Dalším dílem pokračujeme v seriálu s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů. Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Vlastiboř

„Nebýt hasičů, tak obec ani nefunguje,“ uvádí starostka Vlastiboře Marcela Krupková, mimochodem také zkušená „hasička“.

SDH Vlastiboř založili místní občané v roce 1895. Dřív byla účast u hasičů propojená i s cvičením v Sokole. Dnes se ve vsi věnují již jen požárníckému umu, o sokolovnu však dále ve spolupráci s obecním úřadem pečují.

Právě v ní mají také umístěnou bohatou sbírku blýskajících se pohárů, které získávají na hasičských soutěžích. Na prostranství u sokolovny trénují a pořádají různé akce, na sále suší hadice…

Nedávno zde proběhla rekonstrukce, na níž se aktivně podíleli. „Všechny hrubé zednické práce tady udělali kluci,“ zmiňuje starostka a ukazuje, jak to teď v sokolovně mají hezčí.

Podívejte se na další Sbory dobrovolných hasičů
v regionu i mimo něj ZDE

Snaží se vydělat, aby udrželi krok

SDH Vlastiboř čítá 36 členů. „Z toho deset je aktivních,“ říká starosta SDH David Barták.

Kromě pořádání akcí pro veřejnost jako Mikuláš, Čarodějnice, Dětský den, Silvestr a další, se hlavně snaží vydělat si nějaké peníze, aby mohli držet krok s ostatními sbory.

Do roku 2005 měli například ne moc výkonnou stříkačku, se kterou mnoho úspěchů na soutěžích nedosáhli. Ale díky jejich přičinlivosti, kdy získali finance hlavně pracemi v sokolovně, ale také v lese sázením stromků a řezáním dřeva, si mohli koupit silnější techniku, s jejíž pomocí nyní sklízejí, řečeno s trochou nadsázky, úspěch za úspěchem.

Sklízejí úspěch za úspěchem

Absolvují okolo 25 soutěží za rok. Dvě družstva, ženské a mužské, trénují každý týden. V hasičské soutěži v požárním útoku O putovní pohár města Tanvald, jež proběhla letos v září v rámci tanvaldských slavností, se umístily ženy na 2. místě a muži na třetím.

I když je to někdy pro ženy – matky problém najít čas na přípravu i na samotnou soutěž, vlastibořské „hasičky“ to zvládají. „Jezdily po soutěžích s kočárky,“ vykresluje nesnáze se ženami Stanislav Toman, velitel zásahové jednotky.

Svou cisternu nemají

Zásahovou jednotku SDH Vlastiboř tvoří pět mužů. „Nemáme cisternu, sami k požárům nejezdíme,“ říká velitel. K požárům je profesionální hasiči volají na výpomoc.

Pak vyjíždějí třeba jen ve dvou a v osobním autě. „Někdy zavolají, že potřebují jen lidi, bez techniky,“ vysvětluje starostka obce.

Činní jsou především v místě bydliště, zasahovali při obou dvou velkých větrech (Kyril, Emma), na jaře odčerpávají vodu ze zatopených sklepů, v lesích odklízejí spadlé stromy.

„Víc jsme nařezali než nahasili,“ uzavírá starosta SDH povídání o činnosti vlastibořských hasičů.