Deník pokračuje v seriálu s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů. Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Rychnov u Jablonce

Svou historii vzniku datuje rychnovská jednotka dobrovolných hasičů před 138 lety. Dnes čítá 48 členů a z toho tři ženy. S deseti aktivními členy v jednom výjezdovém družstvu jsou zařazeni do III. kategorie pro pomoc profesionálním kolegům z Jablonce.

„V rámci Libereckého kraje jsou předurčeni pro plnění vodou na letišti v Hodkovicích v případě potřeby leteckého hašení,“ poznamenal ředitel profesionálních hasičů v Jablonci Petr Bartoň.

Při hašení letadly dovezou vodu

Rychnovští to mají nejen blízko na letiště, ale úctyhodný objem má i jejich cisterna, Tatra 148 CAS 32. „Vejde se do ní téměř sedm kubíků vody,“ vysvětlil velitel Milan Hnyk.

Jejich obleky září novotou

Ve vozovém parku mají ještě Avii 30, k technickému vybavení patří motorová pila, plovoucí čerpadlo i dva stroje PS 12 a od městského úřadu jim teď přibyl i stroj Tohatsu.

Ze stejného finančního zdroje pocházejí i nové zásahové obleky.

Velitel Hnyk skromně dodává, že vždy jedou tam, kde je jich třeba: „Na požádání umyjeme i silnice nebo pro město pročišťujeme kanály. V zimě shazujeme rampouchy z domů.“

Zvedají je profesionální kolegové

Mezi letošní ostré akce, vedle řady cvičení, patří zásah při úniku ropných látek u odbočky na Rychnov, hašení požáru sazí v rodinném domku či seníku v Jenišovicích.

Nedávno po přívalových deštích čerpali vodu ze zatopených sklepů.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE

Ve společenské sféře města jsou vidět také.

Pořádají dětský den s ukázkami své práce a pravidelně s „hasičinou“ baví i děti v místní mateřské školce.

A nezapomínají ani na soutěže. Desítka dětí tvoří jedno družstvo a poměřovat síly s ostatními jezdí i dospělí se dvěma mužstvy.