VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvolí konečně předsedu FAČRu?

Jablonec n. N. - Kluci si nevěří a za jeden provaz netáhnou. Aby český fotbal neřídil třeba specialista z Anglie…

2.12.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

JAROSLAV HRABÁK

Po abdikaci Miroslava Pelty nemá český fotbal předsedu. Nemá ho proto, že, zatímco  republika je „česká“, fotbal český a moravský, tudíž dvoukomorový. Česká komora je větší než moravská, a tak pokud má něco projít, musí to získat dvoutřetinovou většinu v obou komorách. Je to přežitek z dob nedávno minulých, kdy reprezentační trenér musel počítat, kolik hráčů v nároďáku bude z Čech a kolik ze Slovenska. Tento způsob už vyvolal nevoli u úředníků UEFA i FIFA a ti naléhají na český fotbal, aby stanovy v tomto směru změnil a nemohla nastat patová situace, kdy jeden kandidát zvítězí v Čechách, druhý na Moravě,  nikdo neuhne a není tak zvolený  nikdo.

Nejsem si tak jistý, že fotbalové hnutí nějakou výraznou a všeobecně akceptovanou osobnost vůbec hledalo. Česká komora, řízená Romanem Berberem, tlačí svého šéfa STESu Malíka, moravská jiného Čecha, fotbalově určitě kvalifikovaného Petra Fouska. Cestou, kterou doporučuje evropská i světová federace, je změna stanov, resp. jejich rozšíření o 4. kolo, kde by rozhodovala prostá většina.

Není mi jasné, proč ten dvoukomorový systém přetrvává. Jsme Česká republika jejíž součástí jsou nejen Čechy, ale i Morava a Slezsko, což snad nikdo nezpochybňuje. Jenom ten fotbal je česko-moravský. Jde určitě o prestiž funkcionářů a je to také ovoce letitého pragocentrismu, neboť pokud se něco ve fotbale upeklo, bylo to v Praze. A to mnohým nevonělo a určité obavy, a oprávněné, to neustále vyvolává.

Ale jsme ve 21.století proboha!  Když už si „sedlo“, že i parlament je český, a to je co říct, tak by i ten fotbal mohl být český. Ostatně, už to není Českomoravský fotbalový svaz, ale Fotbalová asociace České republiky. Ta funkcionářská hra na dvě komory by mohla skončit.

Co to brzdí? Oni si kluci nevěří ani pozdravení a fotbal určitě za jeden provaz netáhne. Pražákům se už splnil nevyslovený sen v tom, že se změní poměry a fotbalový šéf bude Pražák a ne nějaký „vesničan“ z Jablonce. Teď ještě nějak odstřelit Plzeň, aby centrum dění bylo v Praze i na hřišti. To nikdo nahlas neřekne, ale tak to prostě je. Proto se také Moraváci obávají, že jejich vliv tomu českému podlehne. Ale copak nejsme jeden fotbal, jedna liga? 

Jsem přesvědčen, že, kdyby si fotbal tu práci dal a hledal osobu, nezatíženou fotbalovou minulostí, všeobecně uznávanou, bez mindráku z nějakých pofiderních národoveckých předsudků, že by se pohnul dál. Ale to se, bohužel, nestalo.

 Byl tu svého času pokus s Ivanem Haškem, jenže ten padl současně s pádem Hušáka a jeho Sazky a všechny jiné řečičky kolem jeho abdikace jsou zaváděící. Je zajímavé, že i další předseda, Mirek Pelta, padl zásahem z mimofotbalového prostředí v situaci, kdy si v českém fotbale vybudoval pozici takřka neotřesitelnou a po ekonomické stránce to pod jeho vedením šlo hodně dopředu. Teď bude fotbal začínat prakticky od nuly.

 A když už začíná od nuly, měl by to vzít z gruntu. Třeba tím, že ten českomoravský anachronismus pošle do fotbalových dějin. Že si udělá pořádek v těch různých vazbách, kdy aktivní sudí třeba vedou krajský fotbalový svaz a vůbec. Že už si konečně probere vliv bývalých sudích, kteří strukturách českého fotbalu vytvořili lehce ovladatelnou chobotnici s nebývalým a dá se říct, že i zhoubným vlivem.

Fotbal se tak zapouzdřil a hraje si na suveréna, kterým není. Hlavně na hřišti, kde úspěchy Nedvědů, Kolerů či Šmicrů a dalších zastínily věci, na který je ten náš fotbal nemocný. Hodně nemocný. Obávám se, že ani jeden z tandemu Malík-Fousek není tím doktorem, který odhalí nejen správnou diagnózu, ale hlavně určí terapii. Přesto mi trošičku optimismu zůstává. Do 12. prosince určitě, pak se uvidí. Aby to nedopadlo tak, že po šéfovi sudích z Polska nemusel řídit český fotbal nějaký specialista třeba z Anglie. Ale kdo ví, čeho je ten český fotbal schopen!

Autor: Dagmar Březinová

2.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 25 000 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha CNC soustružnických center. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha CNC soustružnických center, -. Pracoviště: Teneo 3000 s.r.o., Hlavní, č.p. 986, 468 51 Smržovka. Informace: Malý, +420 776 227 545.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 000 Kč

Sociální pracovníci v azylových domech, probačních střediscích, nápravných a jiných zařízeních pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník v sociálních službách, , Nabízíme:, " zaměstnání na plný úvazek, " perspektivní zaměstnání, " práci v příjemném prostředí a v malém kolektivu, " zázemí velké celostátní organizace, " 15.000 Kč hrubého měsíčně, " možnost prodloužení pracovní smlouvy, Požadavky: Střední odborné (vyučen), " vzdělání odpovídající zákonu o sociálních službách č. 108/2006 Sb., " popř. ochota si požadované vzdělání doplnit, " spolehlivost, " sociální cítění, " občanská bezúhonnost, " ztotožnění s posláním organizace, Směnnost: Nepřetržitý provoz , " Denní: = > 7 - 19 hod. , " Noční: = > 19 - 7 hod. , , Náplň práce: , " Poskytovat pomoc mužům a ženám ( ve věku od 18 let ) bez domova a pomáhat s řešením jejich situace., " Přenocování, možnost osobní hygieny, poradenství. , " Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím , " Pomoc při uplatnění práv a oprávněných zájmů , Kontaktní údaje: +420 483 317 120; jablonec@nadeje.cz, Strukturovaný životopis a přihlášku do výběrového řízení zasílejte na adresu NADĚJE, Za Plynárnou 13, 466 01 Jablonec nad Nisou nebo e-mailem na jablonec@nadeje.cz , do předmětu uveďte zkratku PSS-Jablonec n./N.. Pracoviště: Naděje - 001, Za Plynárnou, č.p. 3816, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Tomáš Šretr, +420 483 317 120.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 22 300 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Vazební věznice Liberec vyhlašuje v souladu s ustanovením § 22 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, výběrové řízení na obsazení služebního místa:, , STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE, (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr), , Zákonné a další požadavky:, ? minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, ? zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, ? trestní bezúhonnost., , Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3. TT od 23.900,- Kč)., - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici)., - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní vyžití, apod., , Místo služebního působiště: Místní jednotka JS při OS Jablonec nad Nisou , , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, , Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis,, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru,, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání,, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS"., , Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS JBC".. Pracoviště: Vězeňská služba čr-vv liberec-justiční stráž, Mírové náměstí, č.p. 494, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 602 784 967,482 426 270.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha zařízení ve slévárenství (taviči, slévači). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SLÉVAČ - pracovní poměr na dobu 90 dnů., - bez alergií - práce s hliníkem, zdatnost, prašné prostředí, Hlásit se osobně každé pondělí 10-12 hodin - Na Perštýně 519/9a, 460 01 Liberec. Pracoviště: Ternopstav cz s.r.o. - pracoviště, Vedlejší, č.p. 88, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Klára Poláková, +420 608 140 263.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tragická sobota. V kraji zemřel první motorkář v tomto roce

Sražený chodec. Ilustrační foto.

Přecházela mimo přechod, srazilo ji auto, naštěstí se nic nestalo

Jablonecká strážnice vytáhla řidiče z hořícího vozidla

Jablonec n. N. – V pátek 23. března ráno uprostřed křižovatky u úřadu práce zastavilo auto, z něhož se kouřilo a lítaly jiskry. Strážnice, která měla tou dobou službu na přechodu pro chodce před obchodní akademií, začala ihned jednat.

FOTO: Opět se koná biatlonová exhibice

V sobotu 24. března se koná tradiční biatlonová exhibice a Mistrovství ČR žen a mužů – supersprint, finále. Organizátoři z SKP Kornspitz Jablonec plánují na biatlonovém stadionu zahájení v 11 hod., nástřel v 11.45 hod.

Lidé ze Žižkova Vrchu se ptali na dopravu a hřiště

Jablonec n. N. – Ve čtvrtek 8. března se konalo ve školní jídelně ZŠ Pasířská letošní první setkání vedení města s občany Žižkova Vrchu.

Na biatlon raději autobusem. Břízky čekají uzavírky kvůli sportovní akci roku

Jablonec n. N. – Desítky policistů, uzavřená silnice, parkoviště dál od areálu. V sobotu se v jabloneckém sportovním areálu Břízky uskuteční ostře sledované exhibiční mistrovství České republiky v biatlonu. Fanoušci i místní se musejí připravit na dopravní komplikace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT