Dalším dílem pokračujeme v seriálu s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů. Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Huť

Historie
V roce 1952 mělo Neugablonské družstvo 34 aktivních mužů. Mezi nimi 9 aktivních z Hutě a Pěnčína. Jmenovali se: Johan Lang, Robert Pfeifer, Kamil Weiss, Josef Fabian - Krause, Ernst Schubert, Josef Fischer, Erhard Jäger, Max Neumann, Konrad Swarovský. Kromě jiných Emil-Richart Hübner ze Šumburku a Rudolf Lang z Maršovic. V roce 1963 po ukončených generačních změnách byl Kamil Weiss z Pěnčína jmenován velitelem 3 družstva. To byl velký úspěch pro Huťské.

Dnes je nejvýznamnějším sborem v rámci obce Pěnčín, pod společný obecní úřad ještě patří sbory dobrovolných hasičů - Bratříkov, Jistebsko a Alšovice.

„Máme celkem šestatřicet členů a jednotka je zařazena jako JPO III. v rámci poplachového plánu územního odboru Jablonec nad Nisou,“ doplňuje huťský velitel Luboš Kundera.

Za letošní rok naštěstí v okolí tolik nehořelo jako loni. „Spíše nás povolávají k technickým zásahům. O prázdninách se dvakrát za sebou lokalitou prohnala větrná smršť,“ doplňuje Kundera.

Podívejte se na další Sbory dobrovolných hasičů
v regionu i mimo něj ZDE

Ze soutěží přivážejí cenné body

Soutěžní družstva z Huti se mají rozhodně čím pochlubit. Zejména pak ženy. Staly se vicemistryněmi České republiky v požárním sportu a mistryněmi v požárním útoku.

Nejnovětší poháry si vystavují v hasičárně. Ty starší mají uloženy v papírových krabicích. "Těch je zatím u mne doma asi dvanáct," říká skromně velitel.

Citelně ale začíná chybět dorost

„Jsou potřeba dobří vedoucí, kteří děti přitáhnou a budou se jim stoprocentně věnovat,“ míní Kundera. Chápe, že je to náročné na čas, a bez ochotných dobrovolníků to nejde. Přesto doufá v lepší budoucnost.

V nové hasičárně získají zázemí

Právě budovaný objekt nové požární zbrojnice v bezprostřední blízkosti rekultivované skládky Jizerských skláren, kde mají zatím cvičiště, by mohl pomoci. Odpovídající podmínky budou mít nejen hasiči, ale i školáci či fotbalisté.

„Hrubou stavbu bychom chtěli mít ještě letos pod střechou,“ potvrdil Jaroslav Šíma, ředitel společnosti Stavo Union, která stavbu provádí. Celý příští rok mají na dokončení objektu.

Nejpozději by se mohli stěhovat s veškerou technikou na jaře roku 2011. Zatím mají techniku zaparkovanou na několika místech, nejen v dosluhující hasičárně.

"Zejména strojníci si oddychnou. S liazkou mají pět centimetrů na každé straně, když vyjíždějí z garáže. A to si musí před tím sklopit zrcátka," vysvětluje Luboš Kundera.

V blízkosti plánují multifunkční hřiště

Prostor pod vznikající hasičskou zbrojnicí se nabízí k většímu využití. „Stávající areál jsme si upravili vlastními silami,“ vysvětluje velitel z Huti. Uvažují o multifunkčním areálu pro všestranné využití.

Zázemí pro všechny sporty. Rozhodně by neměl chybět atletický ovál, zázemí pro skoky do výšky i dálky, hřiště pro minikopanou a zázemí na trénink hasičských sportů. „Jezdit by sem mohly i další sbory z okolí,“ míní Luboš Kundera.

V malé obci jsou prakticky u všeho

„Lidí na vesnici není mnoho. Hasiči a Sokolové se navzájem prolínají,“ vysvětluje Kundera. Navzájem si všichni pomáhají, jinak to nejde.

Huťské hasiče tak lidé vidí nejen u požárů, nehod a při likvidaci polomů. Spolupracují při crossovém běhu Huť – Bratříkov – Huť.

Až přijde zima, vzpomenou si na hasiče nejen místní řidiči. „Na kalamity se snažíme být připraveni. Jezdíme prořezávat cesty. Hasičina už nejsou jen požáry,“ dodal.

Vybavení a vozový park mají po repasi

"Bohužel jsme přišli o devítimístného Peugeota, toho nám ukradli," lituje Kundera. Ale jinak mají techniku v pořádku. Nedávno jim přibyla ještě Avie s časomírou, kterou si zprovoznili. Ta slouží při závodech, ale v případě potřeby ji lze využít jako zázemí.

Technika a vybavení:
CAS 25 K LIAZ- vyjíždí jako 1.vozidlo ke všem událostem po obsazení 5 členy zásahového družstva.
CAS 32 T148 - druhý vůz, který čeká na vypršení limitu 10 minut dané pro výjezd JPO III. Zásobuje CAS 25 požární vodou, u požáru zajišťuje většinou kyvadlovou dopravu vody pro požářiště jak pro dobrovolné tak profesionální jednotky. Oba vozy jsou vybaveny radiostanicemi jak vozovými tak kapesními.
Š 706 PP 20 - požární plošina na podvozku Š 706 doplňuje potřeby výškové techniky, vyjíždí na požádání operačního střediska HZS Liberec, územní odbor Jablonec.

Jednotka je vybavena zásahovými přilbami Gallet a zásahovými oděvy FIREMAN III.
Vybavení jednotky jinak doplňuje 7 ks dýchacích přístrojů SATURN a 4 náhradní vzduchové láhve pro výměnu. 10 ks panoramatických masek.

Vozidla jsou vybavena osvětlovacími stožárky 4x350 W, elektrocentrálou EG 2200 Honda, motorovou pilou Husgvarna 365, ochrannými obleky, plovoucím čerpadlem PC 800, ve vozidle jsou uloženy barely s látkou Vapex, jelikož jednotka je předurčena k zásahu při dopravních nehodách na silničním tahu Turnov-Harachov a úseky Železný Brod-Velké Hamry, ve vozidle je umístěn oživovací kyslíkový přístroj OXY 2.