Deník pokračuje v seriálu s názvem Lidé sv. Floriána. Právě svatý Florián je patronem profesí, které souvisejí s ohněm – tedy i hasičů. Jako předcházející čtvrtky představujeme v tištěném Jabloneckém deníku další ze sborů dobrovolných hasičů na Jablonecku a jejich "obyčejný" život.

Sbor dobrovolných hasičů Nová Ves nad Nisou

Jestli se na ně „z druhého břehu“ při výročních oslavách František Krpálek díval, měl asi radost. V požárnickém klání, které se konalo u hasičské nádrže v centru obce, obsadili první místo.

Třicetiosmičlenný sbor se v Nové Vsi stará o kulturní a společenské dění, některé akce organizuje sám, s některými vypomáhá obci. „Nejnáročnější akcí jsou Čarodějnice, kde zajišťujeme hranici, dohled nad ohněm, občerstvení, stavbu stanu i závěrečný úklid,“ konstatoval Miroslav Matěcha, dlouholetý člen sboru.

Dále jsou činní při Masopustu, Slavnostech řeky Nisanky, aby potěšili děti, převlékají se za Mikuláše a čerta a při slavnostním otvírání areálu Teprberk, který má sloužit jako místo sloužící k veřejným účelům a společným setkávání občanů, zástupce místních hasičů přestřihl se starostou obce symbolickou pásku.

Podívejte se na další Sbory dobrovolných hasičů
v regionu i mimo něj ZDE

Likvidovali také ropnou skvrnu

Výjezdová jednotka, jíž velí Stanislav Drobník, čítá 14 mužů. Vyjet od nahlášení události musejí do 10 minut. Aby byli akceschopní, stačí, aby se sešli čtyři.

„Většinou jsme tak do šesti minut pryč,“ uvedl velitel s tím, že na nedostatek výjezdů si v žádném případě nemohou stěžovat. „Letos jsme už vyjeli sedmkrát,“ poznamenal.

Zasahují, když hoří les, seník, rekreační chalupa, čerpají vodu ze sklepů, kácejí stromy. „Letos jsme tady měli i unik ropných látek. Z betonárky vyjel Mix, měl asi děravou nádrž, tak jsme to sypali sorbentem po celé Nové Vsi až do Jablonce,“ vyprávěl Stanislav Drobník.

Jindy zase uhasili požár chalupy, kterou podpálil sám majitel. Po uhašení se ji pokoušel však zapálit znovu, ale to už nestihl, neboť ho přistihl vyšetřovatel z HZS. Šlo pravděpodobně o pojišťovací podvod.

Na krizi jsou ve Vsi dobře připraveni

Členové SDH si vlastními silami vybudovali hasičskou zbrojnici s klubovnou. „Je tady všechno pohromadě, máme tady zázemí, garáže, všechno na dobré úrovni. Dříve byla auta postrkaná na různých místech,“ vysvětloval Miroslav Matěcha.

Ke své práci využívají dvě auta, kompletně vybavenou Tatru a Avii. Ačkoliv Tatra je už přes padesát let starý veterán, hasiči na ni nedají dopustit. „Je to akceschopné auto,“ řekl Miroslav Matěcha.

Od Armády ČR získali také terénní automobil, elektrocentrálu a polní kuchyni. „Když nastane nějaká krizová situace, nepůjde proud nebo přijde povodeň, můžeme lidem vařit čaj, polévku i smažit řízky,“ uvedl s úsměvem hasič Matěcha.