Dalším dílem pokračujeme v seriálu s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů. Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Janov nad Nisou

Záslužnou činnost nepraktikují janovští hasiči jen v místní obci, suplují i Sbor dobrovolných hasičů v Bedřichově.

„Zde sbor zanikl před více jak deseti lety, od té doby vyjíždíme k požárům my,“ vysvětlil velitel SDH Janov Radek Nagy a dodal, že v osmdesáti procentech vyjíždějí k požárům rekreačních chat a domků v sousedním Bedřichově.

Pomáhat při požárech se rozhodlo čtrnáct mužů z Janova ať profesí zdravotník záchranné služby, tesař nebo pracovník vězeňské služby. Při výjezdech, kterých mají zhruba deset za rok, neváhají, a při povolání nasadí doma hasičkou výstroj a utíkají do terénu.

„Ano, naši kluci nasazují výstroj doma, jelikož na stanici nemáme řádné zázemí. To se ale změní. Již za čtrnáct dní by se měla začít stavět hasičská zbrojnice na konečné autobusu, která nabídne kvalitní zázemí,“ zmínil velitel jednotky.

Doposud dobrovolní hasiči využívali dvě garáže, kde jim přespávala obě vozidla, každé zvlášť.

Podívejte se na další Sbory dobrovolných hasičů
v regionu i mimo něj ZDE

Janovské trápí zastaralá technika

Přestože SDH Janov si nemůže na podporu své činnosti na obec stěžovat, trápí je zastaralá technika.

„Především to je cisternové vozidlo z roku 1970. Cisterna je nákladná na údržbu a o vysoké poruchovosti ani nemluvím. Ale je nám jasné, že šest milionů obec na nové cisternové vozidlo nemá,“ podotknul Nagy, který vyjádřil lítost nad tím, že je práce dobrovolných hasičů nedoceněná.

„Někteří lidé nás vidí jako požírače finančních prostředků obce. Když například vidí, jak jezdí cisterna po obci, nelíbí se jim to, přitom ale nevědí, že řidič musí splnit deset kilometrů za měsíc kondičních jízd. Je totiž jiné řídit pětitunové vozidlo nebo čtrnáctitunové jako je to naše,“ vysvětlil velitel SDH Janov nad Nisou.

Každý výjezd je pro nás odměnou

Jednotka v Janově se schází každý poslední pátek v měsíci, kdy se starají o techniku, pořádají cvičení a další.

Zúčastnili se například cvičení ve sklárně v Janově, kde proběhlo cvičení požárních jednotek nebo prověřovacího cvičení při požáru v Gymnáziu dr. Randy v Jablonci.

„V Janově hasiči v tlakových oblecích zasaženou osobu dostali z dosahu unikajícího kyslíku a závadu pomohli odstranit,“ přiblížil cvičení v Janově Radek Nagy.