Dalším dílem pokračujeme v seriálu s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů.

Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Mukařov

V roce 2010 mají mukařovští hasiči výročí. „Oslavíme to na dětském hasičském odpoledni, které pořádáme pravidelně každý rok první sobotu v červenci,“ uvedl Richard Hajný, starosta a zároveň i velitel SDH Mukařov.

Podívejte se na další Sbory dobrovolných hasičů v regionu
i mimo něj ZDE

Sbor v Mukařově má 24 členů včetně dvou dětí a dvou dorostenců, zásahovou jednotku tvoří devět lidí. Na nedostatek výjezdů si nemohou stěžovat, spíš naopak.

Požáry, nehody i kalamity

„Letos bylo hodně výjezdů, dvakrát jsme v noci hasili les, když byla ta sněhová kalamita, tak to byly stromy, stromy a zase stromy. Dva dny jsme také hlídali spadlé elektrické vedení, které bylo stále pod proudem. Energetici nestíhali a nemohl od nich nikdo přijet. Zrovna sem přijely děti z Prahy, a riziko úrazu bylo velké,“ vyprávěl Richard Hajný. A kdo jiný by se měl obětovat, než právě dobrovolní hasiči.

Dále letos likvidovali ještě požár u lesa, na kontě mají též planý výjezd k nehodě (když přijeli na místo, auto už bylo odstavené), a také hubili sršně. „Ještěže jsme letos od obce dostali motorovou pilu,“ poznamenal starosta sboru.

Práce se spadanými a polámanými stromy bylo v říjnu po řádění přírodního živlu opravdu hodně, a tak pila přišla vhod. Dosud hasiči používali pily vlastní, soukromé.

Zvelebili hasičárnu od základů

Hlavní aktivitu nyní ve sboru vyvíjejí na rekonstrukci hasičárny.

„Pracujeme na ni už dva a půl roku,“ uvedl velitel Hajný.

V současné době budují šatnu, která bude sloužit i jako klubovna, v březnu letošního roku slavnostně otevřeli garáž.

Od obce Malá Skála dostali osmdesát tisíc na pořízení nového auta.

„Koupili jsme v bazaru Mitsubishi L 200 s náhonem na čtyři kola,“ sdělil Richard Hajný.

Auto pojmenovaly děti

U příležitosti této malé oslavy vozidlo předvedli a zároveň vyzvali přihlížející děti, aby pro něj vymyslely jméno. Zvítězilo jméno Soptík.

Dalším úkolem hasičů je kompletně dovybavit pět lidí. „Obleky a boty máme, potřebujeme ještě helmy, rukavice a vysílačky,“ řekl Richard Hajný.

Mezi sebou se totiž domlouvají svými mobilními telefony, a to samozřejmě není zadarmo. Platí si to každý sám.

Hasiči v Mukařově patří do skupiny JPO 5, což také znamená, že nemají stanovený přesný čas, do kdy musejí vyjet po nahlášení události.

„Trojka to má do deseti minut, my, co nejdříve,“ vysvětlil s úsměvem velitel. Dodal však, že když byla na Malé Skále povodeň, vyjeli za osm minut. „To byl náš rekord,“ řekl.

Hasiči z Mukařova se zúčastňují také námětových a prověřovacích cvičení, občas si zasoutěží. Příští rok pořádají Poslední hrejk, což je soutěž na ukončení sezony mezi dobrovolnými hasiči ze Sněhova, Líšného, Mukařova a Malé Skály.

Caparti se radují ze sněhu v létě

V obzvláštní lásce mají děti. Na pravidelná letní dětská odpoledne pro ně hasiči vymýšlejí originální nápady.

„Sebere to sice hodně času a lidí, ale když pak člověk vidí, jak jsou spokojené…,“ svěřil se Richard Hajný.

Letos pro ně například připravili umělý sníh.