Dalším dílem pokračujeme v seriálu s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů.

Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Jirkov

V současné době čítá jeho základna sedmdesát členů, z toho devět žen. Dětské hasiče Jirkovští aktuálně nemají, ale v nedávné minulosti měli a ještě během příštího roku by tuto tradici rádi obnovili.

„Dříve jsme měli ve sboru dost dětí, ale pak nás potkal výpadek. Ne že by už mladí neměli o členství zájem, ale nebyl jich dostatek. Příští rok by se už mělo povést nabrat odpovídající počet dětí. Je jich potřeba alespoň osm až devět,“ říká velitel SDH Jirkov Luboš Hušek.

Výjezdy mají jen ojediněle

Jirkovský sbor se řadí do páté kategorie jednotek požární ochrany, což v praxi znamená, že do akce vyjíždějí jeho členové jen ojediněle. „Teď jsme dva roky neměli žádný výjezd,“ podotkl Luboš Hušek.

Co se týče techniky, disponují Jirkovští hasičským vozidlem Avia 30 a v letošním roce získali díky městu Železný Brod, pod které spadají, zásahové obleky. Ty dosud jednotka neměla.

„Na spolupráci s městem si rozhodně nemůžeme stěžovat. V rámci možností nám vychází vstříc. Letos jsme se díky němu dočkali opravy střechy hasičské zbrojnice a také požárního vozidla,“ pozanamenal velitel jirkovských dobrovolníků.

Vydělávají si hlavně na akcích

Na činnost si Jirkovští vydělávají například při tradičním Železnobrodském jarmarku, při rychlostních zkouškách Rally Bohemia, na brigádách a peníze získávají i díky sponzorům.

SDH Jirkov má v současné době jedno soutěžní družstvo, a sice mužské, které se pravidelně účastní Jizerského poháru. „V loňském roce se naši mužu umístili celkově na pátém místě s tím, že v jednotlivých závodech často končili na medailových pozicích,“ konstatoval Luboš Hušek.

Pořádají vlastní hasičskou soutěž

Jirkovští měli i soutěžní družstvo žen, to se ale letos rozpadlo. V příštím roce by se mohlo obnovit.

SDH Jirkov pořádá i vlastní soutěž, a to v rámci seriálu Jizerská liga. „Soutěž nese název O Jirkovskou proudnici. Mohli jsme ji začít pořádat před dvěma lety, poté co jsme za hasičárnou vlastními silami vybudovali odpovídající zázemí,“ řekl Luboš Hušek.

Jirkovští hasiči také pořádají spoustu společenských akcí, jako například tradiční Silvestr nebo plesy. Pro děti zajišťují kluziště a pořádají i zájezdy.