Deník pro Vás připravil seriál s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů. Pravidelně každý čtvrtek v Jabloneckém deníku představíme jeden ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Desná II.

Desná II je z pěti jednotek v Desné největší a oproti ostatním má dva výjezdové týmy a třetí úroveň jednotky požární ochrany. Znamená to, že právě dobrovolné hasiče z Desné II volají profesionálové na pomoc k zásahům v okolí jako první.

„Máme ale stále větší problémy s nedostatkem lidí. Také se může stát, že se při zásahu sejde na jedno vozidlo jeden řidič a jeden hasič, přitom výjezdový tým by měl mít dvanáct lidí,“ konstatoval velitel SDH Desná II Rudolf Hochman.

Podle něj se proto jedná o tom, že výjezdové jednotky všech sborů dobrovolných hasičů v Desné by se měly spojit. Po jedné výjezdové jednotce mají ještě sbory Desná I a Desná III.

„Na tom by se nic nezměnilo. K zásahu by, jako je tomu nyní, vyjely dvě naše cisterny s tím, že Avia z Desné III by ještě mezitím nabrala další lidi z Desné I a Desné III,“ vysvětlil Rudolf Hochman.

Práce u hasičů mladé netáhne

Problém s nedostatkem lidí je podle něj v tom, že vstup do sboru dobrovolných hasičů už mládež delší dobu netáhne.

„Dnes mají děti v Desné celou řadu dalších možností volnočasových aktivit. Nejvíc bojujeme s fotbalem. Další věcí je také to, že dnešní mládež je o poznání lenivější než tomu bylo dřív,“ poznamenal Rudolf Hochman.

Technika je stará, ale poctivá

SDH Desná II, založený jako SDH Potočná v roce 1897, má v současné době k dispozici tři velká vozidla – dvacetiletou Tatru 815, stejně starou Karosu a vůz IFA, kterému je už třicet let.

Do ostré akce, převážně k požárům lesních porostů a obytných domů, vyjíždějí členové jednotky několikrát ročně, v závislosti na tom, jak si jejich pomoc vyžádají krajští profesionální hasiči.

Aktuálně má SDH Desná II 57 členů, z toho dvě ženy. Pod sbor spadá také 17 dětí, z toho 8 dorostenců. Noví členové se mohou do sboru dostat například pravidelným náborem na místní základní škole.

Mají vlastní hasičské soutěže

V Desné se pravidelně pořádají dvě velké hasičské akce, které organizuje právě SDH Desná II. Už 22 ročníků má za sebou soutěž o Jizerský pohár, na který se sjíždějí sbory z blízkého okolí a pět posledních let se také Desná stává cílem mladých hasičů při příležitosti Memoriálu Jana Vedrala.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR
naleznete ZDE