Dalším dílem pokračujeme v seriálu s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů.

Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Rádlo

Podle Hlubůčka dnešní doba nepřeje dobrovolným spolkům všeobecně. SDH Rádlo čítá přibližně sto deset členů.

„Je to tak, že každý rok se dva až tři členové odhlásí, většinou z věkových či zdravotních důvodů, a jednoho až dva nové členy v našich řadách přivítáme,“ podotkl velitel rádelských dobrovolných hasičů.

Podívejte se na další Sbory dobrovolných hasičů v regionu
i mimo něj ZDE

Na Rádle dobře funguje výjezdová jednotka. Má devět členů plus velitele.

Pravidelně se Rádelští účastní soutěží v rámci Jablonecka a Liberecka, specialitou a zpestřením jsou pro ně noční soutěže.

Důležitá je práce pro obec

Kromě samotných zásahů u požárů, SDH Rádlo pro obec vytváří další činnost. Zajišťují úklid, sběr železného šrotu nebo mají na starosti dozor u akcí, jako je Rádelská lávka nebo v nedávné době při otevření rozhledny na Císařském kameni.

O spokojenosti s vozovým parkem hasiči z Rádla nemohou hovořit. „Vlastníme Avii originál ve francouzské licenci Saviem. Je jedenatřicet let stará, ale jsme rádi, že nás odveze a přiveze, kam je potřeba,“ řekl Jiří Hlubůček.

Za hasičský sbor pořádají tradičně pálení čarodějnic, účastní se akcí jako Dětský den, Pohádkový les, maškarní bál pro děti, každoročně pořádají ples a letos výroční schůzi. „Hasičská zábava je také za námi. Proběhla v listopadu,“ doplnil Hlubůček.

Rádelský sbor se také může pochlubit řadou žen – hasiček. Ty pomáhají právě při akcích pro děti.

„Také je u nás velice slibně se rozvíjející kroužek malých hasičů, čítající čtrnáct dětí ve věku od čtyř do devíti let,“ uzavřel velitel rádelských dobrovolných hasičů Jiří Hlubůček.

Stejně, jako řada dalších dobrovolných sborů, tak i ten rádelský se v roce 2002 účastnil odstraňování škod způsobených povodněmi. Rádelští pomáhali v hlavním městě.