Dalším dílem pokračujeme v seriálu s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů.

Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Železný Brod

Železnobrodští dobrovolníci patří k nejvytíženejším v okrese, k ostrým zásahům vyjíždějí standardně třicetrát, někdy i čtyřicetkrát do roka.

„Každý zásah považujeme za významný. Podle mého je důležitá každá pomoc, při které se podaří přijet včas a ochránit lidské životy, případně majetek. To je to, proč jsme vlastně dobrovolnými hasiči,“ řekl Deníku zástupce velitele SDH Železný Brod Petr Brychcí.

Mají velmi dobré vybavení

Jednou z pých železnobrodských dobrovolníků je technika. V současné době disponuje sbor vozidlem CAS 24 Praga, automobilovým žebříkem AZ 30 ZIL a Avií DA 12.

„Dobré je i další vybavení, kterým je například plovoucí čerpdalo, motorová a rozbrušovací pila, přetlakový ventilátor nebo vyprošťovací zařízení a vyprošťovací vak,“ podotkl Petr Brychcí.

Podívejte se na další Sbory dobrovolných hasičů
v regionu i mimo něj ZDE

Časem by chtěli i dětské členy

SDH Železný Brod v současné době nemá ve svých členských řadách děti. Ty přitom v minulosti byly nedílnou součástí sboru.

„Samozřejmě bychom chtěli mí ve sboru děti, ale zatím se stále nedaří. Zkoušeli jsme to i letos a vypadalo to nadějně, jenže nakonec z toho opět sešlo,“ konstatoval Petr Brychcí.

Pořádají tradiční soutěž pro školky

Děti sice železnobrodští hasiči ve svých řadách nemají, to ale neznamená, že se jim nevěnují. Už šestnáct let pořádají v Železném Brodě pro děti z města a okolí soutěž mateřských školek.

„V rámci soutěže plní čtyřčlenná družstva různé úkoly. Soutěží se ve dvou věkových kategoriích, od tří do čtyř a od pěti do šesti let,“ přiblížil Petr Brychcí.

Pro dospělé hasiče pak SDH železný Brod pravidelně pořádá Železnobrodský pohár, který je vlastně vyvrcholením výcvikové sezony pro jednotlivé jednotky dobrovolných hasičů. Soutěže se účastní devítičlenná družstva hasičů.

Sami mají jedno soutěžní družstvo

SDH Železný Brod má také jedno soutěžní družstvo, a to mužské, složené z mládežníků ve věku kolem dvaceti let.

„Jsme rádi, že máme tuhle partu kluků. Ještě před dvěma lety byl věkový průměr ve sboru kolem čtyřiceti let, naštěstí pak během jednoho roku přišlo dosboru hned několik mladíků, kteří se vyvíjejí více než dobře,“ poznamenal zástupce velitele Sboru dobrovolných hasičů Železný Brod Petr Brychcí.