Hasiči Deník

Mají dvě moderní auta i historickou stříkačku

Tanvald, Šumburk /FOTOGALERIE/ - Vznik Sboru dobrovolných hasičů Tanvald – Šumburk se datuje k 16. červnu roku 1929. Sbor byl tehdy založen za účasti čtyřiašedesáti členů. Dnes jich má sedmdesát, z toho čtyřicet mužů a třináct žen, zbytek tvoří děti.

5.8.2009
SDÍLEJ:

SDH Tanvald Šumburk. Foto: archiv SDH Tanvald Šumburk

Deník pokračuje v seriálu s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů. Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Tanvald Šumburk

Největší pýchou dobrovolných hasičů z Šumburku je bezesporu technika.

„Na konci roku 2004 jsme získali od města nový hasičský vůz Mercedes Unimog U5000 a Fiat Ducato, který využíváme jako pohotovostní vozidlo. Mercedes s náhonem na čtyři kola má sílu 177 koní a jeho součástí je i vyprošťovací naviják, který utáhne 5,4 tuny,“ konstatoval velitel SDH Tanvald – Šumburk Pavel Morávek.

Kromě moderního vybavení se dobrovolníci ze Šumburku mohou pochlubit také vlastnictvím historické stříkačky, kterou sbor zakoupil díky finančnímu daru hasičů a podnikatelů už v roce 1930.

„Za války byla našemu sboru zastavena činnost a Němci nám stříkačku zabavili. Po válce se ji ale naštěstí podařilo dohledat. Stříkačka je sice funkční, ale máme ji samozřejmě pouze vystavenou, jako historický unikát,“ poznamenal Pavel Morávek.

Podívejte se na další Sbory dobrovolných hasičů
v regionu i mimo něj
ZDE

Dočkají se nové zbrojnice

Už v polovině příštího roku budou mít šumburští dobrovolní hasiči další velkou chloubu. Tou bude zbrusu nová hasičská zbrojnice, kde budou sousedit se stanicí profesionálních hasičů, kteří se do Tanvaldu přesunou z nevyhovujících prostor ve Velkých Hamrech.

Nová hasičárna vyroste na pozemku u křižovatky Krkonošské a Vítězné ulice v tanvaldské části Šumburk.

„Prostory, ve kterých sídlíme, jsou nevyhovující a na novou hasičárnu se opravdu těšíme. Ta současná je velmi starým objektem, kde jsme navíc museli dělat úpravy, abychom vůbec do garáže mohli zajet s prostorným Mercedesem. Ten se tam teď sice vejde, ale jeho střechu a strop garáže dělí pouhé tři centimetry,“ řekl Pavel Morávek.

Pro děti dělají nábory

I přesto, že dnes panuje doba počítačů, podle něj mladí na hasičský sport nezanevřeli a sboru se daří získávat nové členy z řad mládeže. „Zájem se projevil například v letošním roce. Snažíme se pravidelně dělat nábory,“ podotkl velitel dobrovolníků ze Šumburku.

SDH Tanvald – Šumburk má třetí úroveň jednotky požární ochrany, což znamená, že jde o výjezdovou jednotku.

„U požárů zasahujeme v průměru desetkrát až dvanáctkrát do roka,“ řekl Pavel Morávek.

Bodují také na soutěžích

Šumburští hasiči jsou také poměrně úspěšní v hasičském sportu. Ze soutěží si vcelku pravidelně odvážejí medailová umístění.

Pořádají také nejrůznější výlety, a to za velmi hojné účasti.

Historie sborů v Tanvaldě

V roce 1883 bylo v Šumburku nad Desnou přistoupeno k přípravám k založení dobrovolných hasičů. Podnět k založení dali pánové Alois Pannitschka, Josef Podwesky a August Stumpe jun. Tito pánové také svolali schůzi, na které se přihlásil značný počet občanů k členství v novém spolku. Členy zakládacího
výboru byli pánové: Josef Friedrich (tehdejší starosta), Julius Biemann, Wilhelm Hamburger, Alois Pannitschka, Josef Pochmann, Josef Podwesky, Heinrich Stieglitz, August Stumpe jun., Johann Ulmann a Ferdinand Bogel. Jmenovaní pánové vypracovali statut, který byl rozhodnutím vysokého c. a k. státního zastupitelství ze dne 14. února 1884 schválen. 25. březen 1884 je třeba pokládat za oficiální datum založení dobrovolného hasičského sboru v Šumburku nad Desnou, neboť tento den proběhla zakládací valná hromada.

Začátkem roku 1885 obdržely zdejší hasičské sbory zprávu o rozvolnění Liberecké župní hasičské jednoty a hned se začaly zabývat v rámci procesu hasičského spolčování v Království českém vytvořením nové hasičské jednoty. V roce 1 885 tak byla v rámci procesu hasičského spolčování v Království českém založena „Tanvaldská okresní hasičská jednota“, která v době založení měla 11 sborů a 1269 činných členů. K oficiálnímu založení jednoty došlo na shromáždění zástupců jednotlivých hasičských sborů, které se konalo 21. června 1885 v Tanvaldě. Do jednoty později patřil i sbor z Harrachova z okresu Semily a z Jizerodoli, tehdejšího okresu Roketnice. Jednotlivé sbory byly založeny v letech 1868 až 1886.

Nejdříve byl hasičský sbor založen ve Smržovce. Hasičský sbor v Tanvaldě byl založen v roce 1875 a sbor na Šumburku v roce 1884. V obvodu jednoty tehdy bylo 3.627 domů a 24.454 obyvatel. Vytvoření Tanvaldské okresní hasičské jednoty přineslo zlepšení organizace, zpřehlednění činnosti a zásahových možností jednotlivých hasičských sborů, konkretizaci hasičské činnosti až do posledních detailů a v neposlední řadě prohloubení kontaktů mezi sbory a velením sborů.
Vznik hasičských sborů a hasičské jednoty byl spjat zejména s rapidním rozvojem živností a sklářského, textilního a strojírenského průmyslu na Tanvaldsku v druhé polovině 19.století a s tím související hustou zástavbou údolí a horských svahů kolem toků Kamenice, Desné a Jizery. Vedle průmyslových objektů bylo třeba účinněji chránit proti požárům i nově vznikající budovy obchodních firem, úřadů, škol a stále přibývající počet obytných domů.
V roce 1910 byla „Tanvaldská okresní hasičská jednota“ mezi hasičskými jednotami německo-českého regionu svou úrovní, schopností a velikostí na třetím místě.

(Výňatek ze zpravodaje vydaného ke 130 letů hasičů v Tanvaldě - Pavel Morávek, starosta dobrovolných hasičů Tanvald - Šumburk nad Desnou)

Autor: Jan Vrabec

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 23 720 Kč Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR Referent Vězeňské služby ČR. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23720 kč. Volných pracovních míst: 19. Poznámka: Služební poměr příslušníka Vězeňské služby ČR, určeno pro muže., Nabízíme: Ošatné, dovolená 6 týdnů, kulturní, sportovní a sociální vyžití, zdravotní rehabilitační programy, stravování je dotováno ze sociálních výdajů, možnost dětské a rodinné rekreace, Požadujeme: bezúhonnost, fyzická a zdravotní způsobilost, Náborový příspěvek 100 000 Kč. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice rýnovice, Belgická, č.p. 3765, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Václav Pytlík, +420 483 338 379. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 90 Kč Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UKLÍZEČKA, - možno i ZŠ, praxe na stejné pozici výhodou., Hlásit se telefonicky na tel: 734 740 054 - pan Dvořák. Pracoviště: Jiří papoušek - pension berounka, 468 43 Albrechtice v Jiz.horách. Informace: Dvořák, +420 734 740 054. Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Kompletace platových dílů pro interiér a exteriér osobních aut, Výhody - stravné, bonusy, příspěvek na ubytování, Hlásit se telefonicky na tel: 774 152 019 - pan Hetsyanyn, volat denně 8-15h nebo osobně na adrese Lidická 653/6, 466 01 Jablonec v době od 8 do 15h. Pracoviště: Kompresorna, s.r.o. - akt plastikářská technologie čechy, spol. s r.o., Želivského, č.p. 4599, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Mykola Hetsyanyn, +420 774 152 019. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč Obsluha strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Práce s těstem, pečení pekárenských výrobků, práce v horku, manulální zručnost., Pracovní poměr na dobu 90 dnů., Hlásit se telefonicky, nebo emailem.. Pracoviště: Justone s.r.o. - pekárna šumava a.s., Na Výšině, č.p. 3373, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Nataliia Danylych, +420 606 607 688.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Senioři si mohou vybrat oblečení v obchodě. Zdarma

Ilustrační fotografie.

„Po volbách budou v obcích vznikat nesourodé koalice,“ říká politolog Zbořil

Kabelkový bazar i letos dětem z chudých rodin zaplatí obědy

Liberecký kraj – Už popáté uspořádá Deník ve spolupráci s OC Forum Liberec charitativní Kabelkový bazar. Výtěžek půjde opět na dětské obědy.

Vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky představí nejlepší snímky Jizerských hor

Liberecký kraj – V úterý 25. září se od 17 hodin uskuteční v libereckém Centru Babylon vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky. Ta představí nejlepší snímky ze stejnojmenné fotografické soutěže, kterou vyhlásila Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

FOTO: Na pomoc dětem a postiženým vybrali 45 tisíc korun

Rádlo - Výtěžek šestého ročníku charitativní akce „Běhá celé Rádlo“ bude rozdělen mezi organizace Hospic sv. Zdislavy, Jedličkův ústav v Liberci a Klub CF, který pomáhá dětem, které onemocněly cystickou fibrózou.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT