení míče a množství přihrávek, bohužel převážně do stran či dozadu, jsou k ničemu a navíc se na to nedá koukat.
A právě toto demonstrovali Frťalovi hoši v první půli. A ve druhé? Důraz na hranici možného v podání Vojty Kubisty, práce robustní dvojice Doležal-Wágner ve vápně a jejich zásobování Trávníkem a dalšími, tak to si dám zabalit na cestu.
V poli bylo hned více prostoru pro kombinaci i náběhy, prostě fotbal, co baví ochozy a musí bavit i hráče na hřišti.
Je to jenom první zápas, nelze z něho dělat dalekosáhlé závěry, ale bude to zápas, který fandy na Střelnici určitě pozve. A pokud tým bude doma hrát stylem té druhé půle, cestu zpět na Střelnici jablonecký divák určitě najde.
CHTĚJÍ ATRAKTIVITU
Divák nechce nic zvláštního, když požaduje atraktivní hru.
Po té nudě, kterou fanoušci fotbalu viděli na Evropě, jsme trochu skeptičtí, ale když tu atraktivitu chce i nový ligový patron e.pojištění.cz, tak si snad trenéři dají už říct.