Dalším dílem pokračujeme v seriálu s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů. Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Haratice

Sbor má v současné době čtyřiapadesát členů muže a ženy, děti chybí. To by se ale v příštím roce mělo konečně změnit.

„Náš sbor dříve měl za členy i děti, to se později kvůli malému zájmu změnilo. Teď bychom na to rádi navázali a znovu začali nabírat i malé hasiče. V současné době je to ve fázi jednání, a když půjde vše hladce, zkusíme to už příští rok. Zjistili jsme, že zájem ze strany dětí o členství ve sboru je poměrně veliký, děti se nás samy ptají, takže by tomu nemělo nic bránit,“ uvedl pro Deník velitel SDH Haratice Petr Soudil.

Podívejte se na další Sbory dobrovolných hasičů
v regionu i mimo něj ZDE

Pomáhali při polomech i povodních

Co se týče techniky, disponují Haratičtí Avií 31 a strojem PS12. SDH Haratice je sice jednotkou požární ochrany páté kategorie, což znamená, že jsou její členové k pomoci povoláváni spíše ojediněle, i tak ale vyjíždějí na ostré zásahy alespoň jednou, spíše dvakrát za rok.

„Letos jsme například pomáhali při odstraňování následků po vichřicích,“ podotkl Petr Soudil.

V roce 2002 pak Haratičtí pomáhali likvidovat následky po zničujících povodních v Hoříně.

Haratičtí se také poměrně pravidelně účastní hasičských soutěží. Za nimi jezdí až do Polska. Sami sice hasičské soutěže nepořádají, pořadatelství si ale vynahrazují jinde, za což sbor chválí starostka Plavů Věra Mužíčková.

„Když v naší obci pořádáme jakékoliv sportovně kulturní akce, prakticky vždy se na nich podílejí i dobrovolní hasiči, kteří je významně pomáhají organizovat. Například v dubnu se u nás pravidelně koná Český pohár v raftingu, na kterém se podílejí hasiči, stejně jako na tradičním lampionovém průvodu a pálení čarodějnic.

Sami hasiči pak vždy na konci prázdnin organizují akci pro děti nazvanou Ukončení prázdnin,“ poznamenala starostka Plavů Věra Mužíčková.